גונן שגב הורשע בריגול לטובת איראן בעסקת טיעון; הצדדים מבקשים 11 שנות מאסר

השר לשעבר, שהואשם שהעביר לנציגי טהראן מידע על גורמי ביטחון, הודה והורשע בריגול חמור ובמסירת ידיעות לאויב. ההסדר דורש את אישור ביהמ"ש. סנגורו: הפרשה חזרה לממדיה הטבעיים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגב בפתיחת משפטו, ביולי בשנה שעברה
שגב בפתיחת משפטו, ביולי בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

השר לשעבר גונן שגב הורשע הבוקר (רביעי) בריגול חמור לטובת איראן ובמסירת ידיעות לאויב. על פי הסדר הטיעון, הדרוש את אישור בית המשפט המחוזי בירושלים, הוא ירצה מאסר בפועל של 11 שנים ומאסר על תנאי. הטיעונים לעונש במשפט, המתנהל מאחורי דלתיים סגורות, יישמעו ב-11 בפברואר.

שגב נעצר והואשם בשנה שעברה שמסר לטהראן עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. סעיפי האישום המקוריים נגדו היו סיוע לאויב במלחמה, ריגול נגד מדינת ישראל, ניסיון ריגול ועבירות של מסירת ידיעה לאויב. על פי כתב האישום, הוא נפגש עם מפעיליו בכמה מדינות, כולל איראן עצמה, ומסר להם מידע על גורמי ביטחון. שגב הואשם שהעביר מידע שאליו נחשף כשר האנרגיה והתשתיות. אך בשב"כ העריכו שלא היה ברשותו מידע ביטחוני עדכני, כיוון שחלפו יותר מ-20 שנה מאז עבד במשרד, אך הוא ניסה להשיג מידע כזה דרך קשריו בארץ.

שגב בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

פרקליטו של גונן שגב, משה מזור, אמר לאחר הדיון: "הפרשה היתה ראויה לפרופורציות אחרות. הסדר הטיעון וכתב האישום המתוקן מחזירים את הפרשה לממדיה הטבעיים. כתב האישום תוקן באופן דרסטי גם מבחינת העבירות וגם מבחינת העובדות. יש רצון של הפרקליטות לשחרר עוד מידע לציבור וכשהוא ישתחרר יתברר כי שגב קיים קשר עם האיראנים, אך לא כדי לסייע לאויב, וזו הסיבה שעבירת הבגידה הוסרה מכתב האישום (עוד בטרם הגשתו המקורית, א"ר). שגב מרגיש כמו כל אדם בסיטואציה שכזו - לא פשוט בכלל אבל הוא מתמודד".

עו"ד גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים אמרה: כי "העבירות מדברות בעד עצמן. שגב הוא אדם מבוגר שירצה מאסר לא קצר של 11 שנה". היא הוסיפה כי לאחר מתן גזר הדין יותרו לפרסום פרטים נוספים מכתב האישום.

על פי דיווח בחברת החדשות, שגב טען בחקירתו שתכנן להיות סוכן כפול ולסייע גם לישראל. לפי הדיווח, שגב אמר כי עדכן בכיר במערכת הביטחון מיד כשנוצר הקשר בינו לבין מפעיליו האיראניים, וציפה לקבל ממנו הוראות.

שגב בעת כהונתו כשר האנרגיה עם ראש הממשלה רבין, ב-1995צילום: יעקב סער/לע"מ

שגב כיהן כח"כ ושר בשנות ה-90, ולאחר פרישתו פנה לעסקים פרטיים. ב-2005 הורשע בניסיון לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי, שהסווה כממתקים כשהוא נעזר בדרכון דיפלומטי מזויף. הוא נשלח לחמש שנות מאסר, מתוכן ריצה שלוש, ורשיון הרפואה שלו נשלל. עוד קודם לכן הורשע בהונאה של חברת אשראי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ