העליון דחה בקשה של משפחה פלסטינית לדיון נוסף בגירוש מביתה בשייח ג'ראח

נגד משפחת סבאג, המונה כ-40 נפשות, עומד צו פינוי שייכנס לתוקף ברביעי הבא. פרקליט המשפחה: "בתי המשפט גוזרים על אנשים פליטות בהסתמך על פרוצדורה"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי משפחה בשייח ג'ראח, ב-2017
פינוי משפחה בשייח ג'ראח, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה ביום חמישי את בקשתה של משפחה פלסטינית משייח ג'ראח לדיון נוסף בהרכב מורחב בהחלטה לפנות אותה מביתה לטובת מתנחלים. משפחת סבאג, שמונה כ-40 נפשות, מתגוררת במבנה אחד בשכונה והם קיבלו צו פינוי מהוצאה לפועל שייכנס לתוקף בעוד 11 ימים.

משפחת סבאג מתגוררת בביתה בשייח ג'ראח מאז שנת 1956. במקור הם פליטים מיפו והבתים שבהם גרו אבות המשפחה עד 1948 עוד עומדים על תילם. אולם, על פי חוק נכסי נפקדים, הרכוש שהיה שייך לפלסטינים לפני 1948 נלקח מהם לצמיתות, שלא כמו עם רכוש יהודי. הבית שבו הם מתגוררים בשייח ג'ראח הוקם על קרקעות שהיו בבעלות יהודית לפני מלחמת העצמאות.

הפגנה נגד פינוי משפחות בשייח ג'ראח, בנובמברצילום: ללא קרדיט

בשנת 2003 רכשה חברת "נחלת שמעון" את הקרקע מוועד העדה הספרדית ומוועד העדה האשכנזית, שהיו רשומים כבעלי הקרקע. נציג החברה בכל הדיונים המשפטיים הוא צחי מאמו, פעיל ותיק למען ההתנחלויות במזרח ירושלים ובשטחים. בשנת 2009 הצליחה החברה לפנות שלוש משפחות פלסטיניות מביתן, מה שעורר גל מחאה בינלאומית והפגנות שנמשכות עד היום בשכונה מדי יום שישי. לפני כחצי שנה פונתה משפחה נוספת מחלק אחר בשכונה.

משפחת סבאג מתמודדת עם תביעות פינוי מאז שנת 2008. לפני כחודשיים דחה בית המשפט העליון את הערעור האחרון של בני המשפחה שביקש לפתוח מחדש את שאלת הבעלות היהודית על הקרקע. בקשת הערעוך נסמכה בין היתר על בעיות ברישום הקרקע ועל מסמכים שהשיג בא כוח המשפחה, עו"ד סאמי ארשיד, מהארכיון העות'מני בתורכיה. שופטי העליון, דפנה ברק־ארז, יעל וילנר ואלכס שטיין, לא דנו כלל בבקשה, אלא דחו אותה בשל התיישנות, שכן רישום הקרקע נעשה לפני שנים רבות. עתה, כאמור, דחתה גם חיות את הבקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב. זאת משום שאין בהחלטה חידוש הלכה משפטית או סיבה אחרת המצדיקה דיון נוסף.

החלטת הנשיאה פותחת פתח לקראת פינוי המשפחה, ולפי הערכות פעילי המאבק ומשפטנים, עלולה להביא גם לפינוי משפחות נוספות מהשכונה, שכן משפחת סבאג נחשבה לאחת המשפחות בעלות הסיכויים הרבים ביותר לנצח בתיקים המשפטיים בשל המסמכים שהשיגו. עוד בטרם החלטת הנשיאה השאיר מאמו צו הוצאה לפועל לבני המשפחה. לפי הצו, על המשפחה לפנות את המבנה בתוך 11 ימים, עד 23.1. במכתב של עו"ד אילן שמר המייצג את מאמו הוא איים כי ינקטו נגדם צעדים הכוללים הפעלת "סנקציות של מעצר וקנסות".

שייח' ג'ראח, ב-2011צילום: תומר אפלבאום

"צו הפינוי שניתן למשפחת סבאג' הוא תוצאה מעשית ראשונה של החלטות בית המשפט העליון, שהתיר למעשה לרוקן את שייח ג'ראח ואת בטן אלהווא בסילוואן מתושביהן", אומר על כך פעיל השמאל אייל רז, שהשתתף במאבק המשפחה. "זה מהלך בעל השפעות הרסניות עצומות שצריך ועדיין אפשר לעצור".

"שוב פעם משפחות משייח ג'ראח מועמדות להתפנות לפליטות שנייה", אמר עו"ד ארשיד, שמייצג את המשפחה יחד עו"ד חוסני אבו חוסיין, "בתי המשפט בישראל, הנמנעים מדיון בטענות המהותיות והצודקות של התושבים, גוזרים על אנשים פליטות בהסתמך על פרוצדורה". 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ