לראשונה, היחידה לחקר תאונות עבודה עצרה חשודים בעבירות בטיחות

יחידת "פלס" המשטרתית עצרה שני מנהלי חברת מנופים ועיכבה תשעה מעורבים נוספים, בין היתר בחשד לאספקת מנופים לקויים ומנופאים שלא עברו את ההסמכות הנדרשות. העצור המרכזי, העומד בראש החברה, הורשע בעבר בסיוע לזיוף תעודות לעבודה בעגורנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלי בניין על פיגומים באתר בנייה ברמת גן, במאי

יחידת "פלס" לחקר תאונות עבודה באתרי בנייה, עצרה הבוקר (שלישי) שניים ממנהליה של חברה המספקת מנופים לאתרי בנייה ועיכבה עוד תשעה בני אדם נוספים. מדובר בפעם הראשונה שהיחידה, שהוקמה בדצמבר האחרון, מבצעת מעצרים. היחידה פועלת בלהב 433, במסגרת היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ).

לפי החשד, שני המנהלים ביצעו בין היתר עבירות בטיחות, שימוש לא זהיר במכונות וקבלת דבר במרמה. הם סיפקו לאתרי בנייה, לכאורה, מנופאים שלא עברו את כל ההסמכות הנדרשות, מנופים ובהם ליקויים וציוד בטיחות לא תקין. תשעת המעוכבים הנוספים, חלקם עובדי החברה, נחקרים בחשדות דומים.

העצור המרכזי, העומד בראש החברה, היה מעורב בעבר בחשד לזיוף תעודות ופנקסי עבודה מחו"ל, המעידים על לימודים או ניסיון קודם במקצוע המנופאות. ב-2013 הוא הורשע בעבירות של סיוע לזיוף של תעודות הסמכה ישראליות לעבודה בעגורנים, ובית משפט השלום בתל אביב גזר עליו עשרה חודשי מאסר בפועל.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בירך על המעצרים הראשונים של היחידה, ואמר: "היחידה לחקירת תאונות עבודה שהקמתי לאחרונה, כבר מביאה תוצאות ומונעת פגיעה בחיי אדם. החקירה שמנהלת היחידה החוקרת ושנחשפה הבוקר כבר מייצרת את ההרתעה אותה רצינו לייצר ואני בטוח שהיא תגרום לקבלנים להעלות את נורמות הבטיחות באתרי העבודה ברחבי הארץ ולשמור על חיי העובדים".

פרקליט המדינה שי ניצן המליץ כבר באמצע 2016 להקים את היחידה, בשל מחדלים קשים בחקירת התאונות ומספר כתבי האישום הנמוך שהוגש בגינן. בין היתר, ניצן כתב אז לבכירי המשטרה ומשרד העבודה כי "הטיפול הפלילי הניתן כיום לתופעה זו רחוק מלהיות מספק.. ממשק עבודה לקוי בין מפקחים למשטרה.. חקירת תאונות עבודה לוקה במקרים רבים בכשלים רבים. תיקי חקירה בגין תאונות עבודה אינם מקבלים טיפול מיטבי כלל ועיקר. בנסיבות אלה נפגעת היכולת להגיש כתבי אישום ולמצות את הדין עם האחראים".  

בפברואר 2017 התערב גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ודרש מהמפכ"ל דאז רוני אלשיך ומשר העבודה והרווחה חיים כץ לקדם במהירות את הקמת היחידה. הקמת היחידה התעכבה בשל היעדר תקצוב של משרדי הרווחה והפנים, קושי בגיוס תקנים ועוד, כפי שפורסם בסדרת כתבות בנושא ב"הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ