מארגני מחאת יוצאי אתיופיה מתנערים מהקיצונים ומבקשים: אל תציירו אותנו כאלימים

יוזמי המחאה מבהירים כי עד לשני מקרי האלימות הבודדים בסוף ההפגנה, היא התנהלה "בסדר מופתי". המשטרה ביקשה להאריך מעצרם של תשעה חשודים בשישה ימים, אך בית המשפט הורה לשחררם

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מול מפגין מחוץ לתחנת סבידור-מרכז בתל אביב, אתמול
שוטרים מול מפגין מחוץ לתחנת סבידור-מרכז בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

בבוקר שאחרי הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב, הרוחות בקרב המשתתפים מסרבות להירגע לאחר כמה מקרי אלימות שאירעו אתמול (רביעי). מארגני ההפגנה וקייסים מהעדה הבהירו במשך כל ההפגנה כי הם מתנגדים לאלימות, אולם שני מקרים - בתחנת הרכבת סבידור מרכז וברחוב אבן גבירול - צבעו את המחאה בצבעים אלימים.

בין הקראת שמות בני העדה שנפגעו מאלימות משטרתית לתפילת מנחה המונית, סדרנים החזיקו בצעדת המחאה דף שבו נכתב "כל המתגרה בשוטרים על מנת לדרדר לאלימות, דע לך שאתה לבד. הקייסים ומארגני ההפגנה מבקשים לנהוג באיפוק. איפוק זה כוח, לא חולשה". המשטרה החליטה אתמול שלא להציב בתוואי הצעדה שוטרים, בהם אנשי יס"מ ומג"ב. לפי המשטרה והמפגינים, צעד זה התברר בדיעבד כמוצדק ומנע עימות בזמן הצעדה.

האלימות החלה קצת לפני שהפעיל החברתי שחר מולה שטח בפני הקהל בכיכר רבין את דרישות המחאה. כ-200 מפגינים החלו לצעוד על אבן גבירול צפונה לכיוון רחוב ארלוזורוב, במטרה להגיע לנתיבי איילון ולחסום אותם. כ-20 מהם, חלקם שתויים, הפילו גדרות, חסמו רכבים ובעטו בהם, ושרפו פחים. שני שוטרי יס"מ שנסעו בסמוך למפגינים נאלצו לעבור ברגל דרך המפגינים מפני שהאופנוע שלהם נתקע. כ-20 המפגינים האלימים יותר החלו לרדוף אחרי השוטרים והשליכו לעברם אבנים ובקבוקים, ובתגובה הגיעו למקום עשרות שוטרי יס"מ, מג"ב ושוטרים על פרשים.

קומץ המפגינים השליך אבנים לעבר השוטרים שהגיעו למקום, ובהמשך התקדמו המפגינים לעבר תחנת סבידור מרכז ברחוב ארלוזורוב, הסמוכה לתחנת משטרת לב תל אביב. שוטרי יס"מ יצרו שרשרת אנושית בכניסה לתחנה והחלו לשעוט לכיוון המפגינים, שחלקם ניסו להיכנס לתחנה כדי לשוב לביתם. "מי שמאבד שליטה אני אישית אכנס בו. תשלטו על עצמכם", אמר מפקד כיתת מג"ב בתדריך לפקודיו, כשמאחוריו שוטרים דחפו והפילו מפגינים מחוץ לתחנת הרכבת. חלק מהמפגינות פרצו בבכי, והמבוגרים במקום ניסו לעצור את הצעירים. "אתם הורסים הכל", אמרה מפגינה למפגין שקילל שוטרים, וביקשה מחבריה לנסות לתפוס אותו ולהרגיע אותו.

מעצר מפגין בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

הפעיל מולה אמר היום ל"הארץ": "מבחינתנו היה אתמול הישג בהתייחס למה שתכננו. ציפיני שיהיו 4,000 או 5,000 איש, והגיעו כ-20 אלף. אני חושב שזו אחת המחאות החשובות של יוצאי אתיופיה, היה סדר מופתי, וייאמר לזכות המשטרה שנהגה באיפוק". ביחס לאלימות שהתרחשה אמש אמר מולה: "סיימנו אירוע בצורה מסודרת, נפרדו מכולם ואמרנו להתראות. אבל נשארנו בכיכר ואז קיבלנו הודעה שיש התפרעות בארלוזורוב ונציגים שלנו הלכו ולנסות ולהרגיע. במחאה של 20 אלף איש, יש 20 איש שעושים בלאגן, זה נוח לכותרות".

מולה הוסיף "באנו להפגין בנחישות ולא באלימות", אולם ציין כי "צריך לזכות שאלה ילדים שמשפילים ומכים אותם מדי יום. אלה ילדים שבאו טעונים והחזקנו אותם במשך חמש עד שבע שעות". לדבריו, "אני לא מקבל את האלימות שלהם כלפי שוטרים אבל ציפיתי שהמשטרה תכיל עוד את האמוציות. אנחנו התחלנו משהו, זה לא נגמר, ההפגנה היא אמצעי ומפה הדרך ארוכה. אנחנו מחכים לשבת למשא ומתן".

תחילת ההפגנה בצומת עזריאלי בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

המשטרה עצרה לפחות 11 מפגינים שהשתתפו באלימות. קרובי משפחתם שלא מצאו את קרוביהם הצעירים הגיעו לתחנת יפתח בדרום תל אביב כדי לראות אם נעצרו, ובמקום התנהל שיח ביניהם לשוטרים. המפגינים העמידו לרשות המוחים סיוע משפטי, שהצליח לשחרר שני עצורים במקום וללא תנאים מגבילים, אולם תשעה מהם נותרו בתחנה בחשד לתקיפת עובדי ציבור ופגיעה ברכוש.

המשטרה ביקשה היום להאריך את מעצרם בשישה ימים, אולם שופט בית משפט השלום בתל אביב, עלא מסראווה, הורה לשחררם ללא תנאים מגבילים. "מדובר באירועים מינוריים בשלהי מחאה ציבורית של יוצאי אתיופיה בעיר תל אביב", אמר מסראווה בדיון. עוד אמר השופט כי "אין מחלוקת שמעשי אלימות כלפי עובד ציבור, ובפרט שוטר, הוא חמור שיש לגנותו מכל וכל. אין מחלוקת כי מדובר באירועים שאין להקל בהם ראש, אולם בשלב הנוכחי יש לבחון עילות מעצר". השופט הוסיף כי "המעשים, בלי להקל ראש בהם, בוצעו בסיטואציה מסוימת ומוגדרת שאין לנתק אותה מההקשר הרחב. אין חולק שמדובר במחאה שקטה שהסלימה לקראת סופה". המשטרה ביקשה לעכב את שחרור העצורים כדי לשקול להגיש ערר על ההחלטה.

מפגינים ושוטרים מחוץ לתחנת סבידור-מרכז בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

גם האגודה לזכויות האזרח מתחה ביקורת על הבקשה להאריך את מעצר החשודים. "התעקשות הפרקליטות על הארכת מעצר ארוכה כל כך היא בלתי סבירה ומקוממת", נמסר מהאגודה, "מעצר אינו עונש. אי אפשר להתעלם גם מההקשר שבו האירועים התרחשו - מחאה כלפי התעמרות המשטרה ושיטור היתר כלפי יוצאי אתיופיה".

אחת ממארגנות ההפגנה, זמנהיי טפרה, ביכתה את הפגיעה בהפגנה על ידי הקומץ, אך תקפה את התקשורת על האופן שבו סיקרה את המחאה. "אחרי סיום המחאה, התקשורת בחרה להציג קומץ מסוים. זה כל פעם אותו נרטיב שאנחנו עדה אלימה, וזה כל כך כואב", אמרה, "היתה כמות חסרת פרופורציות של שוטרים ופרשים, אפשר היה לפזר אותם בדרך אחרת. זו היערכות מטורפת שנועדה לפזר מלחמה".

לדברי טפרה, "הבעיה היא שיטור יתר וצריך להתייחס לשורש הבעיה. אנחנו דברים במסר. אלימות היא לא דרכנו ולא דרך אבותינו, כולם ראו כמה אלפים יצאו למחות בצורה מכובדת. צריך להיכנס לפרופורציות ולא לצבוע את הכותרות של הבוקר ב'הסלמה'. תטפלו בבעיה עצמה ואל תנסו לצייר אותנו שוב כאלימים. התקשורת אמורה להעביר את המציאות כפי שהיתה, לא חסר לנו דרמות במדינה. עשינו מאמצים כבירים כדי להעביר את המסרים שלנו, זה לא הגיוני שכותרת אחת תהרוס את המפגן שהיה אתמול. זה לא מפגן אלימות אלא מפגן כוח שדורש צדק ושוויון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ