מנדלבליט: ייתכן שנתניהו יצטרך להחזיר את הכסף שקיבל ללא אישור למימון הגנתו

נתניהו קיבל 300 אלף דולר מבן דודו, שהעיד בתיק 1000, עוד לפני שביקש אישור לממן את הגנתו בעזרת תרומות. היועמ"ש הודיע כי אם תידחה שוב בקשתו לגייס כסף מבעלי הון, הוא ייאלץ להשיב את הכסף שכבר שולם לעורכי דינו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע הערב (שני) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ייאלץ לבקש מוועדת ההיתרים אישור בדיעבד לגיוס 300 אלף הדולר שקיבל מבן דודו למימון הגנתו המשפטית. היועץ כתב למבקר המדינה יוסף שפירא כי אם הוועדה תדחה שוב את בקשתו לגייס תרומות מבעלי הון, נתניהו יידרש להחזיר את הכסף שקיבל ושכבר הועבר לעורכי דינו. ממכתבו של היועץ עולה כי הוא לא היה מודע לכך שנתניהו קיבל את הכסף. באחרונה שבו סנגורי נתניהו וביקשו לאפשר לו לגייס שני מיליון דולר למימון הגנתו המשפטית.

בחודש שעבר חשף "הארץ" כי נתניהו קיבל ממיליקובסקי 300 אלף דולר למימון הגנתו המשפטית - מבלי שוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה אישרה זאת. מיליקובסקי נקרא להעיד בפרשת טובות ההנאה (תיק 1000), לאחר שנתניהו טען בחקירתו שרכש לעצמו סיגרים בכסף מזומן שנתן לו בן הדוד. נתניהו קיבל ממיליקובסקי את הכסף למימון הגנתו בתקופה שבין מארס 2017 למארס 2018, והוא הועבר לכמה עורכי דין, המייצגים אותו ואת רעייתו שרה.

באפריל האחרון פנו סנגורי ראש הממשלה למנדלבליט, וביקשו לאפשר לו לגייס תרומות למימון הגנתו משני אנשי עסקים אמריקאים המקורבים אליו - מיליקובסקי וספנסר פרטרידג'. פרטרידג' העיד אף הוא בתיק 1000, ואישר כי רכש לראש הממשלה חליפות שמחירן מוערך בעשרות אלפי שקלים, אך טען כי מיליקובסקי החזיר לו את הכסף ששילם עליהן.

מנדלבליט השיב לנתניהו כי אינו רואה מניעה בגיוס הכספים, אך הבהיר כי הדבר טעון אישור של ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, שבסמכותה להתיר לשרים ולסגני שרים או לאסור עליהם לבצע פעולות שעלולות לקלוע אותם לניגוד עניינים. הוועדה דחתה את הבקשה, וחבריה הסבירו כי "אין זה ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית, הכוללת חשד למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון". הם הוסיפו כי "מימון שכזה עלול לפגוע באמון הציבור בטוהר המידות של נציגי השלטון".

באחרונה פנה למשרד המבקר פרקליטו של נתניהו, עורך הדין נבות תל צור, וביקש שהוועדה תבחן שוב את החלטתה. במכתב ציין תל צור ציין כי מיליקובסקי כבר העביר לנתניהו 300 אלף דולר, שהועברו לכמה עורכי דין, עוד לפני שראש הממשלה ביקש אישור לגייס תרומות מבעלי הון. הגילוי הפתיע את המבקר ואת חברי ועדת ההיתרים, ובעקבותיו פנה שפירא למנדלבליט וביקש ממנו לבחון את ההשלכות של גיוס הכסף ללא אישור.

במכתב התשובה של מנדלבליט נאמר: "עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי שככל שוועדת ההיתרים תיאות לבחון מחדש את בקשת רה"מ למימון הוצאות ההגנה על ידי  מיליקובסקי ופרטרידג', יהיה על ראש הממשלה לבקש את הוועדה לאשר בדיעבד את העברת הסכום, תוך שיהיה עליו להציג בפני הוועדה אסמכתאות. אם הוועדה תדחה את הבקשה לדון מחדש בפניית ראש הממשלה, או תסרב לאשר בדיעבד את תשלום הכספים, יידרש ראש הממשלה להשיב למר מיליקובסקי את הסכומים ששולמו על ידו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ