גבר בן 64 נעצר בחשד לרצח שהתרחש לפני 26 שנה ליד ירושלים

החשוד נעצר על בסיס ראיה שהושגה בעזרת טכנולוגיה חדשה, שלא היתה קיימת בעת הרצח. רצח הנערה נועה אייל פוענח לאחרונה בצורה דומה. מעצרו הוארך בשבעה ימים, ועורך דינו אמר כי הוא חשוד גם באונס

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשוד בבית משפט השלום בירושלים, היום. דבר מעצרו הותר לפרסום לבקשת "הארץ"
אהרן רבינוביץ

המשטרה עצרה גבר בן 64 בחשד לרצח ואונס שהתרחשו באזור ירושלים ב-1993. בית משפט השלום בעיר נענה היום (רביעי) לבקשת "הארץ" והתיר לפרסם את דבר המעצר. החשוד נעצר על בסיס ראיה שהושגה בעזרת טכנולוגיה חדשנית, שלא היתה קיימת בעת הרצח, בדומה לרצח נועה אייל ב-1998 שפוענח באחרונה. מעצרו של הגבר, המכחיש את החשדות, הוארך בשבוע. בית המשפט אסר לפרסם את זהותו, כמו גם את זהות הקורבן למעשים.

השופט דוד שאול גבאי, שדן בהארכת מעצרו של החשוד, קבע כי "שילוב של מאמצי המשטרה, יחד עם ההתפתחות הטכנולוגית, אפשרו פריצת דרך בתיק, ובמצב זה ניתן לומר כי החשד הסביר גבוה מאוד ואינו נסמך על מקור יחיד, ועל פניו מדובר בראיות עם פוטנציאל קבילות גבוהה".

השופט הוסיף כי קודם למעצר "בוצעו פעולות חקירה לא מבוטלות". המשטרה ביקשה להאריך את מעצר החשוד בטענה כי עצם החשד לרצח מעיד על הסכנה הנשקפת ממנו וכי יש חשש שיימלט או ינסה לשבש את החקירה.

עורך הדין מיכאל עירוני, המייצג את החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר כי החשוד מכחיש כל קשר לפרשה. "הוא טוען שהוא לא קשור לאירוע", מסר. "הוא נחקר מספר פעמים מאז המעצר שלו, וגרסתו היא אחת - הוא לא יודע על מה מדובר". עורך הדין טען כי המשטרה הפרה את זכויותיו של החשוד, בכך שמנעה ממנו מפגש עם עורך דין בשלביה הראשונים של החקירה: "העובדה שהוא נחקר בלי שניתנה לו הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני החקירה, היא הפרה בוטה בעיניי, זה תרגיל לא ראוי. לא ניתן לחקור חשוד בעבירות מהסוג הזה בלי להתייעץ עם עורך דין". המשטרה טענה מנגד כי לחשוד הוצע להתייעץ עם עורך דין, אך הוא לא רצה בכך.

בחודש שעבר הורשע דניאל נחמני ברצח הנערה נועה אייל בירושלים, יותר מ-20 שנה לאחר המעשים. נחמני, שנעצר ב-2014, זוכה מאונס מחמת הספק, אך הורשע במעשה סדום. גופתה של אייל, בת 17, נמצאה בפברואר 1998 ביער רמות בירושלים. בחקירת הפרשה התברר כי אייל החמיצה את האוטובוס האחרון לביתה לאחר בילוי בסינמטק בירושלים. נהג מונית העיד כי ראה אותה עולה למכונית לבנה ליד כיכר הדוידקה בעיר. לאחר שנים שבהן לא היה למשטרה קצה חוט בחקירת הפרשה, הובילה דגימת דנ"א אל נחמני.

לפי הכרעת הדין של שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יורם נועם, רבקה פרידמן-פלדמן ומשה בר-עם, נחמני הוביל את אייל ברכבו ליער רמות, הפשיט אותה, ביצע בה מעשה סדום בעודה נאבקת בו ולאחר מכן רוצץ את גולגולתה באמצעות חפץ קהה. נחמני זוכה מעבירת האונס בעקבות הערכת מומחה לרפואה משפטית שהעיד מטעם המדינה והטיל ספק בביצוע העבירה. בית המשפט אסר לפרסם את פרטי הכרעת הדין לבקשת הפרקליטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ