בניגוד לתכנון, המשטרה הודיעה כי גם שוטרי מג"ב ויס"מ יצוידו במצלמות גוף

ארדן אמר בטקס השקת פרויקט המצלמות כי בתוך שנה יצוידו 12 אלף שוטרים במצלמות - ולא 8,000 כפי שתוכנן. בעבר התנגדו כמה בכירים במשטרה ליישום הפרויקט בקרב שוטרי מג"ב ויס"מ, וטענו שאין בכך צורך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן בטקס במחוז תל אביב, היום

משטרת מחוז תל אביב חנכה הבוקר (ראשון) את פרויקט מצלמות הגוף והודיעה כי בניגוד לתכנון המוקדם - גם שוטרי יס"מ ומג"ב יצוידו במצלמות גוף. בטקס השקת מצלמות הגוף שהתקיים במטה המחוז בתל אביב אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי מספר השוטרים שיצוידו במצלמות אלה יעמוד על 12 אלף, ולא 8,000 כפי שתוכנן. לפי המשטרה, 6,000 שוטרים יצוידו כבר השנה ו-6,000 נוספים בשנה הבאה.

על אף שלא אחת שוטרי יס"מ ומג"ב הם אלה שבאים במגע עם אזרחים בהפגנות ובעימותים שונים, הם לא נכללו תחילה בפרויקט. בתחילה התנגדו כמה בכירים במשטרה ליישומו גם בקרב שוטרי מג"ב ויס"מ, בין היתר בטענה כי אין בכך צורך וכי רבים מהעימותים עם אנשי היס"מ מתועדים בפועל על ידי מתעדים מבצעיים ביוזמת המשטרה. למרות התנגדותם, במשטרה הבהירו כי גם שוטרים אלה יצוידו במצלמות במהלך שנת 2020.

שוטרים מציגים את מצלמות הגוף, הבוקרצילום: מגד גוזני

עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח כתבה בתחילת המיזם למשטרה וציינה שדווקא שוטרים אלה "נמצאים בחיכוך משמעותי מול קבוצות מיעוט ולעתים קרובות מעורבים באלימות ובהתנהגות בלתי הולמת". ד"ר ברק אריאל מהמכון לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית, הנחשב למומחה בתחום מצלמות הגוף של השוטרים, הצטרף אז לביקורת ואמר: "אם יש מצלמה, תן אותה ליחידות שמתמודדות עם האזרח בקצה, בהפגנות. אם המצלמות לא יהיו אצל שוטרי היס"מ שמתמודדים עם הפגנות או עם מג"ב, אז מה עשינו בזה?". אריאל הדגיש ש"דווקא במקומות שבהם יש חיכוך אתה צריך את הראיה. לכן המדיניות של תיעוד ארוך ורציף וביחידות שמתחככות עם האזרח המצלמה היא חשובה, אחרת כל הרעיון מתפספס".

כבר החודש החלו שוטרי מחוז תל אביב להצטייד במצלמות, ובהמשך יצוידו שוטרי ירושלים והמחוז הצפוני. "זה הופך את השוטר למקצועי יותר ומוריד את המתיחות במפגש עם האזרח. כשאדם מתועד הוא מתנהג אחרת", אמר תנ"צ יוסי בכר, ראש מנהל טכנולוגיות במשטרה. המצלמה יכולה להקליט עד 8 שעות, ולפי הנהלים על השוטר להקליט בהן כל מפגש עם אזרח מיד עם תחילתו - אם כי לא חלה על השוטר החובה להודיע לאזרח כי הוא מתועד. "מבחינתנו, מרגע שהוא עולה לניידת בקריאה לאירוע, השוטר צריך להתחיל להקליט", אמר תנ"צ בכר.

חומרי הצילום יועברו בהמשך לשרתי המשטרה, שם לטענתה יהיו מאובטחים וישמשו לצרכי חקירה בלבד. "סיבות של אי הפעלה בגלל בעיות בסוללה לא יהיו מקובלות עלינו, ואי הפעלה ותיעוד של אירוע יובילו לעבירת משמעת של השוטר. זו תהיה תקלה חמורה אם שוטר יפסיק לצלם אירוע באמצע, יהיה מאוד קשה להסביר את זה", הוסיף בכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ