אפי נוה נחקר פעם נוספת בלהב 433 בחשד שפעל למינוי שופטים תמורת מין

ראש לשכת עורכי הדין הגיע הבוקר למשרדי היחידה לחקירות הונאה, וייחקר בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. אתמול שוחרר למעצר בית בן שמונה ימים והכחיש בתוקף את המיוחס לו

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה, הבוקר בכניסה ליחידה לחקירות הונאה בלוד
יהושע (ג'וש) בריינר

ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, נחקר הבוקר (חמישי) במשרדי היחידה לחקירות הונאה בלוד, להב 433, בחשד שפעל למינוי שופטים תמורת מין. נוה, ששוחרר אתמול למעצר בית בן שמונה ימים, חשוד כי פעל למינוי שופטת שלום שעמה ניהל קשר מיני וכן כי ניסה להביא למינוי של שופט שלום למחוזי, ללא הצלחה, בזמן שקיים קשר מיני עם עורכת דין הנשואה לשופט. 

>>> פרשת השחיתות בוועדה למינוי שופטים | עלייתו ונפילתו של האיש שכולם רצו בקרבתו | שקד: יום סוער עבורי כאשה וכשרת משפטיםפיגוע מערכתי // גידי וייץ | חטא היוהרה // רויטל חובל | שקד נושאת באחריות // מרדכי קרמניצר

השופטת ועורכת הדין החשודות בפרשה נחקרו, והשופטת לא נקראה עד כה לחקירה נוספת. נוה עצמו חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ומכחיש בתוקף את המעשים המיוחסים לו. המשטרה צפויה להמשיך ולגבות עדויות בפרשה, לרבות עדויותיהם של חברי הוועדה לבחירת שופטים, בהם שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון אסתר חיות. השופט ומעורבים נוספים יזומנו אף הם להעיד. 

הראיות המרכזיות שבידי המשטרה הן התכתבויות וואטסאפ בין נוה לבין השופטת, המכהנת כיום כשופטת בבית משפט שלום באזור המרכז, עוד בטרם מונתה לתפקיד. כמו כן, בידיה התכתבויות בין נוה לאשת השופט – עורכת דין הפעילה בלשכת עורכי הדין ונחשבת מקורבת לו. על פי גורם המעורה בפרטי החקירה, ההתכתבויות מחזקות את החשדות נגד נוה בעניינה של השופטת וקושרות אותו למערכת יחסים אינטימית עמה לצד פעולות של נוה לקידום מינויה בוועדה לבחירת שופטים, אשר אישרה את מועמדותה ב-2016.

נוה עם מנדלבליט וחברי הוועדה לבחירת שופטים, בספטמברצילום: תומר אפלבאום

ח"כ נורית קורן, חברת הוועדה לבחירת שופטים שהשתתפה בדיון שבו אושר מינויה של השופטת החשודה, סירבה לפרט בשיחה עם "הארץ" מה אמרה אתמול בעדותה בפני חוקרי יאח"ה, אולם הבהירה כי לאורך כל דיוני הוועדה שיקוליה היו עצמאיים וללא השפעה חיצונית. "אני לא חותמת גומי של אף אחד", אמרה הבוקר קורן, "הגעתי לוועדה על מנת לתת ביטוי וייצוג הולם במערכת המשפט לכל מגזרי החברה ובכל ההצבעות ברור ששיקול הדעת שלי הוא עצמאי. לא אחת יצאתי בדיונים נגד קואליציות שונות כדי לקדם שופטים ולפתוח את שערי המשפט כך שלא רק האליטה המשפטית תגיע לכס השיפוט, אלא שיהיה ייצוג לכל המגזרים כולל תימנים וספרדים ואני נלחמתי על כך". 

על פי הערכות בסביבת נוה, מקורן של ההודעות הוא בטלפון נייד ישן שלו שאותר באחרונה ושהכיל בין היתר את ההתכתבויות הרבות, הכוללות התכתבויות גם עם חברי הוועדה לבחירת שופטים. על פי הערכתם, הטלפון הגיע לגורמים הפועלים נגד נוה שהעבירו את תוכן ההודעות לגלי צה"ל וזה העביר את החומרים לידי המשטרה לאחר התייעצות עם הפרקליטות הצבאית ומשרד המשפטים, מה שהוביל לפתיחת החקירה.

אפי נוה, אתמול בבית משפט השלום בת"אצילום: קוקו

בסביבת נוה לא פוסלים את האפשרות כי נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים אשר הביאו לפריצת הטלפון שלו ואיתור ההתכתבויות. החוקרת של נוה, רב פקד אודליה שטרנברג, הטיחה בו אתמול חלק מההתכתבויות, והוא מצדו לא הכחיש יחסים קרובים עם השופטת בעת שהיתה בתפקידה הקודם במשטרה. ואולם, נוה עמד על גרסתו כי לא שימש באותה תקופה כחבר בוועדה למינוי שופטים.

לעומת זאת, במשטרה טוענים כי שני חברי הוועדה באותם ימים היו אילנה סקר וחאלד זועבי, שנחשבו לעושי דברו של נוה והשפעתו על עמדותיהם בוועדה היתה רבה מאוד וכן כי ניהל אז משא ומתן על מינוי שופטים מול בעלת בריתו, השרה שקד. כאשר סנגורו של נוה, עו"ד בעז בן צור, אמר אתמול בדיון בבית משפט השלום בתל אביב כי המינוי בוצע כשנוה לא היה חבר בוועדה, השיב נציג המשטרה כי "רוחו של נוה נחה על הוועדה".

בן צור טען כי על המשטרה להראות שנוה פעל פעולה מהותית תוך ניגוד עניינים, שנועדה להשפיע על שיקול דעתם של חברי הוועדה. נציג המשטרה, סגן ניצב אסף וולפיש, אמר כי "התשתית הראייתית עברה את החשד הסביר ואף מעבר לכך. רק חלק ממצאי החקירה הוטחו בחשוד". לדבריו, נוה "ניצל את רום מעמדו ואת יכולתו להשפיע על מינוי שופטים". וולפיש ציין כי המשטרה מתנהלת בזהירות וכי כל פרטי התיק הגיעו לעיניו של פרקליט המדינה שי ניצן. "אנו מתנהלים בתיק ביראת קודש", אמר.

הוועדה לבחירת שופטים, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

לאחר תום הדיון, אמר בן צור: "יש פה רוב מהומה על לא מאומה. אין לתזה הבסיסית של המשטרה ראיות. הטענה מתעלמת מהליך קבלת ההחלטות בוועדה, כל אחד מהחברים בוועדה עצמאי. השאלה אם היתה מערכת יחסים אינה רלוונטית, כי לא היה קידום. במסגרת החקירה הושגו ראיות שלא כדין - פרצו לו לטלפון האישי ושאבו הודעות, זה לא חוקי. אני מאמין מאוד שהפרשה הזו תסתיים בלא כלום".

גורם המעורה בפרטי החקירה אמר כי בשל הרגישות הרבה בפרשה, הן השימוש בהתכתבויות והן צווי החיפוש נעשו באישור ניצן. לצד הקשיים המשפטיים בהתנהלות החקירה בשל מעורבות עורכי הדין, נוצר קושי נוסף נוכח היות אחת החשודות שופטת מכהנת. על פי החוק, חקירה פלילית נגד שופטת תיפתח רק באישור היועץ המשפטי לממשלה, אולם בשל ההיכרות האישית בין נוה ליועץ מנדלבליט, האחרון פסל עצמו מעיסוק בתיק וניצן הוא הגורם שאישר ומלווה את התיק. החוק גם קובע כי אם שופט מועמד לדין, התיק נידון בבית משפט מחוזי בפני הרכב מורחב של שלושה שופטים. 

נוה האשים בעבר את ניצן בראיון לעובדה כי הוא פועל ממניעים אישיים בגלל התנגדותו למינויו לעליון. התיק מלווה על ידי פרקליטת מחוז מרכז, רחל אבישר אבלס. המשנה שלה, ענת סבידור, פסלה את עצמה אף היא מעיסוק בתיק בשל חברותה עם נוה.

נוה, בן 50, מכהן כראש לשכת עורכי הדין החל מיוני 2015, במקביל לכניסתה של איילת שקד לתפקיד שרת המשפטים. השניים כרתו ברית בוועדה לבחירת שופטים ויצרו חזית אחידה מול השופטים החברים בוועדה. לאורך שנים ובאופן מסורתי נציגי הלשכה נטו לתמוך במועמדים של השופטים לשיפוט, אולם מאז כניסתם של נוה ושקד לוועדה, המסורת נשברה. הברית הביאה בין השאר למינויו של יוסף אלרון לבית המשפט העליון, חרף התנגדות עזה של השופטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ