חמש שנות מאסר נגזרו על צעיר שדרס למוות שוטר והפקיר אותו

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר את העונש על ג'ורג' גרייב, בן 22, שהורשע בדריסת שוטר כשניסה לפני כשלוש שנים לחמוק מבדיקת רישיונות. השוטר נתן ניקולאי יוספוב מת מפצעיו אחרי שלושה חודשי אשפוז בבית החולים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הדריסה, לפני כשלוש שנים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר היום (שלישי) חמש שנות מאסר בפועל על ג'ורג' גרייב, תושב העיר בן 22, שהורשע בהריגה ובהפקרה של שוטר שניסה לעצור אותו לבדיקת רשיונות לפני כשלוש שנים. ממאסרו של גרייב נוכו חודשיים של ימי מעצר, ונגזרו עליו גם שלילה ל-15 שנה, 4,000 שקל קנס ופיצויים בסך 40 אלף שקלים למשפחתו של השוטר, נתן ניקולאי יוספוב. בהכרעת הדין, זוכה גרייב מעבירות של מעשה פזיזות ורשלנות, ונהיגה ברכב ללא ביטוח.

לפי כתב האישום, בפברואר 2016 ערכו השוטר יוספוב ופקח העירייה מוחמד עזאם בדיקת רישיונות בנצרת. יוספוב הורה לגרייב לעצור באמצעות פנס, אך משגרייב הבחין בו הוא האיץ את נסיעתו. "הנאשם צפה אפשרות קרובה לוודאי שהרכב יפגע במנוח, אך לא בלם את רכבו והמשיך בנסיעה מהירה. בשלב מסוים חש המנוח בסכנה וניסה להתחמק מפגיעת הרכב, אולם הדבר לא עלה בידו", נכתב בכתב האישום. לאחר שגרייב פגע בשוטר, הוא לא עצר ולא הזעיק עזרה, אלא המשיך בנסיעה מהירה ושב אל ביתו. שעה וחצי לאחר התקרית ובעצת בני משפחתו, הסגיר את עצמו למשטרה.

יוספוב, נשוי ואב לארבעה, נפגע באורח קשה ופונה לבית החולים האנגלי בעיר ולאחר מכן לרמב"ם בחיפה. חרף טיפולים וניתוחים, הוא נותר מחוסר הכרה עד שכשלושה חודשים לאחר מכן נקבע מותו.

לגרייב אין עבר פלילי, ובעברו שתי עבירות תעבורה. לפי גזר הדין, מתסקיר שירות המבחן עלה כי הוא הביע חרטה על התנהגותו. "הוא ביטא הבנה כי הוא אחראי לתוצאה. יחד עם זאת במהלך השיחה, הוא נטה להשליך חלק מהאשמה על המנוח שלדבריו קפץ לכביש וסיכן את חייו", נכתב.

זירת התקרית בנצרת, לפני כשלוש שניםצילום: גיל אליהו

השופט ג'ורג' אזולאי בחר בגזר הדין להתחשב בגילו של הנאשם, בכך שהוא נעדר עבר פלילי, בכך שלא מדובר בנאשם בעל נורמות התנהגות עברייניות ובנסיבות חייו. מנגד, אמר השופט: "אל מול האינטרסים של הנאשם, יש לקחת בחשבון את האינטרסים של משפחת המנוח אשר איבדה את היקר לה מכל. סבורני כי הקלה בעונשו של הנאשם וקבלת עמדת ההגנה, לא תשקף כראוי את עקרון קדושת החיים". "חסרונו של האב יורגש היטב מדי יום בחיי משפחתו ויש ליתן על כך את הדעת בבחינת עונשו של הנאשם", כתב בפסק הדין, "סבורני, כי מותו של אדם והאובדן העצום שנגרם לבני משפחתו מחייבים ענישה מחמירה". לבקשת עורך דינו של גרייב, נדחתה תחילת ריצוי מאסרו בכחודש.

עו"ד אלביר מני שיצג את גרייב, מסר כי בכוונתם לערער לבית המשפט העליון. "אנחנו חושבים שפסק הדין כולו נוטה לחומרה. הכוונה היא לא רק לגזר הדין, אלא גם להכרעת הדין. ההגנה חושבת שהרשעת הנהג בעבירת הריגה, בכל הכבוד, יש בה שגגה, ואנחנו נפעל ונטפל תוך תקווה שבית המשפט העליון יתקן. צריך לכל היותר להרשיע אותו בעבירת גרימת מוות ברשלנות בשים לב לראיות, תוך אינדיקציות שהמנוח התנהג באופן לא צפוי. אנחנו רוצים שוב להביע תנחומינו למשפחה וצערנו על התקרית שאין ספק שכל אחד מהמעורבים היה מעדיף שלא היתה מתרחשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ