מעצר עורך הדין הבכיר |

המשטרה בהארכת המעצר של הבכיר החשוד: "רוחו נחה על הוועדה למינוי שופטים"

עורך הדין מכחיש שפעל לקדם שופטים תמורת יחסי מין ■ לפי המשטרה, הוא פעל למינוי שופטת שלום וניסה לקדם שופט שלום למחוזי ■ השופטת ועורכת דין הנשואה לשופט נחקרו, האחרונה מכחישה ■ המשטרה מבקשת להאריך את מעצר הבכיר בשלושה ימים ■ חברי הוועדה לבחירת שופטים, בהם שקד וחיות, יזומנו להעיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוועדה לבחירת שופטים, בשנה שעברה

המשטרה מחזיקה בהתכתבויות מפלילות בין עורך הדין הבכיר שנעצר הבוקר (רביעי) בחשד שפעל לקדם שופטים תמורת יחסי מין, לבין שופטת ועורכת דין הנשואה לשופט. על פי החשד, עורך הדין פעל למינוי השופטת, וניסה ללא הצלחה לקדם את בעלה של עורכת הדין מבית משפט השלום למחוזי. הבכיר חשוד בשוחד, מרמה ובהפרת אמונים, חשדות אותם הוא מכחיש. המשטרה ביקשה מבית משפט השלום בתל אביב להאריך את מעצרו של הבכיר בשלושה ימים.

עיקרי הפרשה:

■ עורך דין בכיר נעצר בחשד שפעל לקידום שופטת שלום ושופט שלום לבית המשפט המחוזי.

■ לפי החשד, הבכיר קיים יחסי מין עם השופטת ועם אשתו של השופט תמורת קידומם.

■ קידומה של השופטת, שהיתה קצינת משטרה, הצליח. הבכיר לא הצליח לקדם את קידום השופט.

■ חברי הוועדה לבחירת שופטים יזומנו למתן עדות בלהב 443.

■ היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פסל עצמו מעיסוק בפרשה בשל חברותו עם החשוד המרכזי.

המשטרה חקרה היום באזהרה את שופטת השלום ואת עורכת הדין, ופשטה על לשכת עורכי הדין. שופטת השלום מכהנת באזור המרכז, מונתה לתפקידה ב-2016 והיתה בעבר קצינה במשטרה. עורכת הדין היא פעילה בלשכת עורכי הדין ומקורבת לחשוד המרכזי. בעלה של עורכת הדין, שמכהן כשופט שלום באזור המרכז, יזומן להעיד בפרשה. המידע הגיע למשטרה מגלי צה"ל, לאחר התייעצות עם הפרקליטות הצבאית ומשרד המשפטים.

נציג המשטרה בדיון בהארכת המעצר של הבכיר, סגן ניצב אסף וולפיש, אמר כי "התשתית הראייתית עברה את החשד הסביר ואף מעבר לכך. רק חלק ממצאי החקירה הוטחו בחשוד". לדבריו, החשוד "ניצל את רום מעמדו ואת יכולתו להשפיע על מינוי שופטים". עוד אמר כי הארכת המעצר חשובה כי "אם החשוד ישתחרר, פעולות חקירה יזוהמו בגלל חוזקו". וולפיש ציין כי המשטרה מתנהלת בזהירות וכי כל פרטי התיק הגיעו לעיניו של פרקליט המדינה שי ניצן. "אנו מתנהלים בתיק ביראת קודש", אמר, "אלמלא הזהירות היינו מבקשים עשרה ימים (הארכת מעצר)".

סנגורו של החשוד אמר בדיון כי המינוי של השופטת בוצע כשהחשוד לא היה חבר בוועדה וכי שמונה מחבריה תמכו בה. נציג המשטרה השיב כי "רוחו של החשוד נחה על הוועדה".

החוקרים ערכו היום חיפוש והחרימו מסמכים מביתו של החשוד, והוא צפוי לבוא להארכת מעצר בהמשך היום. הוא צפוי לטעון כי השפעתו על המינויים היתה מוגבלת בעת שהובאו לדיון. בימים האחרונים גבתה המשטרה עדויות ממעורבים נוספים. כל חברי הוועדה לבחירת שופטים יזומנו למתן עדות בחקירה, בהם נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, וכן שרת המשפטים איילת שקד, הנחשבת לחברה של החשוד.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פסל עצמו מעיסוק בחקירה בשל חברותו עם החשוד המרכזי. את ההחלטות בתיק מקבל פרקליט המדינה שי ניצן. בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על פרטים נוספים מהחקירה עד 15 בפברואר.

שקד וחיות מסרו היום הודעה משותפת בתגובה לפרשה. "אנו סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת", כתבו, "עוד ראינו לציין כי במהלך תקופת כהונתה של שרת המשפטים, חברת הכנסת איילת שקד, כיושבת ראש הוועדה לבחירת שופטים, מינתה הוועדה 334 שופטים ורשמים בכירים בהליך מיון ובחירה קפדני ומקצועי. לצד השרה מכהנים בוועדה שני חברי כנסת, שר האוצר, שלושה שופטים של בית המשפט העליון ובהם נשיאת בית המשפט העליון וכן שני נציגים של לשכת עורכי הדין".

דבר קיומה של הפרשה נודע לפני כשבועיים ועורר מאז גל שמועות בנוגע לזהות המעורבים והחשדות שנבדקים. אחרי פתיחת החקירה, פנה באופן אישי וחריג ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ניצב משנה יואב תלם, לשופט בבית המשפט השלום בנתניה כדי להוציא צו איסור פרסום על פרטי הפרשה. יש להדגיש כי גם עצם הפנייה לשופט בנתניה היא חריגה, שכן בדרך כלל מבקשת היחידה אישורים לצווים דומים משופטי בית משפט השלום בראשון לציון, שקרוב יותר למקום מושבה של להב 433.

סנגורה של עורכת הדין, עו"ד עדי כרמלי, מסר: "מרשתי נחקרה היום במשך שעות רבות, שבהן היא מסרה גרסה מפורטת, ושיתפה פעולה באופן מלא עם החוקרים. מרשתי, עורכת דין ותיקה, מכובדת ומוערכת, סבורה כי במעשיה לא דבק כל רבב. מרשתי מעולם לא ביקשה ולא קיבלה דבר מאיש וזאת הבינו גם החוקרים. משכך, אנו צופים כי בזמן הקרוב ביותר, עוד הערב ועם סיום חקירתה היא תשוחרר לביתה".

"הארץ" הגיש השבוע בקשה להסרת צו איסור הפרסום, אולם טרם ניתנה החלטה. אתמול דחה שופט בית משפט השלום בתל אביב עלאא מסראווה את בקשת "גלובס" להסיר את הצו, "נוכח רגישות החקירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ