שני תושבי חיפה שנעצרו בהפגנה נגד הפסל מק'ישו הורחקו מהעיר

בימ"ש השלום בחיפה קבע כי השניים ישהו במעצרי בית בגוש חלב ובירושלים. הם נעצרו בחשד לאלימות נגד שוטרים בהפגנות נגד הצבת פסל בדמות רונלד מקדונלד על צלב במוזיאון חיפה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול מוזיאון חיפה, אתמול
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט השלום בחיפה החליט הערב (שבת) להרחיק באופן זמני מהעיר שני מפגינים תושבי העיר שנעצרו בהפגנות נגד הצגת פסל של רונלד מקדונלד בדמות ישו במוזיאון חיפה - כך לפי המשטרה. אחד העצורים יהיה נתון למעצר בית בגוש חלב עד 16 בינואר והשני במעצר בית בירושלים עד 20 בינואר.

אחד המפגינים נעצר בחשד לתקיפת שוטר אתמול בהפגנה אלימה מול המוזיאון, שבה נפצעו שלושה שוטרים מיידוי אבנים מצד מפגינים. העצור שני חשוד שאיים על שוטרת בהפגנה נגד המוזיאון ביום חמישי. כמו כן, בשעות הלילה של יום חמישי נזרק בקבוק תעברה לעבר המוזיאון. 

היצירה מק'ישו. השרה ציינה כי התמיכה במוזיאון חיפה עלולה להיפגעצילום: ללא קרדיט

ראש העדה הקתולית בחיפה גינה היום את הצגת היצירה וכן את האלימות בהפגנות. בשיחה עם "הארץ" אמר האב אגאביוס אבו סעדה כי הוא "מבין שיש כאן מסר מצד אותו אמן שהוא בעצמו נוצרי מאמין, אבל מה שמתאים לאירופה ולקהילות הנוצריות בפינלנד לא מתאים לקהילות שלנו ולא יכול להתקבל בהבנה".

שרת התרבות מירי רגב פנתה ביום חמישי למנכ"ל מוזיאוני חיפה בדרישה להוריד את היצירה, מק'ישו. במכתב ששלחה רגב למוזיאון, כתבה כי הגיעו לידיעתה "תלונות רבות על פגיעה חמורה ברגשותיו של הציבור הנוצרי, העולה מהיצירה 'מק'ישו', המוצגת בתערוכה 'סחורה מקודשת'".

נציגי הכנסייה הקתולית בדיון הארכת המעצר של אחד העצורים, היוםצילום: עבדאללה שמא

לדבריה, "זילותם של סמלים מקודשים לדתות ולמאמינים רבים בעולם כאקט מחאה אמנותי אינה לגיטימית ואינה יכולה לשמש כיצירה במוסד תרבות, הנתמך מכספי מדינה", ואף ציינה כי התמיכה במוסד עלולה להיפגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ