פיגוע במערכת המשפט |

אפי נוה אולי ייעלם מחיינו, אבל לא התופעה שהוא מסמל

בלהיטותה לממש את האג'נדה שלה, שקד התעלמה מכל אותות האזהרה בנוגע ליו"ר לשכת עורכי הדין, והעניקה לו עוצמה מסוכנת. המאכערים וחותכי הקופונים ימשיכו להסתובב בינינו כל עוד הפוליטיקאים זקוקים להם

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוה עם איילת שקד בוועידת המשפט, בספטמבר האחרון
גידי וייץ
גידי וייץ

הוא שייט במסדרונות הכוח במיומנות מרשימה. שופטים בכירים כרכרו סביבו והתחנפו אליו. עיתונאים אכלו מכף היד שלו. הוא קשר קשרי חברות עם שרת המשפטים איילת שקד ועם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. הוא התחכך בשרים. לכמה מהם הוא ידע לספר בדיסקרטיות מהו הלך הרוח בצמרת המשפטית סביב תיקי האלפים של בנימין נתניהו. הוא ראה בתפקידו כיו"ר לשכת עורכי הדין תחנת ביניים. לדברי חבריו, בבחירות הקרובות או באלו שאחריהן הוא שאף להשתלב באחת הרשימות, ובהמשך להתמנות לשר בכיר. לאמביציה של האיש המוכשר, החד, הכוחני ובעל המצפון החלש לא היה גבול.

בארבע השנים שבהן מכהנת שקד כשרת המשפטים צבר אפי נוה עוצמה מסוכנת. הוא כרת עם השרה ברית שנועדה לשבור את ההגמוניה של שופטי בית המשפט העליון בוועדה למינוי שופטים, ולהכניס - לשיטת שני החברים הטובים - דם חדש למערכת המשפט. יש משהו שובה לב במי שחותרים תחת האליטות הישנות ומעזים לנסר את רגלי הכיסאות שהאדונים ישבו עליהם במשך שנות דור. אלא שבמקרה של נוה, מבט חטוף הספיק כדי להבין שהעאלק-אידיאולוגיה שלו נגד השופטים מרחביה היא מעטה דק ופריך, שמאחוריו מסתתרים רק יצרים, קומבינות, אינטרסים אישיים גסים ואג׳נדה אחת: קידום המותג אפי נוה.

אם החשדות נגד נוה יתבררו כמבוססים, ניתן יהיה להגדיר את הפרשה כפיגוע בלב מערכת המשפט, בדומה למטעני הנפץ שפוצצו ערן מלכה ורות דוד, כוכבי פרשת רונאל פישר, באגף החקירות של המשטרה ובפרקליטות. מלכה, בן טיפוחיו של אפרים ברכה המנוח, נחשב בלהב 433 לכוכב עולה. איש ממפקדיו לא זיהה את ממדי יצר ההרס העצמי שלו עד שנחשף כי סחר, יחד עם הפרקליט המפוקפק והמקסים פישר, במידע סודי מחקירות רגישות, בעבור מעטפות שהתפקעו מדולרים ומאירו, תוך ניצול מחפיר של המצב הפגיע שבו היו הקורבנות שלהם. דוד הגיעה לשפיץ של הפירמידה בפרקליטות וחרצה גורלות לפני שהתגלה כי קיבלה מעורך הדין המקורב מתנות יקרות ערך ובהמשך, לפי החשד, חברה אליו כדי לשבש חקירות משטרה סמויות.

רות דוד בבית משפט השלום בירושלים, ב-2015צילום: אמיל סלמן

כעת הגיע תורה של מערכת השיפוט לספוג בומבה בפנים ולשלם במזומן על הברית הצינית והאופורטוניסטית של שקד ונוה, שהקנתה ליו"ר הלשכה את הכוח ללהק באמצעות דילים שופטים שאתם היה מצוי בקשר קרוב מדי. שרת המשפטים אמרה באחרונה כי שני ההישגים הכי גדולים שלה הם מינוי מנדלבליט ליועץ המשפטי ומינויי השופטים שהוציאה לפועל. את שניהם, ובעיקר האחרון שבהם, היא השיגה בזכות הברית עם נוה. האם היא לא זיהתה מה שכל תתרן היה מריח למרחקים, שנוה הוא אדם חסר עכבות? או שהשרה המתוחכמת, שבילתה בזמנה הפנוי המועט עם נוה ומנדלבליט ונשותיהם, העדיפה להדחיק את האותות, כדי שלא יפריעו לה לממש את האג׳נדה ולמנות כמה שיותר שופטים שמרנים וימנים? האם לא היה די בתחקירים ובחשיפות העיתונאיות על נוה, ובתביעת ההשתקה שהגיש נגד העיתונאית שרון שפורר, כדי ששקד ואנשי השררה יתפסו ממנו מרחק ביטחון?

פרשת נוה אולי תסלק את האיש המסוים הזה מעמדת הכוח, אך ספק אם התופעה שהוא מסמל תמוגר. בני דמותו של נוה, מאכערים משוכללים עם או בלי תואר רשמי, עדיין מסתובבים בינינו, נעים בין לשכות השרים לבין ועדות הכנסת, בין מסדרונות בתי המלון למסדרונות התאגידים. הם נהנים מחסותם של הפטרונים בממשלה ומתחושת החסינות המדומה שמתלווה אליה. הם מנצלים את המעמד כדי להשיג שלמונים, טובות הנאה, מין וכוח. הפוליטיקה עבורם היא ביזנס. כיוון שאלה שמייצגים אותנו זקוקים לשירותיהם של חותכי הקופונים כמו לאוויר לנשימה, כולנו עוד ניפגש בקרוב, בפרשה הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ