שקד בטקס השבעת שופטים: "שברתי את הקונספציה של מערכת המשפט"

בטקס האחרון בכהונתה, אמרה השרה כי "כל קריאה לשינוי מוקעת כהרס הדמוקרטיה וכל יציאה מהתלם נחשדת בפשיזם". היא ציינה כי היא הצליחה לאתגר את האקטיביזם השיפוטי של אהרן ברק ולאפשר השמעת קולות שמרניים יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בבית הנשיא, היום

שרת המשפטים איילת שקד אמרה היום (שלישי) בטקס השבעת השופטים האחרון בתפקידה לקדנציה הנוכחית: "שברתי את הקונספציה של מערכת המשפט". היא ציינה כי היא הצליחה לאתגר את האקטיביזם השיפוטי של אהרן ברק ולאפשר גם לקולות שונים, שמרניים יותר, לקבל ביטוי במערכת המשפט.

"במהלך השנים האחרונות כשרת המשפטים הבחנתי בכך שהמיינסטרים בעולם המשפט בישראל איננו מאפשר לערוגות שונות לצמוח בתוכו", הוסיפה. "כל קריאה לשינוי מוקעת כהרס הדמוקרטיה. כל יציאה מהתלם, נחשדת בפשיזם. קולות בודדים שהעזו לשאול שאלות – הוקעו כמי שיש להם אג'נדה וכניסתם להיכל נחסמה. בעולם המשפט הישראלי אין מקום לדעה אחרת".

במהלך כהונתה מינתה שקד מספר שיא של שופטים, 330 רשמים ושופטים, שישה מהם לבית המשפט העליון, ארבעה מהם נתפשים כשמרנים (דוד מינץ, יוסף אלרון, יעל וילנר ואלכס שטיין) ומינויים בעיניה הוא אחד מהישגיה הגדולים. בכל הנוגע לבית המשפט העליון, ניתן לומר שארבעת השופטים החדשים אכן הביאו רוח חדשה, שמבקרת את הזכות של כל אדם לפנות לבג"ץ, ודוגלת בהתערבות מינימלית של בית המשפט בהחלטות של ממשלה וגופים שונים. לדבריה, מערכת המשפט בישראל כיום מגוונת יותר, משקפת יותר ומאוזנת יותר. "אני גאה לומר שיש היום מקום לדעה אחרת, והיא מתנוססת בגאון. שברנו את הקונספציה", סיכמה.

היא הוסיפה כי "המפתיעה מכל, היא העובדה שאלה שתפקידם לבקר מילאו פיהם מים. האקדמיה שתפקידה לאתגר ולשאול – יישרה קו. בתי הספר למשפטים קיבלו כמובן מאליו את החלפת המשפט המפואר שנבנה על ידי דור השופטים הראשון, והחלו ללמד את הפסיקה החדשה שזה מקרוב באה. המשפטנים, שבימים כתיקונם אינם משאירים אבן על אבן, הרכינו ראש והניחו לשיירה לעבור".

שקד, ריבלין וחיות בטקס השבעת השופטים בבית הנשיא, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שקד אמנם לא ציינה שמות של שופטים שמרנים, אך תייגה לזכותה את השופטים שמונו בוועדה בראשותה. רק בשבוע שעבר יצאה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נגד התיוג של שקד והניסיון לנכס לעצמה שופטים. "במערכת המשפט בישראל אין שופטים ימנים או שופטים שמאלנים; אין שופטים שמרנים בכל עניין ועניין ואין שופטים אקטיביסטים בכל עניין ועניין", אמרה ביום חמישי בכנס בחיפה. היא ציינה כי שופטים נדרשים "לנתק את חבל הטבור" שמחבר בינם לבין מי שתמכו במועמדותם לתפקיד, וכך גם "יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם".

חיות נשאה גם כן דברים בטקס, והשיבה לביקורת נגד השופטים כי הם מנותקים מהציבור. "אמירות אלה רחוקות בעיניי מאוד ממציאות הדברים כהווייתה", טענה. "ראשית, אין לומר כי אנו מסוגרים במגדל שן משום שמעשה השפיטה שעליו אנו אמונים גלוי לעין כל על פי עיקרון פומביות הדיון ובהתאם לעקרון זה הדיונים המתקיימים בפנינו פתוחים לקהל הרחב, להוציא מקרים מיוחדים שבהם נדרשת על פי חוק סגירת הדלתיים... טעם נוסף אשר בגינו אין מקום לאמירה כאילו אנו השופטים מסוגרים במגדל שן, נעוץ בכך כי למעשה אנו מצויים במגע יומיומי, ישיר ובלתי אמצעי עם הציבור הישראלי על כל רבדיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ