עדות אברג'יל |

התובע הציג "ראיית זהב" שקושרת את ראש ארגון הפשיעה לניסיון החיסול של רוזנשטיין

ביום התשיעי לעדותו, טען אברג'יל כי התביעה מנסה לקשור אותו לארגון ולסכסוך עבריינים שלא קיימים: "אתה יצרת את המפלצת שקוראים לה יצחק אברג'יל" ■ ראש ארגון הפשיעה אמר עוד כי "כל פושטק" יודע לזייף דרכון וכי הוא לא מבין מה כל כך נורא בחשיש

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברג'יל בבית המשפט בתל אביב, היום
בר פלג
בר פלג

יצחק אברג'יל העיד היום (ראשון) בפעם התשיעית בבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת פרשה 512. במהלך הדיון הציג התובע עו"ד ניסים מרום הקלטה שאותה כינה "ראיית זהב", ובה נשמע אברג'יל דן כביכול בניסיונות החיסול בזאב רוזנשטיין. לפי התביעה, בהקלטה נשמע אברג'יל מעביר את האחריות לחיסול רוזנשטיין מבכיר אחד בארגון הפשיעה שלו לבכיר אחר.

לפי כתב האישום, בכיר בארגון הפשיעה של אברג'יל ואיש אמונו, יניב בן סימון, היה מופקד על חיסול רוזנשטיין. לפי הפרקליטות, בן סימון ניהל את הפעילות הפלילית של הארגון בתחום עבירות הסמים והאלימות. הוא חשוד כמי שעמד מאחורי ניסיון החיסול של רוזנשטיין בעזרת מכונית תופת בגני התערוכה ב-2003. לאחר הניסיון נמלט לחו"ל, אך כששב ארצה נעצר בגין ניסיון חיסול אחר, שבו הודה בהסדר טיעון. ב-2007 עזב את ישראל לדרום אפריקה וחבר לאויביו של אברג'יל. לפי התביעה, האדם שהופקד להחליף את בן סימון במשימתו לפגוע ברוזנשטיין הוא עד המדינה ש"כ, המכונה "קרחת", שהעיד בשלוש הזדמנויות שונות כי אברג'יל הטיל עליו להיות אחראי על החיסול. גם ש"כ היה בכיר בארגון והיה ממונה על פעילות ה"חיילים" בארגון.

"בבית ספר לחקירות נגדיות אומרים לי לעצור פה, ולא לשאול אותך כלום על זה", אמר מרום לאחר השמעת ההקלטה בדיון. "אתה יודע מה זה? זו ראיית זהב". ההקלטה היא מיולי 2003, כחודש לאחר ניסיון החיסול בגני התערוכה וכחצי שנה לפני ניסיון כושל נוסף ברחוב יהודה הלוי, שגבה את חייהם של שלושה עוברי אורח. אברג'יל נשמע בהקלטה מנהל שיחה עם בן סימון ומנחה אותו כביכול "להעביר את המקל" לש"כ, ולאפשר לו לבצע את המשימה שבה נכשל בן סימון – חיסול זאב רוזנשטיין. "אל תעצור את ההמשכיות עם החברים של ההוא, של הקרחת (עד המדינה ש"כ, ב"פ)", נשמע אברג'יל אומר בשיחה. "אל תתקע לו ברקס", הוסיף. לדברי מרום, באותה העת כל פעילות הארגון בארץ עסקה בחיסול.

אברג'יל מכחיש כל קשר לחיסול וטען בבית המשפט כי ההקלטה לא מעידה על מה שבית המשפט מייחס לה. "יניב בן סימון לא צריך אישור – לא שלי ולא של אף אחד, ויניב בן סימון לא מקשיב לאף אחד", אמר אברג'יל, "וש"כ לא צריך אישור שלי ולא של אף אחד". אברג'יל טען עוד כי התובע מרום שינה את גרסתו לגבי השתלשלות האירועים בניסיונות החיסול ברוזנשטיין. "אתה טוען בבית המשפט שהיתה ישיבת פסגה בה הוחלט להוציא את הרצח של רוזנשטיין, שאין לי איתו סכסוך. עכשיו אתה בא ואומר רק רגע, אני רוצה לתקן את התזה שלי, ההחלטה התקבלה לפני כן", אמר, "ספר את הסיפורים האלה לילדים בגן לא לאנשים נורמטיביים".

לקראת סיום הדיון אמר אברג'יל למרום: "אתה רוצה לעשות ממני ראש ארגון שלא קיים, אתה מנסה לשים אותי בארגון של מאות מיליונים כשכולנו תפרנים ואין לנו מה לאכול, אתה מנסה לעשות לי סכסוך עם רוזנשטיין שלא קיים, אתה מתחיל להאמין לעצמך – כשאתה יצרת את המפלצת שקוראים לה יצחק אברג'יל, אחרי שאתה רודף אחריו 13 שנה. אתה והתקשורת".

מרום שאל את אברג'יל במהלך הדיון גם על עסקאות סמים שונות שמיוחסות לו, בשווי של כ-225 מיליון שקלים. גם כאן נעזר מרום בהקלטות שמעידות כביכול על העסקאות שבוצעו במסגרת ארגון הפשיעה. אברג'יל מכחיש את מעורבותו בעסקאות הסמים שאולי ביצעו חברי הארגון, בהן עסקת שינוע של 12 טון של חשיש ממרוקו לספרד ולקנדה – שלא יצאה לבסוף אך הפועל.

בכמה הזדמנויות בדיון אמר אברג'יל שאינו רואה בחשיש סם מסוכן. "אם מישהו מגדל מריחואנה או קנביס – אין בעיה; אנשים מגדלים עציצים בבית, מה הסיפור?", שאל. מרום השיב: "אנחנו לא מדברים על עציץ אלא על 12 טון", ועל כך השיב אברג'יל כי גם אם זה יהיה 200 טון הדבר לא ישנה לו. "מבחינתי סחר באלכוהול גרוע יותר מסחר בחשיש", אמר. התובע הקשה ושאל: "אז כשאתה אומר 'אני לא סוחר בסמים', זה לא כולל חשיש?".

בחלק אחר בדיון השמיע מרום הקלטה שבה אברג'יל אומר "אלך אליו, אני אקח ממנו מה שצריך. ואחרי את זה צ'יק צק, של הקטנות בגיל 14". לאחר שמרום הבהיר מול אברג'יל שאין מדובר בשיחה על סחר בנשים, הוא שאל מה פירוש המשפט. "אני אומר לך מרוב קודים, אני כבר לא זוכר", השיב אברג'יל, ומרום הציע שמדובר בקוד לסם אקסטזי. אברג'יל הכחיש ולאחר שמרום התעקש אמר: "תראה, אין לי בעיה לבוא להגיד לך שלקחתי פה עשרה כדורים או שם חמישה כדורים וחגיגה, אבל באמת שלא זוכר, לא זוכר. לקחתי אקסטות, לקחתי ים אקסטות". אברג'יל הוסיף: "אני אגיד לך גם יותר מזה, אם תביא שניים אני אקח גם עכשיו".

חלק משאלותיו של מרום עסקו גם בעבריין שכונה סימבה, שלו לפי התביעה סידר אברג'יל דרכון מזויף. לפי אברג'יל, פגש את סימבה בזמן ששהה בדרום אפריקה אצל חבר לצורך ניתוח, והיכרותם רופפת. "אתה יודע כמה עבריינים אני מכיר?", שאל אברג'יל, "ים עבריינים, לך תזכור את כולם. אבל מה סימבה קשור לתיק שלי?". מרום הטיח באברג'יל כי לפי אחת ההקלטות הוא הבטיח לארגן לאותו סימבה דרכון מזויף, ותהה איך בכלל מזייפים את המסמך. אברג'יל אמר ש"כל פושטק" יודע לזייף דרכון. "תן לי עכשיו טלפון, עשר שנים אני בפנים ואני מארגן לך", השיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ