עד ראייה לירי בבת ים: "אם השוטר היה מתמהמה הוא היה חוטף את הסכין בגופו"

ר', תושב המרכז שהיה בזירה עם בתו, פנה מיוזמתו למח"ש. לדבריו, "היה ברור שהשוטר חייב לירות. הוא היה בסכנת חיים מיידית". בכיר המעורה בחקירה: המשטרה הוזהרה כי הצעיר לוקה בנפשו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלווייתו של ביאדגה בבית העלמין הדרום (בת ים), היום

עד ראייה לתקרית שבה נורה למוות יהודה ביאדגה על ידי שוטר בבת ים, אמר היום (ראשון) ל"הארץ" כי "אם השוטר היה מתמהמה עוד חצי שנייה ולא יורה, הוא היה חוטף את הסכין בגופו. הוא היה בסכנת חיים מיידית". ר', תושב מרכז הארץ בן 50, פנה היום ביוזמתו למחלקה לחקירות שוטרים וגולל את שראה, כשנקלע לזירת הירי עם בתו. הערב הגיעו חוקרי מח"ש לביתו וגבו ממנו עדות, שמאשרת את גרסת השוטר.

"בתי היתה איתי ברכב, ואז אני רואה פתאום שוטר רכוב על אופנוע שחולף מולי כשהוא נוסע נגד כיוון התנועה", סיפר ר'. "כעבור כמה רגעים הוא עצר את האופנוע על מעבר חציה, ירד ממנו, שלף את האקדח וצעק 'תוריד את הסכין'. באותו רגע הפניתי את הראש לכיוון שבו הוא כיוון את האקדח וראיתי בחור שמתחיל לרוץ לכיוונו עם הסכין מונפת באוויר. הוא היה על המדרכה ואז ירד לכיוון השוטר. זה היה נראה כמו הסתערות, והשוטר ירה מיד שתי יריות".

זירת הירי בבת ים, ביום שישי האחרוןצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, "הבחור נפל, ותוך זמן קצר הגיעו למקום עוד שוטרים. הירי היה להערכתי ממרחק של חמישה מטרים". ר' העריך ש"אם השוטר היה מתמהמה עוד חצי שנייה, הוא כבר היה 'אוכל' את הסכין. היה ברור שהוא חייב לירות. הוא היה בסכנת חיים מיידית. כל האירוע הזה היה בטווח זמן קצר מאוד ולא היה לו זמן".

לדברי ר', ביום שישי לא נגבתה ממנו כל עדות והוא פנה ביוזמתו למח"ש. "רק הבוקר נחשפתי למחול השדים שמתחולל סביב התיק הזה ולסיפורים על יד קלה על ההדק, ושזה רצח של אתיופי על ידי שוטר ממניע גזעני. אני אגיד לך את האמת, בדרך כלל אני נגד המשטרה ובכל סיפור של שוטר נגד אתיופי, אני בצד של האתיופי. אפילו השתתפתי במחאה של יוצאי אתיופיה לפני כמה שנים ואני מאוד לא מעריך את היחס של המשטרה לאתיופים, אבל כשראיתי שזה מתחיל להפוך לסיפור אחר ממה שהתרחש בפועל, הרגשתי צורך לבוא ולספר את האירוע כמו שהוא היה. כמו שאני ראיתי אותו מול עיניי". לדבריו, "הופכים את הסיפור לירי על רקע גזעני, כשבפועל השוטר היה בסכנת חיים והגיב כדי להגן על עצמו. הבחור עם הסכין היה כמה שניות קודם לכן ליד הרכב שלי, וחלף על פני הבת שלי. אם הבת שלי היתה יוצאת מהרכב והיתה נתקלת בו והיה קורה משהו, אז היו מתחילים לשאול למה לא עצרו אותו קודם", הוסיף ר'.

היום השתתפו מאות בני אדם בהלווייתו של ביאדגה. במהלך ההלוויה קראו המשתתפים קריאות נגד המשטרה, ואמרו כי ביאדגה נרצח ולא נהרג. אחרי ההלוויה הגיעו כשלושים בני אדם לצומת בו נורה ביאדגה, הדליקו נרות ותלו שלטים עליהם נכתב "דמנו אינו הפקר" ו-"כאן נרצח יהודה ביאדגה". 

מוקדם יותר פורסם ב"הארץ" כי בני משפחתו של ביאדגה הזהירו את המשטרה בטלפון כי הוא מעורער בנפשו ולא נטל את תרופותיו. לפי בכיר המעורה בפרטי החקירה, מחקירת המקרה עולה שגיסו של ביאדגה התקשר פעמיים למוקד 100, וביקש מהם להגיע למקום. "הוא רוצה להרוג את ההורים שלו, הוא לקח סכין מטבח, רוצה להרוג את אמא שלו", אמר הגיס בשיחה, לפי הבכיר. מח"ש פתחה בחקירת הירי אך עד כה לא חקרה את שוטר הסיור שירה בביאדגה. היום גם הוצא צו איסור פרסום על זהותו של השוטר, ששב הבוקר לעבודתו במרחב איילון.

חברו של יהודה, שליווה אותו לאחר שחרורו מהצבא, סיפר היום על מצבו הנפשי: "יום אחד הוא פשוט התמוטט בבית, ומאז לא קם. שנתיים הוא שתק ולא דיבר, רק בכה". קרובי משפחתו של ביאדגה ועוברי אורח הם שהתקשרו למשטרה שלשום ודיווחו כי ביאדגה מסתובב ברחוב כשהוא אוחז סכין. חברו טען בהלווייתו כי הצבא לא עזר ולא ליווה את המשפחה: "רק נתנו לו כדורים ושיחררו אותו מהצבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ