שב"ס מונע מבאסל גטאס מסלול של שחרור מוקדם, בטענה שהוא חבר בארגון טרור

חבר הכנסת לשעבר, שהורשע בעבירות ביטחוניות, ביקש להכנס להליך שיקומי לפי המלצת ועדת השחרורים. שב"ס סירב, בין היתר בנימוק שהוא חבר בארגון החזית העממית. גטאס הכחיש, ואמר שזו טענה חדשה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גטאס בבית המשפט, ב-2017
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שירות בתי הסוהר מונע מחבר הכנסת לשעבר באסל גטאס, שהורשע בעבירות ביטחוניות, להתקדם לעבר שחרור מוקדם, בטענה שהוא חבר בארגון הטרור החזית העממית. גטאס אומר שאינו חבר בארגון, ושרק לאחרונה נודע לו שבשב"ס סבורים כך. בית המשפט המחוזי קיבל היום (רביעי) את עמדת שב"ס, דחה את עתירתו של גטאס וציין כי עליו לפעול מול המדינה כדי שתקבע שאיננו חבר בארגון.

בנובמבר האחרון פנה חבר הכנסת לשעבר לוועדת השחרורים בבקשה לשחרור מוקדם. הוועדה סירבה, וציינה כי גטאס מתקשה להביע חרטה על מעשיו ושהוא לא עבר הליך שיקומי. הוועדה החליטה שהיא תתכנס בעניינו פעם נוספת לאחר שלושה חודשים, והמליצה שבינתיים יעבור הליך שיקומי. עוד באותו יום פנתה עורכת דינו, עביר בכר, לשב"ס בבקשה להכניס אותו להליך כזה, המתבצע באמצעות פגישות עם עובדים סוציאלים.

ב-21 לנובמבר, קצין האסירים בכלא נפחא, נביל ג'ואנמי, דחה את בקשתו של גטאס, ונימק זאת בהיעדר הבעת החרטה. עורכת דינו עתרה לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, בטענה ששב"ס אינו יכול להתנות כניסה להליך שיקום בהבעת חרטה, וכי ההחלטה אינה נתמכת בהוראות החוק.

בתשובתה, המדינה נשענה על הכללים ביחס לאסירים ביטחוניים בפקודת הנציבות, שלפיה ניתן לשקול הליך שיקומי לאסיר ביטחוני, אם "חל שינוי בולט וממשי (בדרכיו. אב"ז) וכי הוא ניתק כל מגע, ישיר או עקיף עם ארגון (טרור שהשתייך אליו. אב"ז)". המדינה טענה שהעובדה שגטאס לא הביע חרטה מעידה על כך שלא שינה את דרכיו, והוסיפה כי הם מסווגים אותו כאסיר השייך לארגון החזית העממית.

גטאס בדרכו לכלא גלבוע ב-2017, מלווה בח"כ ג'מאל זחאלקהצילום: גיל אליהו

"אני דורשת שבית המשפט יציג סימוכין לטענה הזו שלא נשמעה מעולם. שהגורם שקבע את זה יגיש תצהיר לבית המשפט, יש כאן טעות עובדתית", אמרה עו"ד בכר. בשב"ס השיבו שיש בידיהם תיעוד לכך שנאמר לגטאס שהוא מוגדר חבר בחזית העממית כאשר נקלט בבית הסוהר. גטאס התפרץ לדיון ואמר, "זה שקר וכזב, זה לא נכון".

בעבר, הגיש גטאס עתירה לבית המשפט המחוזי בלוד בדרישה להשתחרר להלוויית אחותו. המדינה התנגדה וציינה כי גטאס מוגדר כאסיר ביטחוני, אשר אינו עומד בתנאים של פקודת הנציבות, אם זאת הם לא ציינו במפורש שהוא משתייך לארגון החזית העממית.

"הנטל מוטל על שב"ס, לא רק להגיד לאסיר לאיזה ארגון הוא משויך, אלא לומר לו גם למה, ככל שאפשר להציג חומר גלוי", אמרה עורכת הדין בכר, "אם הבסיס של שב"ס לשייך אותו לארגון החזית העממית בגלל השתייכותם של שותפי העבירה האחרים, הם צריכים להציג את הבסיס". בכר הוסיפה ששב"ס לא העלה את השתייכותו של גטאס לחזית העממית במסמכים שהעביר לוועדת השחרורים.

בעקבות דחיית העתירה, עו"ד בכר אמרה כי חבר הכנסת לשעבר יחל בהליך המקובל מול המדינה להוכיח כי אינו חבר בחזית העממית. 

גטאס מרצה 24 חודשי מאסר בפועל שנגזרו עליו באפריל 2017. הוא הורשע בשורה של עבירות בהן מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, לאחר שהעביר לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות 12 טלפונים ניידים, כרטיסי סים, מטענים, אוזניות ומסמכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ