מנדלבליט: אין מניעה להכריע בתיקי נתניהו לפני הבחירות

היועמ"ש דחה את הבקשה שלא לפרסם את החלטתו לפני הבחירות, וכתב שהדבר יפגע בשוויון ובזכות הציבור לדעת. לדבריו, ההחלטה תתקבל בקרוב, אך לא בשבועיים הקרובים. נתניהו שוקל לעתור לבג"ץ

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שישי) שאין מניעה להכריע בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הבחירות, וכי עיכוב של פרסום ההחלטה יפגע בעיקרון השוויון ובזכות הציבור לדעת. בכך דחה היועץ את בקשתם של סנגורי נתניהו שביקשו לדחות את פרסום החלטתו עד לאחר 9 באפריל, והם שוקלים כעת לעתור לבג"ץ נגד החלטתו. מנדלבליט ציין שההחלטה לא תתקבל בשבועיים הקרובים ואמר לפרקליטים כי באפשרותם "לכלכל את צעדיהם בעניין" - כלומר, לעתור לבג"ץ על הכוונה הצפויה לפרסם החודש את ההכרעה. 

היועמ"ש דחה את הטענות שלפיהן האיץ את הטיפול בתיקים כדי להכריע בהם לפני הבחירות, ואף ציין כי כבר בדצמבר הודיע פרקליט המדינה, שי ניצן, שהעבודה על התיקים הושלמה. "השהיית תהליך העבודה הסדור שנקבע מראש בקשר לתיקי החקירה בעניינו של ראש הממשלה עד לאחר מועד הבחירות, יש בה כדי לפגוע בעיקרון של שוויון הכל בפני החוק", נכתב מטעמו. עם זאת צוין במכתב כי "ככל שתתקבל" החלטה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, הוא יבהיר לציבור כי אין מדובר בהחלטה סופית. 

נתניהו בלשכת ראש הממשלה בירושלים, השבוע. שוקל לעתור לבג"ץ נגד החלטת מנדלבליטצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה על דברי מנדלבליט פרסם נתניהו סרטון בעמוד הפייסבוק שלו, ובו אמר כי "נראה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת". לדבריו, "אחת ההחלטות הגורליות ביותר בתולדות המדינה, החלטה שעלולה להביא להעלאת השמאל לשלטון, מתקבלת בחיפזון ובמהירות שיא".

"בכירים בפרקליטות אמרו לעיתון 'גלובס': גם אם מנדלבליט היה רוצה, הוא לא היה מספיק לקרוא את כל החומרים שנאספו בחקירות", המשיך נתניהו, "הוא מסתפק בקריאת סיכומים ובחוות דעת של צוות הפרקליטות. זה אבסורד. אפשר רק לקוות שהלחץ של השמאל לא יעבוד פעם נוספת, כשהיועץ יידרש לשאלה אם שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה שוחד. פשוט מגוחך". הוא סיכם ואמר: "בכל מקרה - אני בטוח בצדקתי ובטוח שהאמת תצא לאור". 

במכתב מלשכת היועמ"ש צוין כי רק לאחרונה הוגשו כתבי אישום נגד ראשי ערים לפני הבחירות. "דווקא עצירתו של הליך זה בנקודת הזמן הנוכחית, למשך חודשים עלולה להיתפס כנגועה ב'הטיה פוליטית'", כתב העוזר גיל לימון. בחודש שעבר ביקשו עורכי דינו של נתניהו ממנדלבליט לדחות את פרסום ההחלטה עד לאחר 9 באפריל, בפגישה שנערכה בלשכתו של היועמ"ש ונמשכה כשעתיים וחצי. השתתפו בה גם פרקליט המדינה, שי ניצן, המשנה של ניצן, שלמה למברגר והמשנים ליועץ, רז נזרי ועמית מררי. מטעם נתניהו נכחו בה עורכי הדין נבות תל צור, עמית חדד וטל שפירא, השופט בדימוס עודד מודריק, שחבר לצוות ההגנה של ראש הממשלה, ונשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשעבר, יוסף אלון, שהצטרף לבקשה לדחות את מועד ההכרעה בתיקים.

עורכי דינו של נתניהו נבות תל-צור (משמאל) וטל שפירא לפני הפגישה עם מנדלבליט בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) ובתיק 1000 (פרשת טובות ההנאה) נוטה מנדלבליט לאמץ את המלצת הפרקליטות, ולהעמיד לדין את נתניהו על עבירות שוחד בתיק 4000 ועל מרמה והפרת אמונים בתיק 1000. ככל הנראה, עדיין יש מחלוקת ביחס לתיק 2000, שבמרכזו המגעים בין ראש הממשלה לבין מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ