חיות על פרשת אפי נוה: "אף מערכת אינה חפה מתקלות וכשלים"

עיקר נאומה של נשיאת בית המשפט העליון עסק באמירות של פוליטיקאים נגד מערכת המשפט, על רקע תקופת הבחירות. לדבריה, "יש להצטער על כך שגורמים שונים מהקשת הפוליטית עושים שימוש במונחים כמו 'כוח' ו'שבירה' בהתייחס לרשות השופטת"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיאה חיות בכנס מכון המחקר לביטחון לאומי, היום
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות התייחסה היום (שלישי) במרומז לפרשת אפי נוה, החשוד בקידום שופטים בתמורה לשוחד מיני. "אף מערכת אינה חפה מתקלות וכשלים, אך המבחן האמיתי של מערכת המתפקדת היטב הוא ביכולת שלה לבחון את עצמה ולתקן את הטעון תיקון", אמרה חיות בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב.

לדבריה, "נדמה לי כי מערכת בתי המשפט כבר הוכיחה כי היא יודעת לטפל כנדרש בכל עניין המחייב טיפול מערכתי. כך אנו עושים וכך נמשיך לעשות", כשכוונתה היא לפרשת המסרונים של השופטת רונית פוזננסקי-כץ. "מאות השופטות והשופטים המכהנים בכל ערכאות השיפוט עושים וימשיכו לעשות את מלאכתם נאמנה במקצועיות ובמסירות", הוסיפה חיות.

במקביל לדבריה, דן היום בית המשפט העליון בצמצום צו איסור הפרסום על הפרשה, לבקשת "הארץ". חיות לא התייחסה עד כה לפרשה, אלא בהודעה לקונית ומשותפת לשרת המשפטים איילת שקד, שבה הודיעו השתיים כי הן סומכות על מערכת אכיפת החוק שתגיע לחקר האמת. בהודעה המשותפת ציינה חיות כי הליך מיון הבחירה של השופטים תחת כהונתה של שקד היה "קפדני ומקצועי".

נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, חשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. הוא חשוד כי פעל למינוי שופטת שלום ב-2016 שעמה ניהל קשר מיני (אז חיות לא היתה חברה בוועדה לבחירת שופטים), וכי ניסה להביא למינוי של שופט שלום למחוזי, ללא הצלחה, בזמן שקיים קשר מיני עם עורכת דין הנשואה לשופט.

עיקר נאומה של חיות עסק באמירות של פוליטיקאים נגד מערכת המשפט, על רקע תקופת הבחירות. בין אלה, אמירתה של שרת המשפטים איילת שקד, שטענה בטקס השבעת השופטים בתחילת החודש כי הצליחה "לשבור את הקונספציה של מערכת המשפט". השרה ציינה אז כי היא הצליחה לאתגר את האקטיביזם השיפוטי של אהרן ברק ולאפשר גם לקולות שונים, שמרניים יותר, לקבל ביטוי במערכת המשפט.

"בתקופה זו נשמעים, בתדירות גבוהה מן הרגיל, קולות ואמירות מכל קצות הקשת הפוליטית המתייחסים למערכת בתי המשפט ולרשות השופטת. יש הטוענים כי הרשות השופטת צברה כוח ועוצמה רבים מדי ולכן מן הראוי להחלישה ויש הקוראים לבצע לצורך כך מהפכה כזו או אחרת בנוגע אליה", אמרה חיות. "אחרים טוענים כי מהפכה כזו כבר מצויה בעיצומה בעקבות שבירה של קונספציות שמיוחסות לרשות השופטת. ויש גם כאלה המרחיקים לכת וטוענים כי המטרה להחריב את הרשות השופטת כבר הושגה ועתה יש להתגייס כדי לשקם את חורבותיה. יש להצטער על כך שגורמים שונים מכל קצות הקשת הפוליטית רואים לעשות שימוש במונחים כמו 'כוח', 'שבירה', 'חורבן' ודומיהם, בהתייחסם לרשות השופטת".

לדברי חיות, "ביקורת המופנית כלפי הרשות השופטת היא לגיטימית בכל מדינה דמוקרטית וכידוע לכם ביקורת נוקבת מימין ומשמאל אכן מופנית לעתים מזומנות גם כלפי הרשות השופטת בישראל. אך בעיניי מונחים הלקוחים מעולם מושגים לוחמני אין להם מקום בשיח, נוקב ככל שיהיה, הנוגע לרשות השופטת כמו גם בשיח הנוגע לרשויות שלטון אחרות. הפרדת רשויות משמעה איזונים ובלמים מתוך דיאלוג ולא מלחמה בין הרשויות". לסיכום, אמרה כי "מן הראוי להותיר את מערכת בתי המשפט מחוץ למשחק הפוליטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ