הודחה הבכירה באגף התנועה במשטרה שהסתירה את שקרי מצלמות המהירות

מ"מ המפכ"ל, מוטי כהן, העביר את נצ"מ שרית פיליפסון מתפקידה לאחר שנציב הביקורת רוזן קבע כי הורתה להסתיר מידע על חוסר המהימנות במצלמות. היא תעבוד באגף השיטור עד החלטה אחרת

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 שרית פיליפסון בכנס TheMarker, בנובמבר
שרית פיליפסון בכנס TheMarker, בנובמברצילום: תומר אפלבאום

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, הדיח היום (חמישי) את ניצבת-משנה שרית פיליפסון מתפקידה כראשת מחלקת תביעות תעבורה באגף התנועה. זאת לאחר שנציב הביקורת על הפרקליטות והתביעה המשטרתית, השופט בדימוס דוד רוזן, המליץ להדיחה משום שהורתה להסתיר מידע על אי-מהימנותן של מצלמות המהירות. פיליפסון הועברה לתפקיד באגף השיטור עד החלטה אחרת בעניינה. 

רוזן הגיע למסקנה שיש להדיח את פיליפסון, לאחר שהתברר כי נציג מכון התקנים שיקר בעדותו בתיק תעבורה שהתנהל ב-2016 בבית משפט השלום בעכו. הנציג, אילן כרמית, המשמש מנכ"ל זמני של המכון, העיד בין השאר כי נכח בכעשרה ניסויים שנערכו בהולנד לבדיקת מהימנות מצלמות המהירות. לדבריו, העוזר שלו נכח בכ-490 הניסויים הנוספים. עדות זו שימשה ראיה משמעותית לתביעה בניסיון להוכיח את האישום. באוקטובר 2016 יצאה משלחת של המשטרה למעבדה בהולנד, כדי לאתר את התיעוד של הניסויים. באותו יום שלח כרמית דואר אלקטרוני לתובעים המשטרתיים שבו הודה כי שיקר. בעקבות הממצאים כונסה ישיבה במשרד לביטחון הפנים. חרף הגילוי, החומר לא הועבר לסנגורי הנאשם, אלא רק בשלב מאוחר של ההליך.

בדואר אלקטרוני ששלחה פיליפסון לתובעים בינואר 2017, היא הורתה להם למחוק את העובדה שכרמית לא נכח בניסויים שעליהם סיפר ובמקום זאת, נכתב כי "העדות של אילן בעייתית". על כך כתב רוזן כי "עו"ד פיליפסון היתה מודעת היטב, בזמן אמת, לרשת החיפוי הנפרשת על ידי נציגיה בבית המשפט". רק במארס 2018 הוגשה הודעה לבית המשפט המבהירה כי "כרמית חזר בו מעדותו".

הנציב קבע כי פיליפסון שיקרה כשאמרה שלא עודכנה באופן שוטף בנעשה בתיק, וכי גרסתה סותרת את גרסת אנשי התביעה המשטרתית. הוא מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה וקרא לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים "לנוכח החשש הממשי לביצוע עבירה פלילית". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ