ביהמ"ש דחה הבקשה לפרסום שמות החשודות בפרשת נוה: הנזק יגבר על האינטרס הציבורי

שופט השלום בת"א עלאא מסארווה קבע כי פרסום שמות השופטת ועורכת הדין החשודות במתן שוחד מיני לראש לשכת עורכי הדין לשעבר, לבקשת "הארץ", "עלול לגרום לתהליך שאין ממנו חזרה". המחוזי קבע היום כי "העמימות פוגעת במערכת המשפט"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוה בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב, בשבוע שעבר
רויטל חובל

בית משפט השלום בתל אביב דחה היום (רביעי) את בקשת "הארץ" להתיר לפרסום את שמותיהן של השופטת ועורכת הדין החשודות במתן שוחד מיני לראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה. השופט עלאא מסארווה קבע כי ייגרם נזק חמור לחשודות וכי פרסום שמותיהן "עלול לגרום לתהליך שאין ממנו חזרה".

"לאחר שעיינתי בחומרי חקירה בתיק, אין בלבי כל ספק כי פרסום שמות החשודות עלול לגרום להן נזק חמור", כתב מסארווה. "מדובר בחשדות לשוחד מיני. פרסום שכזה בעניינה של שופטת או עורכת דין עלול לפגוע בהן ובבני משפחותיהן פגיעה שאין קיצונית ממנה".

פשיטה על משרדו של נוה בלשכת עורכי הדין בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

עוד קבע מסארווה כי הנזק שייגרם לחשודות גובר על האינטרס הציבורי בפרסום. "אני מקבל את הטיעון של נציגי גופי התקשורת, כי קיים אינטרס ציבורי מובהק בפרסום", כתב השופט, אך הוסיף: "הגעתי למסקנה כי לא נכון בעת הזו להורות על פרסום שמן של החשודות".

בהחלטתו התחשב השופט בין השאר באופן השגת הראיות בתיק, תוך עבירה על חוק הגנת הפרטיות, ובהן ההתכתבויות שנלקחו ממכשיר הטלפון של נוה, המעלות חשד לשוחד מיני. "קבעתי כי החשד הסביר עבר את הסף הנדרש, אולם לנוכח הטענה כי המדובר בפגיעה קיצונית כאשר מדובר בחדירה לטלפון אישי של המעורבים, יש להשאיר שוליים של ביטחון בטרם פרסום אשר עלול לגרום לנזק בלתי הפיך" ,כתב.

נוה בדרכו לחקירה במשרדי להב 433 בלוד, השבוע. נשלח למעצר ביתצילום: מוטי מילרוד

אשר לטענה כי שמותיהן של החשודות ממילא פורסמו ברשתות החברתיות, כתב השופט כי "קיים הבדל ממשי בין פרסומים בניגוד לצו איסור פרסום לבין התרת הפרסום בפרט בכל הנוגע לפגיעה בגורמים שלישיים, כמו ילדי החשודות. כאשר על כפות המאזניים קיימים שני אינטרסים כבדי משקל, הכף נוטה לעבר איסור הפרסום, וזאת מתוך ראייה עתידית זהירה הלוקחת בחשבון קשיים משפטיים עתידיים".

השופט דחה את טענת עורכת הדין של "הארץ", טלי ליבליך, כי עורכי דינן של החשודות לא נימקו את הנזק החמור שייגרם להן וכי החוק אמור לחול על כולם באופן שוויוני. "לכל חשוד יש משפחה, לכל חשוד יש טענות כאלה", אמרה ליבליך. "מדובר פה בשופטת חשודה שנעצרה, הועברה למעצר בית ודיוניה בוטלו. הציבור יכול לפרש את איסור הפרסום כאילו שהמערכת מגינה על עצמה". בכוונת "הארץ" להגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי.

מוקדם יותר היום התייחס שופט בית משפט המחוזי בתל אביב, ציון קאפח, לצו האוסר את פרסום שמותיהן של החשודות, ואמר כי "ברשתות החברתיות הסוסים ברחו מזמן מהאורווה". קאפח הוסיף בדיון כי "העמימות והעלטה פוגעות במערכת המשפט", אך לא התיר לפרסם את שמותיהן של החשודות. לאחר מכן הורה קפאח לקיים דיון בנושא, ובו דחה השופט מסארווה את בקשת "הארץ". הדיון התקיים לבקשת "הארץ" ו"גלובס".

נוה חשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. הוא חשוד כי פעל למינוי שופטת שלום שעמה ניהל קשר מיני. המשטרה חושדת עוד כי נוה ניסה להביא למינוי של שופט שלום למחוזי, ללא הצלחה, בזמן שקיים קשר מיני עם עורכת דין הנשואה לשופט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ