השופט על איסור פרסום שמות החשודות בפרשת אפי נוה: "העמימות פוגעת במערכת"

שופט המחוזי בת"א, ציון קאפח, אמר בדיון שהעמימות פוגעת במערכת המשפט, אולם לא התיר לפרסם את שמות השופטת ועורכת הדין המעורבות בתיק. הוא הורה לקיים דיון בעניין בבית משפט השלום בתוך 24 שעות

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב, בשבוע שעבר
רויטל חובל

שופט בית משפט המחוזי בתל אביב, ציון קאפח, התייחס היום (רביעי) לצו האוסר את פרסום שמותיהן של השופטת ועורכת הדין המעורבות בפרשת אפי נוה, ואמר כי "ברשתות החברתיות הסוסים ברחו מזמן מהאורווה". קאפח הוסיף בדיון כי "העמימות והעלטה פוגעות במערכת המשפט", אך לא התיר את שמותיהן לפרסום. קאפח הורה הורה לקיים דיון בעניין בבית משפט השלום בתוך 24 שעות, והדיון יתקיים היום בשעה 16:00.

"אין מחלוקת כי הפרשה מעלה עניין ציבורי במעלה הראשונה ואין להפריז בחשיבות הדברים", קבע קאפח. השופט החליט לצמצם את צו איסור הפרסום, כך שיהיה ניתן לפרסם פרטים על הפרשה, למעט פרסום השמות ותמונותיהן, והפנייה לחומרי חקירה גולמיים.

נוה בכניסה למשרדי להב 433, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

קאפח הסביר לצדדים כי אם הוא יחליט היום בנוגע לפרסום השמות, הם לא יוכלו להגיש ערר על ההחלטה מפני שלא התקיים דיון בעניין בבית משפט השלום. "משוכה פרוצדורלית ניצבה בפניי", אמר קאפח בהחלטתו, "הדיון בפניי הוא הדיון הראשון לגופו, לפי שלא התקיים דיון בבית משפט קמא, כך שכל החלטה שתתקבל היום, יוכל הצד הנפגע לבקש זכות ערר משום שערר בזכות נמנע ממנו".

הדיון התקיים לבקשת "הארץ", שיוצג על ידי עו"ד טלי ליבליך, ו"גלובס". נציג המשטרה בדיון, רב-פקד עודד אררה, אמר כי המשטרה מסכימה לצמצם את צו איסור הפרסום, כך שלא יחול על פרטי החקירה הנוגעים לפרטי המעורבות בתיק. אררה הוסיף כי המשטרה משאירה לשיקול דעתו של בית המשפט אם לפרסם את שמותיהן.

אררה ציין בדיון כי יש שני צווי איסור פרסום בתיק. אחד שניתן בבית משפט השלום בנתניה ב-1 בינואר והוארך על ידי שופט בבית משפט השלום בתל אביב, והשני מטעמי הגנת הפרטיות ושמירה על שמם הטוב של המעורבים. השופט קאפח אמר על כך: "אתם עדיין עומדים על ההגנה על הפרטיות ושמם הטוב למרות החשדות שאתם מייחסים להם?".

עוד ציין קאפח בדיון: "אני מכיר את הפרטים של הפרשה הזאת לפרטי פרטים, ואני מעדיף שלא לחוות דעה בקשר לעוצמת החשד הסביר, אבל הוא לא מבוטל, נאמר באנדר-סטייטמנט. לכן צריך להתקיים איזון בין העוצמה לבין זכות הציבור לדעת בייחוד בסוגיה כזאת".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי פרקליטות המדינה העניקה חסינות לכתבת גלי צה"ל הדס שטייף, בתמורה למסירת מכשיר הטלפון של נוה, שהתפטר מתפקיד ראש לשכת עורכי הדין בעקבות הפרשה. שטייף קיבלה את הטלפון, פתחה אותו ומצאה בו את ההתכתבויות המעלות חשד שנוה קידם שופטים תמורת מין. בפרקליטות הצבאית, המייעצת לתחנה, חששו כי שטייף עברה על החוק כשפתחה את המכשיר, אך לאחר התייעצויות עם פרקליטות המדינה הוחלט לעשות שימוש בחומרים עקב חשיבותם הציבורית.

נוה חשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. הוא חשוד כי פעל למינוי שופטת שלום שעמה ניהל קשר מיני. המשטרה חושדת עוד כי נוה ניסה להביא למינוי של שופט שלום למחוזי, ללא הצלחה, בזמן שקיים קשר מיני עם עורכת דין הנשואה לשופט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ