לאן נעלמה ב-2005 דמות המפתח מניסיון ההתנקשות? עדות אברג'יל נמשכת

מיכה בן הרוש הוברח מישראל, לפי החשד, מחשש שיפליל את אנשי ארגון הפשיעה. "הוא הלך לדרום אמריקה. אחרי שמונה חודשים-שנה נותק איתו הקשר. אז עכשיו אתה בא וחוקר אותי עליו? אתה עושה צחוק מעצמך?", אמר אברג'יל לתובע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברג'יל מעיד בבית המשפט, בחודש שעבר

חקירתו הנגדית של ראש ארגון הפשיעה יצחק אברג'יל נמשכה היום (שלישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הדיון בעדות נמשך כשבע שעות, ולפי הערכות התביעה, נותרו עוד שלושה דיונים של חקירה נגדית של אברג'יל. החקירה הנגדית עסקה בקשר של אברג'יל לאחד מאנשיו, שנעלם לפני יותר מעשור ולפי החשד הוברח מחוץ לישראל מחשש שיסגיר את אנשי ארגון הפשיעה למשטרה. עוד עולה מהחקירה כי אברג'יל ניסה לגרום לו להגיע עמו לתאילנד טרם ניסיון ההתנקשות השני בזאב רוזנשטיין, כי הגדיר אותו כ"חוליה חלשה". עד היום, לא ידוע מה עלה בגורלו. אברג'יל שינה את גרסתו במהלך העדות, בטענה שנזכר בהפסקה בפרטים מחדש.

במוקד חקירתו של התובע, עו"ד ניסים מרום, עמדה הברחה לכאורה מהארץ של מיכה בן הרוש, המכונה גם ירון, ושינועו כ"חפץ" בין מדינות. בן הרוש עומד במרכז האישום השלישי נגד אברג'יל – ניסיון הרצח של זאב רוזנשטיין בגני התערוכה בתל אביב, בשנת 2003. לפי כתב האישום, בן הרוש היה מי שלחץ על השלט שהפעיל את המטען במכוניתו של רוזנשטיין בהוראתו של אברג'יל. רוזנשטיין וארבעה מאנשיו נפצעו באורח קל.

אחרי הפיצוץ, הוברח לכאורה בן הרוש מישראל מחשש שיסגיר את אנשיו של אברג'יל ובמטרה לשבש את החקירה שהיתה צפויה להיפתח. לפי כתב האישום, הוא טס לספרד ובמשך שנה וחצי חי בדירת מסתור תחת פיקוחם של אנשי אברג'יל. מאז נעלמו עקבותיו, ובדיון בפברואר 2017 אמרו בני משפחתו כי לא שמעו ממנו מאז 2005. בחקירתו, השמיע עו"ד מרום לאברג'יל הקלטות שמעידות לכאורה על כך שאברג'יל היה מעודכן במצבו של בן הרוש ממרחק. בנוסף, הושמעה שיחה של יניב בן סימון עם ציון אלון וממנה עולה בבירור שבן סימון "השתמש" בבן הרוש בפעילות ספק חוקית, וכי בן הרוש מתגאה שהוא יד ימינו. בהקלטות, שחלקן שיחות בין נאשמים אחרים בפרשה, כינו את בן הרוש "רצועה", "ילד", "חבית" ואמרו כי הוא מסוכן מאוד ודיכאוני. בתביעה טוענים שאחד מהגורמים למצבו הנפשי היה שיחות הטלפון מזוגתו, שהיתה בארץ. בעדותה בבית המשפט, סיפרה כי בן הרוש בכה בשיחות הטלפון איתה.

אברג'יל הגיב: "לא שיקרתי במילה, הוא כל הזמן אהב לאכול, כל הזמן אהב ללכת עם נשים. הוא יכול להתאהב בחתול. אני גרתי עם הבן אדם שלושה חודשים, הוא היה גר איתי בבית, אני הכרתי את הבן אדם על בוריו. הייתי מכין מטבוחה לארבעה אנשים והוא היה מפרק הכל. אם הייתי מכין חמין הוא היה מפרק את כל החמין". בשלב זה קטע אותו עו״ד מרום: "יצחק, אני מציע לך לא לצחוק עליו כי אנחנו לא יודעים איפה הוא וכנראה מישהו פגע בו". אברג'יל השיב: "אני קודם כל אשמח מאוד לפגוש אותו, ושהוא יבוא לכאן ויספר לי את כל מה שהוא מדבר".

זירת ניסיון ההתנקשות ברוזנשטיין ברחוב יהודה הלוי, 2003צילום: אוריאל סיני

ואולם, אברג'יל התעקש לטעון שההיכרות בינו לבין בן הרוש היתה שטחית והתבססה על מגורים משותפים אצל חבר משותף וכי לא העביר הוראות להברחתו. עו"ד מרום טען: "יש יצור, בחור, שמן, חמוד, ישראלי, סימפתי, יושב, אוכל, צוחק, שכולם מתעסקים איתו כאילו זה תפוח אדמה לוהט, מזיזים אותו ממקום למקום". על כך, ענה לו אברג׳יל: "אז למה אני ביקשתי אותו? אם זה תפוח לוהט ומשהו מסוכן?". מרום הקשה עליו ומנה את כלל חבריו שתועדו מגדירים את בן הרוש כאדם מסוכן ותמה: "האם כל הדבר הזה, שהסובבים שלך יודעים שמתעסקים ב'חומר נפץ', מגיע לאוזניך? אתה לא יודע כלום?".

לאחר מכן השמיע התובע לאברג׳יל הקלטה שבה הוא עצמו מבקש מאחד מאנשיו שייקח איתו את בן הרוש. אברג'יל השיב כי ביקש שייקח אותו כי מדובר במדינה זרה. "אני יודע מה זה להיות לבד במדינה זרה. להיות לבד במדינה זרה זה להיות בודד", אמר. עו"ד מרום כינה אותו בחזרה "נשמה טובה" ו"עובדת סוציאלית". ואולם, אחרי הפסקה של חצי שעה שינה אברג'יל את גרסתו וטען כי ביקש בהקלטה לקחת את בן הרוש מכיוון שהוא היה דרוש לחקירה. "אמרתי: תשמרו עליו שלא יעשה שטויות. והוא עשה שטויות". הוא טען ששינוי הגרסה שלו קרה בגלל שנזכר בדברים רק במהלך ההפסקה: "אני אומר לעצמי, הוא (מרום, ב"פ) לא סתם יורד איתי לדברים האלה, כנראה יצחק משהו מהזיכרון שלך מתחפף. אני לא אגיד זקנה, אבל עברו המון שנים. התחלתי לשחזר ואמרתי רק רגע, הבן אדם היה עם דרכון מזויף, אם הוא בא עם דרכון מזויף הוא היה דרוש. הבנת?".

לקראת סוף הדיון, ניסה אברג'יל להסביר מדוע ניסה לסייע לבן הרוש. "תשמע, אתה לא היית דרוש אף פעם. אני הייתי דרוש. כשאתה דרוש, אתה יודע מה אתה עושה? אתה עושה עבודות, אתה עושה שודים, אתה רוצה להתקיים, אתה לא יכול ללכת לעבוד כי אתה דרוש, אתה לא יכול ללכת לעשות משהו כי אתה דרוש, אז יש לך לעשות רק פשע, אין משהו אחר, כי אתה דרוש. זה משגע לך את השכל, נכון? אז אתה עושה פשע. אתה יכול להיתפס. כל הקטע של לעזור לבן אדם, לא לעשות שטויות. וכשאני חזרתי לארץ מה הוא עשה? ברח. לא ברח? לתת כדורי אקסטות. אחרי זה מה? שחררו אותו, מה עשה? עצרו אותו על ארגון פשיעה. אחרי זה שחררו אותו, לאן הוא הלך? לדרום אמריקה. אחרי איזה שמונה חודשים-שנה נותק איתו הקשר. אז עכשיו אתה בא וחוקר אותי על ירון? תגיד לי, אתה עושה צחוק מעצמך?".

עו"ד מרום טען בסוף הדיון שבזמן שאברג'יל תכנן את ניסיון ההתנקשות הנוסף ברוזנשטיין, ברחוב יהודה הלוי בשנת 2003, הוא עצמו ברח לתאילנד ודרש שיביאו את בן הרוש, שהוגדר כחוליה חלשה, אליו. שלושה בני אדם נהרגו בניסיון ההתנקשות. "ב-2 בנובמבר זו השיחה הראשונה שאתה אומר לעלות אותו על מטוס. יום אחרי זה אתה אומר לו: 'תשלח אותו לפה'. איפה רצונו של ירון המסכן? מה הוא, חפץ?". אברג׳יל ענה: "הוא מת לבוא לשם. הוא חנוק איתם. הוא רוצה ללכת לבחורות, הוא רוצה לאכול כמה שהוא רוצה". עו"ד מרום השיב: "זה חפץ, יצחק. חפץ שלא שואלים לרצונו". ולסיום הדיון שאל מרום את אברג׳יל איפה בן הרוש, זה ענה שהוא באפריקה. מרום שאל שוב: "תעשה טוב לעצמך". אברג׳יל לא התבלבל, וענה שוב: "אפריקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ