בכיר המעורה בחקירת מות הצעיר בבת ים: המשטרה הוזהרה כי הוא לוקה בנפשו

לפי הגורם, קרוב משפחתו של יהודה ביאדגה אמר בשיחת הטלפון למשטרה כי לא לקח את התרופות שלו. חבר משפחה: "הוא קיבל שני כדורים כי הוא ממוצא אתיופי. רצחו לנו אח בדם קר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הירי בבת ים, ביום שישי האחרון

בני משפחתו של יהודה ביאדגה, הצעיר בן העדה האתיופית שנורה למוות על ידי שוטר בבת ים, הזהירו את המשטרה בטלפון כי הוא מעורער בנפשו ולא נטל את תרופותיו – כך לפי בכיר המעורה בפרטי החקירה. לפי הבכיר, מחקירת המקרה עולה שגיסו של ביאדגה התקשר פעמיים למוקד 100, וביקש מהם להגיע למקום. "הוא רוצה להרוג את ההורים שלו, הוא לקח סכין מטבח, רוצה להרוג את אמא שלו", אמר הגיס בשיחה, כך לפי הבכיר.

מח"ש פתחה בחקירת הירי אך עד כה לא חקרה את שוטר הסיור שירה בביאדגה. היום (ראשון) הוצא צו איסור פרסום על זהותו של השוטר, ששב הבוקר לעבודתו במרחב איילון.

יהודה ביאדגהצילום: באדיבות המשפחה

עוד ציין הבכיר כי שני עוברי אורח שהבחינו בביאדגה התקשרו למשטרה. אחד מהם אמר בשיחה: "תגיעו מהר, זה נראה שהוא מחזיק חרב". לפי בני המשפחה, שהציגו ל"הארץ" רישום של השיחות, הם התקשרו למשטרה כמה פעמים אך ניידת הגיעה למקום רק לאחר כ-50 דקות.

הכרזה לקראת ההפגנה

במשטרה אישרו כי נאמר בשיחות שביאדגה לוקה בנפשו על רקע צבאי וכי הוא משתולל, אך ציינו כי לא דווח בהן על התנהגות חריגה. לפי המשטרה, במחוז תל אביב מקבלים מדי שנה אלפי שיחות מסוג זה, אך רובן לא מדליקות נורה אדומה.

בני משפחתו של הצעיר מספרים כי הוא שוחרר משירותו הצבאי בחיל ההנדסה הקרבית כחצי שנה לאחר גיוסו על רקע טראומה נפשית. בשנים מאז שהשתחרר גר ביאדגה בבית הוריו, לא עבד, נטל כדורים בשל מצבו הנפשי ואף אושפז בשל כך בבית החולים וולפסון שבחולון. הוא מוכר לשירותי הרווחה כנפגע נפש מזה שנים וקיבל טיפול על בסיס קבוע. בשבועות האחרונים היה בקשר עם עובדת סוציאלית שסייעה לו.

אמו של ביאדגה, ממיה, סיפרה כי בנה חווה הלם קרב ולדבריה לא דיבר מזה שנתיים, והסבירה: "את כל המחלה הנפשית קיבל בצבא". ביום הירי לא היתה בבית, אך כששמעה מחבר של ביאדגה שהוא יצא מהבית, ביקשה מהחבר להתקשר למשטרה. "קיוויתי שהמשטרה תגן עליו ותשמור עליו", אמרה. עוד ציינה כי איש מהמשטרה לא עדכן אותה במה שאירע ושמאז יום שישי איש לא דיבר איתה על התקרית.

זירת הירי בבת ים, ביום שישיצילום: תומר אפלבאום

אחד מחברי המשפחה אמר ל"הארץ": "בחור בן 24 נרצח בכוונה תחילה. הבחור הצעיר קיבל שני כדורים כי הוא ממוצא אתיופי, הפוליטיקאים לא עוזרים לנו. רצחו לנו אח בדם קר".

גופתו של ביאדגה הועברה לבדיקה במכון לרפואה משפטית באבו כביר והלווייתו מתוכננת להתקיים הערב. אחד מקרובי המשפחה ביקש מהמשטרה לא להגיע להלוויה, כדי לא להלהיט את הרוחות. ראש העיר בת ים, צביקה ברוט, פעל כדי לאפשר למשפחה לקבל חלקת קבר בבית העלמין בעיר, שבו כמעט לא נותרו חלקות פנויות.

על רקע הביקורת שהציתה התקרית על המשטרה, לפיה אלימות מופעלת ביתר קלות נגד בני הקהילה האתיופית ומיעוטים אחרים, מחר תיערך הפגנה בתל אביב תחת הכותרת "דורשים צדק ליהודה". במודעה לקידום ההפגנה נכתב כי ביאדגה נרצח על ידי המשטרה וכי "היום זה הוא מחר זה אתה". המשפחה מתנגדת לקיום ההפגנה מחר ומבקשת להמתין עם המחאה עד לתום השבעה. עשרות מבני משפחתו של ביאדגה התכנסו היום ברחוב בר-אילן בבת ים כדי להתאבל על מותו. 

הפעיל החברתי אבי יאלו אמר ל"הארץ": "אנחנו רואים פעם אחר פעם איך המשטרה נוקטת אלימות כלפי נערים ממוצא אתיופי. הגזענות הזאת והתיוג הזה גובים בסוף מחיר. הסיפור של יהודה ממחיש עוד יותר עד כמה היד של המשטרה קלה על ההדק כשמדובר ביוצאי אתיופיה". לדבריו, "אמו של יהודה בעצם הזמינה את המוות של הבן שלה. היא חשבה שהילד שלה יקבל יחס שוויוני וצודק, ותחת זה החזירו לה גופה".

יאלו אמר עוד כי טוב תעשה המשטרה אם תמצה את הדין עם השוטר שירה בביאדגה. לדבריו, "מח"ש זה לא גוף אובייקטיבי מבחינתנו. ראינו את זה בעשרות מקרים כי לא היו מספיק ראיות. אנחנו לא מצפים מהם לעשות את העבודה, אלא מכלל גורמי אכיפת החוק... הרשת גועשת ואנשים זועמים, יש פה עניין שאי אפשר לטאטא".

איש הדת קייס אביהו מסר כי "כששוטרים מרביצים לילדים זה מזעזע... יכול להיות שזה קרה בטעות ובמקרה, אבל צריך לבדוק. הצעירים כועסים ויש להם כעס פנימי, אין חוק על הילדים שלו ואין גבול". הוא קרא לקהילה האתיופית לא לפעול מתוך כעס: "אנחנו לא יכולים ללכת נגד המדינה. נעשה הפגנה ברוח טובה ובלי בלאגן, מותר להפגין אבל לא להרים יד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ