אלשיך: מתקשה לראות מצב שבו לא יוגש כתב אישום בגין שוחד נגד נתניהו

המפכ"ל לשעבר התייחס ללחץ שמופעל על מנדלבליט בעניין חקירות נתניהו, ואמר: "כולנו רואים את הראיות, אני לא חושב שזה הנושא שעליו תהיה מחלוקת"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלשיך בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, היום
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך אמר היום (ראשון) כי הוא מתקשה לראות מצב שבו לא יוגש כתב אישום בגין שוחד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני חושב שכולנו רואים את הראיות", אמר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי.

אלשיך התייחס ללחץ שמופעל על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ואמר כי "היועץ יפעל על פי הפרמטרים המקצועיים המחייבים אותו". לדבריו, "אין לי ספק שבסוף הראיות הן אלה שידברו". עוד הוסיף אלשיך: "העבודה היא עבודה משותפת, ואני לא חושב שזה הנושא שעליו תהיה מחלוקת". לצפייה בדברי אלשיך (החל מדקה 30:00):

המפכ"ל לשעבר נשאל אם האמינות של המשטרה תלויה בהרשעת נתניהו, והשיב: "במובן מסוים כן. ככל שיסתבר שהעובדות שחשפה המשטרה אינן נכונות זה יהיה כשל של המשטרה. ככל שהדיון יהיה על פרשנות משפטית, בשביל זה יש בית משפט".

אלשיך הבהיר בכנס כי מעולם לא חקר את נתניהו בעצמו. "גם הקפדתי לא לשבת בחדר ולצפות בווידאו באונליין", ציין. עם זאת, אלשיך הוסיף כי הוא אחראי על פעילות המשטרה, ולכן קרא "כל מלה בעדויות של הנחקרים תחת אזהרה. אחרת אין לך אינטואיציה כשבאים לדיונים".

חוקרים נכנסים לבית ראש הממשלה בירושלים, ביוניצילום: Sebastian Scheiner / אי־פי

עוד נשאל אלשיך לגבי אמירתו כי חוקרים פרטיים עקבו אחרי השוטרים שעסקו בתיקי נתניהו. "ידענו מי החוקרים ובמה הם מתעסקים", אמר אלשיך. "היו שתי אפשרויות, או ללכת לחקירה סמויה או לעצור את הדבר הזה. ההחלטה שלנו היתה בתיאום עם היועץ, לצאת ציבורית ולהגיד שזה לא תקין. כשנה לפני הראיון (בתוכנית עובדה) יצאתי למצלמות, אמרתי מה שאמרתי וזה נפסק". ביולי האחרון הודיעה המשטרה לבג"ץ כי סגרה את החקירה נגד החוקרים שנחשדו שעקבו אחר קצין משטרה.

אלשיך נשאל גם אם המשטרה תפרה את התיק לנתניהו, והשיב: "חס וחלילה, אין לנו אפילו אפשרות לתפור תיק. תיקים כאלה מלווים על ידי פרקליטות מלווה, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מכירים כל פרט. בתהליך הזה אין הפתעות. עצמאותה של המשטרה במקרה הזה מצומצמת".

אלשיך התייחס גם להדלפות מחקירות נתניהו, והצהיר כי מעולם לא הדליף מהן. "העיתונאים יודעים שהמשטרה איננה מדליפה מהחקירות האלה. נקודה", אמר. "מי שקצת מכיר חקירות, לנחקרים אסור לדבר ביניהם, זה שיבוש חקירה, ולכן אתה מוסר את המידע לעורך הדין, הוא מוסר את ההודעה לעורך הדין, הוא מוציא הודעה והוא מוציא הודעה, ושניהם מדברים באמצעות התקשורת. הרבה פעמים ההדלפה היא לטובת ההגחכה של החקירה. לפעמים עושים מניפולציה כדי להגיד שהמשטרה מדליפה".

המפכ"ל לשעבר נשאל על הלחץ שהופעל גם עליו במשך כהונתו, והשיב: "הגיעו אליי גם איומים". אלשיך הוסיף: "כולנו ראינו בתקשורת מה נאמר אישית עליי. לא לקחתי שום דבר אישי, אני נותן כבוד לדרג מדיני, אני נתון למרותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ