רויטל חובל
רויטל חובל

ארבעת סנגוריו של ראש הממשלה הודיעו היום (שני) כי הם העבירו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מכתב שלפיו השופט בדימוס יעקב טירקל תומך בעמדתם כי יש לדחות את פרסום מועד ההכרעה בתיקי נתניהו עד לאחר הבחירות. בהודעה מטעם צוות ההגנה של נתניהו נכתב כי הם "פועלים להבטיח לראש הממשלה, העומד בפני בחירות, משחק הוגן".

הסנגורים נפגשו היום עם מנדלבליט וצוותו כדי לדון בבקשתם לדחות את מועד פרסום ההכרעה. נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשעבר, ספי אלון, וסגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב לשעבר, עודד מודריק, הצטרפו לפגישה מטעם צוות ההגנה כדי לתמוך בבקשה.

נשיא המחוזי בבאר שבע לשעבר, ספי אלון, בכניסה לפגישה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הפגישה התקיימה בלשכתו של מנדלבליט בהשתתפות פרקליט המדינה שי ניצן, אך ללא צוות הפרקליטים המלווה את התיקים, בראשות ליאת בן ארי. בתום הפגישה, שארכה כשעתיים וחצי, נמסר ממשרד היועמ"ש כי הוא "יגבש את עמדתו בימים הקרובים והיא תימסר לסנגורים בהקדם".

לעומת טירקל, היו שופטי עליון בדימוס ובכירים לשעבר במשרד המשפטים שקראו למנדלבליט לפרסם את החלטתו לפני הבחירות, והביעו את עמדתם בפגישה שנערכה לאחרונה עם היועמ"ש. שני פרקליטי מדינה לשעבר משה לדור וערן שנדר והמשנה לשעבר לפרקליט המדינה שוקי למברגר תמכו גם הם בעמדה זו. 

נתניהו ומנלדלבליט בישיבת הממשלה, ב-2015צילום: מרק ישראל סלם

בשבוע שעבר הבהיר עוזרו של מנדלבליט לראש צוות ההגנה, עו"ד נבות תל צור, כי העבודה על החקירות לא תושפע מהבחירות. העוזר הוסיף כי היועץ המשפטי לממשלה יסכים להיפגש איתו "על מנת שיוכל להציג ביתר הרחבה את עמדתו של מרשך בסוגיה של מועד פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו". עם זאת, הערכות הן שהיועץ ידחה את הבקשה.

בפנייתם של הסנגורים למנדלבליט, עורכי הדין תל צור, טל שפירא, עמית חדד והשופט בדימוס עודד מודריק, הם הלינו כי היועץ מאיץ את קצב הטיפול בתיקי ראש הממשלה, כדי להכריע בהם לפני הבחירות. הסנגורים ציינו כי הנוהל הרשמי של היועץ המשפטי לממשלה קובע כי אין מקום להשעות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור בתקופת בחירות, אך הביעו תמיהה שההחלטה בתיק 4000 תתקבל תוך חודשים ספורים ממתן המלצות המשטרה.

עוד טענו כי אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט על סגירת התיק, חובה עליו לפרסם זאת לפני הבחירות. עם זאת, לדבריהם, אם מדובר בהודעה על הזמנה לשימוע, אין מקום לפרסם אותה, שכן מדובר ב"החלטת ביניים שאינה אופרטיבית, אינה משנה סטטוס של אדם, ואשר עשויה להשתנות מקצה לקצה בעקבות ניהול השימוע עצמו". עוד צוין כי במקרים רבים בעבר הליך השימוע הביא לסגירת התיק ופרסום החשדות עלול להתפרש כ"הטעיית הציבור והתערבות בבחירות".

"הזמנה לשימוע עלולה לצייר בעיני רבים בציבור תמונה מעוותת, כאילו נסתם הגולל על דרכי ההתגוננות של ראש הממשלה מפני הגשת כתב אישום בעניינו", נכתב בפנייה, "למצביעים רבים עשוי הדבר לשמש שיקול הצבעה מכריע והרי לך השפעה על תוצאות הבחירות אפילו אם לא זו כוונת היועץ המשפטי לממשלה".

מנדלבליט הבהיר כי הפגישה תעסוק במועד פרסום ההחלטה בלבד, וכי לא יישמעו בפגישה טענות ביחס לחשדות, להליך החקירה, לחומר החקירה ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ