שקד על החשדות לשחיתות במינוי שופטים: יום סוער עבורי כשרת משפטים וכאשה

במערכת הפוליטית הגיבו בחריפות לחשדות שהותרו היום לפרסום, שלפיהם בכיר במערכת המשפט פעל לקדם שופטים בתמורה למין. לבני: "מעשה מגונה במערכת המשפט"; יחימוביץ': "הוועדה למינוי שופטים פעלה תחת טרור והשחתה"

יהונתן ליס
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בכנס בקאמרי, היום
יהונתן ליס
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה היום (רביעי) למעצר הבכיר במערכת המשפט, שלפי החשד פעל לקדם שופטים תמורת מין. "זה יום סוער עבורי כשרת משפטים וכאשה", אמרה שקד. השרה ציינה כי טרם זומנה לתת עדות, והוסיפה: "אני יכולה להגיד שבוועדה למינוי שופטים עשינו עבודה מקצועית ויסודית, ואם נפל פגם באחד המקרים - אני סומכת על המשטרה והפרקליטות שיחקרו ויגיעו לחקר האמת". שקד תזומן היום להעיד בפרשה במשרדי להב 433 יחד עם שאר חברי הוועדה.

מעצר הבכיר עורר תגובות רבות במערכת הפוליטית. חבר נוסף בוועדה לבחירת שופטים, ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), אמר כי "הוועדה לבחירת שופטים היא קודש הקודשים של החברה הישראלית". לדבריו, "מהיום הראשון שנבחרתי לכהן בוועדה, פעלתי רבות לניפוץ תקרת הזכוכית עבור ציבורים שלמים אשר חשו מודרים ממערכת המשפט. אני גאה לומר שבמהלך כהונתי מונו בפעם הראשונה במדינת ישראל שופטות בנות העדה האתיופית לתפקידי שפיטה בערכאות השונות ושופט דובר רוסית לתפקיד שופט בית המשפט העליון. זו זכות ושליחות עצומה לכהן בוועדה לבחירת שופטים ועלינו, חברי הוועדה מוטלת החובה המוסרית הגבוהה ביותר לשמור עליה נקייה מכל רבב".

לבני בכנסת, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

יו"ר התנועה ושרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת ציפי לבני, אמרה: "הדילים של שרת המשפטים עם חברים מפוקפקים כדי להשתלט על מערכת המשפט הפכו למעשה מגונה במערכת המשפט". לבני ציינה כי "ישראל זקוקה לתיקון מיידי ויסודי: למערכת משפט עצמאית שלא תלויה בחסדי הפוליטיקאים, לראש ממשלה שלא מבקש להרוס אותה ולשרת משפטים שמבקשת לחזק ולא לחרב. גם על זה הבחירות".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, האשים בתגובה לפרשה כי "כשאילנה דיין פרסמה תחקיר על תהליך מינוי השופטים בישראל, שקד ונתניהו לא אמרו על זה מלה. ככה נראה שלטון שהנחיל כאן תרבות של שחיתות. רק ועדת חקירה אמיתית תחזיר את האמון במערכת".

ראשת האופוזיציה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה), אמרה כי "הוועדה למינוי שופטים פעלה תחת טרור והשחתה, בהנהגתה ההרסנית של שרת המשפטים שקד". יחימוביץ' הוסיפה כי "הסביבה המסואבת והבריתות המקולקלות שיצרה שקד הן הקרקע לפרשה המחרידה. השופטים בוועדה פעלו בזהירות, כאנוסים, אבל הם חייבים כעת להפעיל אזעקת אמת מחרישת אוזניים להצלת מערכת המשפט".

גם יושבת ראש מרצ, תמר זנדברג, תקפה את שקד. "ספרי לנו מי חברייך ונספר לכולם מי את", אמרה, "כל הרפש ששקד הכניסה למערכת המשפט הישראלית צף למעלה ומעלה צחנה. בתהליך מינוי השופטים ששקד כל כך נפנה בו לא רק היה רק הרס בתי המשפט אלא גם רקבון ושחיתות. הימין חדש, השחיתות ישנה".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) כתב על "הפרשייה הסודית שמסעירה את עולם המשפט", לדבריו: המשטרה 'מתנגדת נחרצות לביטול צו איסור הפרסום, כולו או חלקו, נוכח רגישות הנושא נשוא הצו'. פעם המשטרה לא היתה כל כך רגישה, ומה שהיה מעניין אותה הוא רק החשש משיבוש חקירה. כשהפרטים ייחשפו, תבינו כמה ריקבון פשה במערכת המשפטית, ושיכרון כוח - מהו".

יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן, כתב בטוויטר: "אני שמח ששקד מבינה שצריך לשמור על מעמד הרשות השופטת, ושהיא סומכת על המשטרה אחרי קדנציה שלמה של יוזמות מבית מדרשה להחלשת המערכות. אין לנו משטרה אחרת ואין לנו בית משפט אחר. לטפל כן, לחרב לא".

שקד וחיות מסרו היום הודעה משותפת בתגובה לפרשה. "אנו סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת", כתבו, "עוד ראינו לציין כי במהלך תקופת כהונתה של שרת המשפטים, חברת הכנסת איילת שקד, כיושבת ראש הוועדה לבחירת שופטים, מינתה הוועדה 334 שופטים ורשמים בכירים בהליך מיון ובחירה קפדני ומקצועי. לצד השרה מכהנים בוועדה שני חברי כנסת, שר האוצר, שלושה שופטים של בית המשפט העליון ובהם נשיאת בית המשפט העליון וכן שני נציגים של לשכת עורכי הדין".

פשיטת המשטרה על לשכת עורכי הדין, היוםצילום: מוטי מילרוד

הודעה דומה נמסרה היום גם לכל השופטים בישראל. הרכב אחד של בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, דפנה ברק ארז ומני מזוז, התבקש לעשות הפסקה קצרה בדיון כדי לקבל את ההודעה המשותפת, ולאחר מכן חזר לאולם.

דבר קיומה של הפרשה נודע לפני כשבועיים ועורר מאז גל שמועות בנוגע לזהות המעורבים והחשדות שנבדקים. המידע הגיע למשטרה מגלי צה"ל, לאחר התייעצות עם הפרקליטות הצבאית ומשרד המשפטים. אחרי פתיחת החקירה, פנה באופן אישי וחריג ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ניצב משנה יואב תלם, לשופט בבית המשפט השלום בנתניה כדי להוציא צו איסור פרסום על פרטי הפרשה. יש להדגיש כי גם עצם הפנייה לשופט בנתניה היא חריגה, שכן בדרך כלל מבקשת היחידה אישורים לצווים דומים משופטי בית משפט השלום בראשון לציון, שקרוב יותר למקום מושבה של להב 433. את עורכת הדין החשודה בפרשה מייצגת עורכ הדין עדי כרמלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ