שוחררו תשעת המפגינים שנעצרו במחאת יוצאי אתיופיה

שופט השלום בת"א הבהיר כי אין עילה להאריך את מעצרם ואמר כי "מדובר באירועים מינוריים בשלהי מחאה ציבורית". סנגורי המפגינים: "המשטרה הביאה אותם להארכת מעצר ללא עילה ולצורך פרובוקציה"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בצומת עזריאלי, אתמול
בר פלג

בית משפט השלום בתל אביב שחרר היום (חמישי) את תשעת המפגינים שנעצרו אתמול בתום הפגנת המחאה של יוצאי אתיופיה. המשטרה ביקשה בתגובה להחלטת השופט עלאא מסארווה עיכוב ביצוע של יממה כדי לבחון הגשת ערר, אך השופט אמר כי היא יכולה לעשות זאת עד השעה 16:00 היום ורמז למשטרה לשקול שלא להגיש אותו.

"לנוכח הרגישות, אני מצפה מהיחידה החוקרת לשקול היטב, שכן על כף המאזניים עומדת חירותם של תשעה עצורים לכן אני מבקש לשקול את הדברים בכובד ראש", אמר מסארווה. סמוך לשעה 16:00 קיבלו סנגורי החשודים הודעה כי המשטרה לא תגיש ערר והתשעה שוחררו. אמש שוחררו שני מפגינים נוספים שנעצרו בהפגנה.

מיצג מחאה לזכר יוצאי אתיופיה שנורו למוות על ידי שוטרים, אתמול בכיכר רביןצילום: מוטי מילרוד

לפי סנגוריהם של המפגינים, הם דיברו עם בכירים במשטרה שאמרו להם שכולם ישוחררו בלילה, ולכן הופתעו כשהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשישה ימים. המשטרה ייחסה לתשעת המפגינים עבירות תקיפה ואיומים כלפי עובדי ציבור ועבירה של נזק מחמיר לרכוש.

עו"ד ארי שמאי, שייצג את אחד החשודים, אמר: "הרמתי גבה כשנתבקשו שישה ימי מעצר. בתיק כזה שמהותו תקיפת שוטרים והפרת סדר מעולם לא קרה שהיחידה החוקרת היא מחלק הונאה וגם שהפרקליטות מלווה את התיק. זה למה? כדי להראות שהמשטרה לא רודפת אתיופים אלא גופים אחרים מטעם המדינה. ברור לחלוטין שבתיק הזה אין מסוכנות ואין צרכי חקירה".

ההפגנה בכיכר רבין, אמשצילום: מוטי מילרוד

בהחלטתו אמר השופט מסארווה כי "מדובר באירועים מינוריים בשלהי מחאה ציבורית של יוצאי אתיופיה בעיר תל אביב, כאשר במהלך סיום המחאה התרכזה קבוצה של מספר חשודים שעל פי הטענה הזיקו לרכוש ותקפו שוטרים. בחומר שמונח לפניי תיעוד חלקו של כל חשוד וחשוד. אין מחלוקת שמעשה אלימות כלפי עובד ציבור, ובפרט שוטר, הוא חמור שיש לגנותו מכל וכל". לאחר שהבהיר כי אין כל סיבה למעצר בעילה לשיבוש הליכי חקירה או מסוכנות הוסיף: "רובם ככולם נטולי עבר פלילי והמעשים, בלי להקל ראש, בוצעו בסיטואציה מסוימת ומוגדרת שאין לנתק אותה מההקשר הרחב של הדברים. אין חולק שמדובר במחאה שקטה שהסלימה לקראת סופה".

עורכי הדין ארז נגה, רחלי גססה ויפה זמיר שייצגו את המפגינים מטעם "החמ"ל המשפטי במחאת יוצאי אתיופיה", מסרו כי "תמוה בעינינו שמשטרת ישראל בחרה להביא את כל העצורים להארכת מעצר של לא פחות משישה ימים כשאין עילת מעצר והכל לצורך פרובוקציה והצגת חשודים ללא כל עבר פלילי כאלימים ברף הגבוה, כשכל חלקם היה נוכחות במחאה מוצדקת ביותר. אנו שמחים שהשופט ראה זאת ושיחרר את כולם ללא יוצא מן הכלל. למרבה הצער הפרקליטות הוסיפה חטא על פשע וביקשה לעכב את החלטת השחרור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ