חשוד ברצח אשה ב-1993 אמר לחוקריו שהיה בזירה, אך הכחיש שרצח אותה

בית משפט השלום בירושלים האריך את מעצרו של החשוד בעשרה ימים. בשבוע שעבר, 26 שנים לאחר המקרה, הוא נעצר על בסיס ראיה שהושגה בעזרת טכנולוגיה חדשה שלא היתה קיימת בעת הרצח

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאקוביץ בבית משפט השלום בירושלים, בשבוע שעבר
סאקוביץ בבית משפט השלום בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (שלישי) בעשרה ימים את מעצרו של החשוד ברצח ובאונס אשה באזור ירושלים ב-1993. החשוד אמר בחקירתו כי היה בזירה אך הכחיש את מעורבותו ברצח. בשבוע שעבר הותר לפרסום כי החשוד, בן 64, נעצר בחשד למעשה, אך יתר פרטי הפרשה עדיין אסורים בפרסום. החשוד נעצר 26 שנים לאחר המקרה, על בסיס ראיה שהושגה בעזרת טכנולוגיה חדשנית, שלא היתה קיימת בעת הרצח, בדומה לרצח נועה אייל ב-1998 שפוענח באחרונה.

השופט דוד שאול גבאי החליט היום להתיר לפרסם את פרטי הפרשה, אך הורה לעכב את הפרסום עד מחר כדי לאפשר למשטרה להגיש ערר בעניין. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של החשוד ב-15 ימים בשל מסוכנות וחשש שיימלט או ינסה לשבש את החקירה, אך בית המשפט הורה להשאירו במעצר במשך עשרה ימים.

בשבוע שעבר אמר השופט גבאי כי "שילוב של מאמצי המשטרה, יחד עם ההתפתחות הטכנולוגית, אפשרו פריצת דרך בתיק, ובמצב זה ניתן לומר כי החשד הסביר גבוה מאוד ואינו נסמך על מקור יחיד. על פניו מדובר בראיות עם פוטנציאל קבילות גבוהה".

עו"ד מיכאל עירוני, המייצג את החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר היום: "מרשי מכחיש בתוקף כל חשד שמופנה כלפיו, משתף פעולה עם צוות החקירה ונותן להם את הפרטים הרלוונטיים". עירוני הוסיף כי העובדה שהחשוד מסר לחוקריו כי היה בזירה מעידה כי אין לו מה להסתיר.

עם זאת, ציין כי המשטרה מפעילה לחץ מאוד גדול על החשוד להודות במעשים: "אני לא רוצה למצוא את עצמי בפרשיות דומות שהתיק כולו נבנה על הודאה, אם ההודאה תהיה הודאת שווא". עורך הדין הוסיף כי למרשו ישנה בעיה קוגניטיבית ואף ביקש לשלוח אותו לבדיקה, אך השופט דחה את טענתו.

בדיון הקודם טען עורך הדין כי המשטרה הפרה את זכויותיו של החשוד, בכך שמנעה ממנו מפגש עם עורך דין בשלביה הראשונים של החקירה: "העובדה שהוא נחקר בלי שניתנה לו הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני החקירה, היא הפרה בוטה בעיניי, זה תרגיל לא ראוי". המשטרה טענה מנגד כי לחשוד הוצע להתייעץ עם עורך דין, אך הוא לא רצה בכך.

בחודש שעבר הורשע דניאל נחמני ברצח הנערה נועה אייל בירושלים, יותר מ-20 שנה לאחר המעשים. נחמני, שנעצר ב-2014, זוכה מאונס מחמת הספק, אך הורשע במעשה סדום. גופתה של אייל, בת 17, נמצאה בפברואר 1998 ביער רמות בירושלים. בחקירת הפרשה התברר כי אייל החמיצה את האוטובוס האחרון לביתה לאחר בילוי בסינמטק בירושלים. נהג מונית העיד כי ראה אותה עולה למכונית לבנה ליד כיכר הדוידקה בעיר. לאחר שנים שבהן לא היה למשטרה קצה חוט בחקירת הפרשה, הובילה דגימת דנ"א אל נחמני.

לפי הכרעת הדין של שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יורם נועם, רבקה פרידמן-פלדמן ומשה בר-עם, נחמני הוביל את אייל ברכבו ליער רמות, הפשיט אותה, ביצע בה מעשה סדום בעודה נאבקת בו ולאחר מכן רוצץ את גולגולתה באמצעות חפץ קהה. נחמני זוכה מעבירת האונס בעקבות הערכת מומחה לרפואה משפטית שהעיד מטעם המדינה והטיל ספק בביצוע העבירה. בית המשפט אסר לפרסם את פרטי הכרעת הדין לבקשת הפרקליטות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ