היועמ"ש החליט לגנוז את תיק הצעת השוחד לשופטת בדימוס הילה גרסטל

גרסטל זומנה לעדות בעקבות מידע שהגיע למשטרה, שלפיו הוצע לה שוחד שבמסגרתו היא תמונה ליועצת המשפטית לממשלה ובתמורה תסגור את החקירה נגד שרה נתניהו בתיק המעונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרסטל בוועדת החוקה של הכנסת, ב-2016
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שני) כי החליט לסגור את תיק החקירה שעסק בחשד להצעת השוחד מניר חפץ לשופטת בדימוס הילה גרסטל. התיק עסק בהצעה לגרסטל שלפיה היא תמונה ליועצת המשפטית לממשלה ובתמורה תסגור את תיק המעונות נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו.

החשודים בפרשה היו חפץ ומקורבה של גרסטל, היועץ האסטרטגי אלי קמיר, שהוחלט לסגור נגדם את התיק. בהודעת היועץ המשפטי לממשלה נכתב כי הסיבה המרכזית לסגירת התיק היא פערי גרסאות בין המעורבים.

חפץ בבית משפט המחוזי בתל אביב, לפני כשנהצילום: מגד גוזני

בהודעה נכתב כי מנדלבליט הורה על חקירת הפרשה, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל במשטרה שלפיו קמיר הציע את ההצעה לגרסטל במהלך התמודדה לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה ב-2015, בתיאום עם חפץ, ששימש אז דובר ויועץ התקשורת הפרטי של משפחת נתניהו.

בעדותה סיפרה גרסטל כי בזמן שהיתה מועמדת לתפקיד היועמ"ש, קמיר ביקש לפגוש אותה בפתאומיות ובדחיפות. קמיר אמר לה שהוא שנפגש עתה עם חפץ, וכי ביקש ממנו לבדוק את נכונותה של גרסטל לסגור את התיקים של רעיית ראש הממשלה, ובכך יגברו סיכוייה להתמנות לתפקיד. בהודעה נכתב כי "גרסטל תיארה בהודעתה זעזוע עמוק מההצעה והגדירה אותה כ'הצעה קרימינלית, חד משמעית'".

בעקבות עדותה של גרסטל, שאותה הגדירו גורמי חקירה כ"עדות המפלילה את המעורבים", נחקרו קמיר וחפץ בחשד שהציעו שוחד לגרסטל, ונגבו עדויות מכמה עדים שגרסטל סיפרה להם על ההצעה, בהם חברתה, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. עוד העיד במשטרה גם מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז.

קמיר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, לפני כשנהצילום: מוטי מילרוד

חפץ כבר היה עצור במסגרת פרשת 4000 בעת חקירת המקרה, בעוד שקמיר נעצר לצורך חקירה זו. באותו זמן, קמיר הכחיש את גרסתה של גרסטל, ואילו חפץ לא שיתף פעולה עם החקירה.

חוקרי המשטרה הצליחו לאתר לפי נתוני טלפונים את מועד הפגישה שבה נטען כי הוצעה לגרסטל הצעת השוחד. מהחקירה עלה כי הפגישה בין קמיר לחפץ התקיימה ב- 8 באוקטובר 2015 בבית קפה בתל אביב, ומיד לאחר מכן נפגשו באותו מקום גם קמיר וגרסטל.

בחקירותיו הבאות סיפר קמיר כי הזמין את חפץ לפגישה בנושא מועמדותה של גרסטל לתפקיד היועמ"ש על דעתה, אך שלל כל אפשרות שנושא סגירת התיק של שרה נתניהו עלה בשיחתו עם גרסטל.

חיות בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

חפץ שבר את שתיקתו כשנחתם איתו הסדר עד מדינה בתחילת מארס בשנה שעברה והוענקה לו חסינות מהעמדה לדין בתיק 4000 ובפרשה זו. בעדותו סיפר שקמיר ביקש ממנו לפעול לטובת מינויה של גרסטל, ואילו הוא, חפץ, השיב לו שאינו רוצה או יכול לעסוק בנושא המינוי. לדברי חפץ, השיחה שקיים עם קמיר היתה שיחת רכילות ותו לא, ולא עלה בה כלל נושא סגירת תיק המעונות.

במאי השנה נגבתה עדות נוספת מגרסטל, אלא שבהודעתו של מנדלבליט הוא מציין כי אז שינתה את גרסתה. בהודעה נכתב כי בעדותה השנייה "הבהירה שקמיר לא הציג בפניה 'הצעה על השולחן', מפי חפץ. כן ביקשה להבהיר שלא הובאה בפניה הצעה קונקרטית כפי שתוארה בגרסתה הראשונה, שהשיח היה ערטילאי, שאין לה ידיעה על תוכן השיחה האמיתי בין חפץ לקמיר וכי הזעזוע הכבד שחשה נבע מעצם השיח. כן הבהירה כי אינה יודעת לומר אם מדובר בהצעת שוחד. גרסטל הסבירה את השינוי באופן הצגת הדברים על ידה בעדותה השנייה בתעתועי זיכרון ביחס לזמנים, נוסחים והתבטאויות, בחלוף למעלה משנתיים מהפגישה האמורה". 

עוד נכתב בהודעת היועץ כי "נוכח פערי גרסאות משמעותיים בין המעורבים העיקריים עצמם, ובפרט משום השינויים בגרסאותיה של כב' השופטת בדימוס גרסטל והעובדה שלא נמצאו תימוכין לתוכן גרסתה הראשונה, נמצא כי התשתית הראייתית שהתגבשה במהלך החקירה אינה מספיקה להעמדה לדין של מאן דהוא, ועל כן החליט היועץ המשפטי לממשלה לקבל את המלצות ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ופרקליט המדינה לסגור את התיק נגד אלי קמיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ