חמש שנות מאסר לחבר קהילה חרדית שהונה את משרד החינוך ב-24 מיליון שקל

המחוזי גזר על מתתיהו הירשמן, מראשי "קהילת המתמידים", גם 70 אלף שקל קנס - והעניש שמונה מחבריה, לאחר שזייפו תעודות זהות של תלמידים פיקטיביים במוסדותיהם כדי לקבל תמיכה

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדים בביתר עילית, שבה גרים חלק מחברי קהילת המתמידים. "המרמה הגדולה ביותר בתחום התמיכות", אמרו בפרקליטות (למצולמים אין קשר לכתבה)
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (חמישי) חמש שנות מאסר על מתתיהו הירשמן, מראשי "קהילת המתמידים" החרדית, שנחשפה לפני שמונה שנים כשאנשיה הונו את המדינה בעשרות מיליוני שקלים. הירשמן נקנס גם ב-70 אלף שקל, ומלבדו נגזרו עונשי מאסר וקנסות בסך 150 אלף שקל (במצטבר) על שמונה חברי קהילה נוספים שהורשעו בהלבנת הון במיליונים, במרמה בנסיבות מחמירות, בזיוף בנסיבות מחמירות ובעבירות נוספות. 

חברי הקהילה הורשעו כי קיבלו במרמה 24 מיליון שקל, לאחר שהגישו למשרד החינוך בקשות כוזבות רבות לתמיכה במוסדות תורניים. הבקשות הוגשו בשם עמותות שונות, שלכאורה לא היו קשורות זו לזו, אך בפועל כולן היו בשליטת הנאשמים. לבקשות צירפו אנשי הפלג מסמכים מזויפים שיצרו מצג שווא ולפיו העמותות עומדות בדרישות הסף של משרד החינוך. הם שיקרו גם בנוגע למספר התלמידים במוסדות, כשהשתמשו בפרטי ילדים שאינם לומדים בהם. 

כמו כן הורשעו הנאשמים בזיוף מאות תעודות זהות כדי להבטיח שהמדינה לא תחשוף את מצג השווא. כשהמדינה ערכה ביקורת באחד ממוסדות הקהילה - בירושלים, בבית שמש, במודיעין עילית ובביתר עילית - חברי הפלג דאגו להזעיק את המתחזים למוסדות הרלוונטיים, ציידו אותם בתעודת הזהות המזויפת והנחו אותם להציגה למבקרים. בהכרעת הדין נקבע כי 60 אחוז מהתלמידים שעליהם הצהירו המוסדות היו פיקטיביים, וכי המורשעים זייפו לפחות 1,650 תעודות זהות. 

השופט, רם וינוגרד, אמר כי "הנאשמים ובני קהילתם משויכים לציבור החרדי, החרד לדבר השם. הם הוציאו במרמה סכומי עתק מהמדינה תוך השקעת זמן, מרץ וממון לא בלימוד תורה - אלא בפעולות זיוף ורמייה מורכבות, מתוחכמות ורחבות היקף. אם לנפש לא דאגו - כיצד לא חששו לחילול שם שמיים?" על מתתיהו הירשמן, הנאשם המרכזי שהוביל את ההונאה, אמר וינוגרד: "בהינתן הקביעות בדבר מעורבותו העמוקה יש לקבוע בעניינו את מתחם הענישה המחמיר ביותר". 

גם בני משפחתו של הירשמן שהיו מעורבים בפרשה נשלחו לכלא: בית המשפט גזר על חיים הירשמן ארבע שנות מאסר ו-70 אלף שקל קנס; שמואל הירשמן נשלח ל-30 חודשי מאסר ונקנס ב-50 אלף שקל. על צבי הירשמן נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי ועשרת אלפים שקל קנס, ועמרם הירשמן נשלח לארבעה חודשי עבודות שירות. ארבעה מעורבים נוספים קיבלו עונשים שנעים בין חמישה חודשי עבודות שירות ל-16 חודשי מאסר, כולל קנסות בסך אלפי שקלים. 

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה אמרה לאחר גזר הדין כי מדובר בפרשת המרמה הגדולה ביותר שנחשפה בתחום התמיכות. "חשיפת הפרשה, העמדת המעורבים לדין וגזר הדין מעידים על נחישות גורמי האכיפה לחשוף את עבירות המרמה גם כשהן מבוצעות בקהילה סגורה, שאנשיה לעתים אינם משתפים פעולה עם הרשויות", כתבה הפרקליטות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ