בכיר במערכת המשפט נעצר בחשד שפעל למינוי שופטים תמורת מין

לפי המשטרה, עורך הדין הבכיר פעל לקדם שופטת שלום וניסה לקדם שופט למחוזי ■ השופטת ועורכת דין הנשואה לשופט נחקרו, החוקרים תפסו התכתבויות מפלילות ביניהן לבין החשוד ■ חברי הוועדה לבחירת שופטים, בהם שקד וחיות, יזומנו להעיד ■ המשטרה פושטת על לשכת עורכי הדין, והחרימה מסמכים בביתו של הבכיר ■ היועמ"ש פסל עצמו מעיסוק בחקירה בשל חברותו עם החשוד

רויטל חובל
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוועדה לבחירת שופטים, בשנה שעברה
הוועדה לבחירת שופטים, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

בכיר במערכת המשפט נעצר הבוקר (רביעי) בידי חוקרי להב 433 בחשד שפעל למינוי שופטים תמורת מין. לפי המשטרה, החשוד הוא עורך דין, שפעל לקידום שופטת שלום וניסה להביא ללא הצלחה למינוי של שופט שלום למחוזי. לפי החשד, הבכיר קיים יחסי מין עם שופטת השלום תמורת קידומה, ועם אשתו של השופט, עורכת דין, תמורת קידומו. את עורכת הדין החשודה מייצג עורך דין עדי כרמלי.

עיקרי הפרשה:

■ עורך דין בכיר נעצר בחשד שפעל לקידום שופטת שלום ושופט שלום לבית המשפט המחוזי.

■ לפי החשד, הבכיר קיים יחסי מין עם השופטת ועם אשתו של השופט תמורת קידומם.

■ קידומה של השופטת, שהיתה קצינת משטרה, הצליח. הבכיר לא הצליח לקדם את קידום השופט.

■ חברי הוועדה לבחירת שופטים יזומנו למתן עדות בלהב 443.

■ היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פסל עצמו מעיסוק בפרשה בשל חברותו עם החשוד המרכזי.

פשיטת המשטרה על לשכת עורכי הדין, היוםצילום: מוטי מילרוד

המשטרה חקרה היום באזהרה את שופטת השלום ואת עורכת הדין, ופושטת על לשכת עורכי הדין. במסגרת החקירה נתפסו התכתבויות מפלילות בין החשוד לשתיים. שופטת השלום מכהנת באזור המרכז, מונתה לתפקידה ב-2016 והיתה בעבר קצינה במשטרה. עורכת הדין היא פעילה בלשכת עורכי הדין ומקורבת לחשוד המרכזי. בעלה של עורכת הדין, שמכהן כשופט שלום באזור המרכז, יזומן להעיד בפרשה. 

החוקרים ערכו היום חיפוש והחרימו מסמכים מביתו של החשוד בתל אביב, והוא צפוי לבוא להארכת מעצר בהמשך היום. בימים האחרונים גבתה המשטרה עדויות ממעורבים נוספים. כל חברי הוועדה לבחירת שופטים יזומנו למתן עדות בחקירה, בהם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד, הנחשבת לחברה של החשוד.

מטה להב 433, היוםצילום: תומר אפלבאום

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פסל עצמו מעיסוק בחקירה בשל חברותו עם החשוד המרכזי. את ההחלטות בתיק מקבל פרקליט המדינה שי ניצן. בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על פרטים נוספים מהחקירה עד 15 בפברואר.

שקד וחיות מסרו היום הודעה משותפת בתגובה לפרשה. "אנו סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת", כתבו השתיים. "עוד ראינו לציין כי במהלך תקופת כהונתה של שרת המשפטים, חברת הכנסת איילת שקד, כיושבת ראש הוועדה לבחירת שופטים, מינתה הוועדה 334 שופטים ורשמים בכירים בהליך מיון ובחירה קפדני ומקצועי. לצד השרה מכהנים בוועדה שני חברי כנסת, שר האוצר, שלושה שופטים של בית המשפט העליון ובהם נשיאת בית המשפט העליון וכן שני נציגים של לשכת עורכי הדין".

מנדלבליט בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

דבר קיומה של הפרשה נודע לפני כשבועיים ועורר מאז גל שמועות בנוגע לזהות המעורבים והחשדות שנבדקים. אחרי פתיחת החקירה, פנה באופן אישי וחריג ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ניצב משנה יואב תלם, לשופט בבית המשפט השלום בנתניה כדי להוציא צו איסור פרסום על פרטי הפרשה. יש להדגיש כי גם עצם הפנייה לשופט בנתניה היא חריגה, שכן בדרך כלל מבקשת היחידה אישורים לצווים דומים משופטי בית משפט השלום בראשון לציון, שקרוב יותר למקום מושבה של להב 433.

"הארץ" הגיש השבוע בקשה להסרת צו איסור הפרסום, אולם טרם ניתנה החלטה. אתמול דחה שופט בית משפט השלום בתל אביב עלאא מסראווה את בקשת "גלובס" להסיר את הצו, "נוכח רגישות החקירה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ