המשטרה הודתה בהאזנה לשיחות של עיתונאים: "חיסיון מקורות הוא יחסי בלבד"

בדיון בביהמ"ש המחוזי, אישרה מפקדת יחידת האזנות הסתר במחוז ת"א כי המשיכה לתמלל שיחות של חשודים גם כשהבינה שהם משוחחים עם עיתונאים - ומבלי שיש נוהל לקביעת זהותו של מקור

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבישי בן דוד ואבנר הררי בבית המשפט המחוזי תל אביב, ב-2017. ההאזנה התגלתה במהלך דיון הנוגע לשניים
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה הודתה היום (שלישי) כי היא האזינה לעיתונאים שקיימו שיחות טלפון עם יעדים של המשטרה, וזאת על אף שעל השיחות האלו חל חיסיון של עיתונאי-מקור. הדברים נאמרו במסגרת דיון הוכחות שנערך לאבישי בן דוד ואבנר הררי, המואשמים שהטמינו ב-2017 מטעני חבלה לכדורגלן קובי מוסא, איש העסקים מאיר שמיר והזמרת מרגלית צנעני. דבר הקלטת העיתונאים נחשף ב-2017 בדה מרקר.

חלק מהחשודים בפרשה קיימו שיחות עם עיתונאים, בהם אילה חסון, גיא פלג, ניב רסקין, דורון הרמן ושלי טפיירו. קצינת המשטרה הבכירה שהעידה היום בדיון הודתה כי המשטרה האזינה לשיחות, לא הפסיקה את המעשה גם כשהובן כי מדובר בעיתונאי, ואף תמללה את השיחות.

"חיסיון עיתונאי-מקור הוא חיסיון יחסי בלבד, אין פה חיסיון גורף", העידה רפ"ק לילך חבקוק, מפקדת היחידה האחראית על האזנות הסתר במחוז תל אביב, "יש לי נוהל ברור על זה, הוא ממש לא בגדר חסוי. עיתונאי לא נכנס... אני ממש לא מתמללת באופן גורף שיחות עיתונאי. שיחות שיש לי חשד ולו הקל ביותר שיש פה חשיפת מקור, יש לי נוהל קבוע של מה לעשות במצב כזה. אני מערבת את ראש המפלג ומשפטן, ואנו מחליטים מה דינן של שיחות כאלה". כאשר נשאלה על ידי הסנגורים שי רודה ואיתן סבאג, האם בפרשה הנוכחית האזינה המשטרה לשיחות של עיתונאי-מקור, השיבה חבקוק "ממש לא. אני לא האזנתי לעיתונאים אלא לנידונים שלנו, כאשר העיתונאים הועלו כנגדיים. בואו נדייק. על פי הנהלים אצלי, יש לי אפשרות להאזין לעיתונאי כל עוד לא נשקפת איזושהי סכנה של חשיפת מקור, זה הכל".

אילה חסון, ב-2016. המשטרה האזינה לשיחותיהצילום: מוטי מילרוד

אלא שאז התברר כי בהנחיות המשטרה, אין הגדרה למהו מקור. "הגדרה למקור?, אין לי הגדרה ספציפית מהו מקור", השיבה חבקוק. "כל שיחה שנשמעת שבה יש חשד לחשיפת מקור, דהיינו, הוא אומר 'שמעתי מגורם כך וכך, נמסר לי', אפילו אם הוא לא אמר 'נמסר לי מגורם כך וכך', בזה הוא יכול להחשיד מישהו, שאותו נידון דיבר עם מישהו אחד ספציפי ולא אמר את הדברים האלה, וברגע שיש לי בשיחה 'נמסר לי', החשוד יכול לעשות אחד ועוד אחד, אני לא חושפת. ממש לא. זוהי תשובתי, שכן".

סנגור: "יש או אין הנחיות למקור-מקור, לא הבנתי?".

חבקוק: "עכשיו הסברתי בצורה ברורה ומפורשת".

סנגור: "אחרי שאתם שומעים בתחילת השיחה 'היי, אני אילה חסון', אתם מפסיקים את זה?".

חבקוק: "מה פתאום".

סנגור: "יש שיחה שמתחילה כך: 'היי דני (לוי), אהלן, גיא פלג, מה העניינים?' ואז הוא מדבר איתו. דני לוי הוחשד במעורבות בהנחת המטענים למאיר שמיר. גיא פלג מדבר איתו על החשדות עצמם. לא חשבתם לנכון להפסיק את השיחה הזו?".

חבקוק: "מה פתאום, חלילה וחס. נהפוך הוא, אדרבה. בוודאי. מה הבעיה לא הבנתי, אני מורשית על פי חוק". שאלה דומה נשאלה חבקוק על שיחה שערך ניב רסקין עם לוי. "אדרבה, תמשיכו להאזין לו, מעולה, מצוין", היא השיבה. מהחקירה עולה כי בין היתר האזינה המשטרה גם שקיימו החשודים עם העיתונאים דורון הרמן, קרן מרציאנו ועיתונאי מהמקומון מלאבס.

סנגור: "אומרת איילה חסון לדני לוי 'אני רוצה להיפגש איתך'. זה לא אינדיקציה למקור?".

חבקוק: "יש לך פה איזושהי אמירה של חשיפת מקור? יש פה חשיפת מקור? ממש לא. אין פה שום חשיפה של זהות מקור. עיתונאים מבקשים לדבר על הסקופ הזה, לשמוע את התגובות. תגובות בלבד. ספקולציות גדולות".


ממשטרת ישראל נמסר:

האזנות סתר מתבצעות באופן מפוקח ומבוקר, הן בבקרה פנימית בתוך הארגון והן על ידי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים לרבות בית משפט. למען הסר ספק, במקרה המדובר, האזנת הסתר שקיבלה היתר מבית המשפט, לא התבצעה כלפי העיתונאים אלא כלפי החשוד בלבד.

ראוי להדגיש כי פניות עיתונאים מבחירתם לחשוד מרכזי בעבירות חמורות בנושאים בהם עוסקת החקירה, מהווה חלק בלתי נפרד ממנה, ואינה מספקת לעיתונאי מעטה הגנה אוטומטי לנהל שיח ממודר מול החשוד כשהוא נתון תחת האזנת סתר. 

השימוש בתוצרי חקירה אלו מתבצע בכל מקרה בהתאם לנהלים מוקפדים ובזהירות הנדרשת, שאושרו על ידי משרד המשפטים ואף הוצגו בועדת החוקה, ורק בכפוף לאישורים המתאימים ולצורך קידום החקירה והגשמת תכליתה: הגעה לחקר האמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ