אחרי 26 שנה: נעצר חשוד ברצח ורדית בקרקנוט באזור ירושלים

ולרי סאקוביץ נעצר בשבוע שעבר לאחר שהושגה התאמת דנ"א בעזרת טכנולוגיה שלא היתה קיימת בזמן חקירת הרצח. הוא אישר שנכח בזירה אך הכחיש שביצע את המעשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורדית בקרקנוט

המשטרה עצרה חשוד ברצח ורדית בקרקנוט בשנת 1993 באזור ירושלים - כך התיר לפרסם היום (רביעי) בית המשפט המחוזי בירושלים, כשדחה את ערר המשטרה על התרת צו איסור הפרסום. אתמול האריך בעשרה ימים השופט דוד שאול גבאי ריכטר את מעצרו של החשוד - ולרי סאקוביץ, בן 64 עולה מבלרוס, גרוש ואב לשניים. סאקוביץ נעצר בשבוע שעבר.

גופתה של בקרקנוט, סטודנטית לצילום בת 27 שהתגוררה בקרית ענבים, נמצאה ביער אשתאול הסמוך לבית שמש בנובמבר 1993 עם סימני אלימות על גופה וחשד לאונס. בפעם האחרונה שבה היא נראתה היא המתינה לטרמפ מתל אביב, ועל פי החשד נרצחה בידי אדם שנהג במכונית מסוג סובארו. חרף פעולות חקירה מאומצות לאורך השנים ואף שבזירה אותרה דגימת דנ"א ששייכת לפי החשד למבצע העבירה, רוצחה לא נתפס במשך 26 שנה.

סאקוביץ בבית משפט השלום בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

סאקוביץ אמר בחקירתו כי היה בזירה אך הכחיש את מעורבותו ברצח. הוא נעצר על בסיס ראיה שהושגה בעזרת טכנולוגיה חדשנית, שלא היתה קיימת בעת הרצח, בדומה לפענוח רצח נועה אייל משנת 1998. לפני שבועות אחדים, הגיעו חוקרי המשטרה למעון בירושלים של משרד הרווחה שבו מתגורר סאקוביץ ולקחו ממנו בהסכמה דגימת דנ"א. הדגימה התאימה לזו שנמצאה בזירת הרצח. סאקוביץ גר בחו"ל במשך 23 שנה, ושב לארץ בשנה שעברה.

בדיון אתמול אמר נציג המשטרה כי נבדקו אנשים נוספים. עורך דינו של סאקוביץ, מיכאל עירוני, אמר בדיון כי נראה שהמשטרה מפעילה לחץ כבד עליו שיודה ברצח, ולטענתו אין למשטרה אין מספיק ראיות אובייקטיביות הקושרות אותו למעשה. עוד טען לאורך הדיונים כי הוא סובל מלקות קוגנטיבית ומבעיות רפואיות רבות.

בהחלטתו להורות על הארכת המעצר, אמר אתמול השופט גבאי ריכטר: "החשוד קושר עצמו לזירת האירוע, בניגוד לגרסאות קודמות. ישנן פעולות חקירה בנות שיבוש. בנוגע לעילת המסוכנות, אין צורך להפליג בה, כי קיימת על פי חוק ובוודאי בנסיבות המקרה. ישנה הצדקה להארכה לנוכח פעולות חקירה מורכבות. הראיות בתיק עוברות במידה רבה את רף החשד הסביר, כולל ראיות אובייקטיביות ולא רק ראיית הדנ"א".

לפי המשטרה, סאקוביץ עלה מבלרוס לישראל לראשונה בשנת 1990, חזר לבלרוס בשנת 1994 ולאחר מכן חזר לישראל ולברלוס כמה פעמים. הפעם האחרונה שבה חזר לישראל היתה בשנת 2018.

בתחילת החודש ביקר מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב יורם הלוי, את רעיה בקרקנוט, אמה של ורדית. הלוי ערך את הביקור לקראת עזיבתו את תפקידו החודש, ואמר במהלכו לבקרקנוט כי הוא מקווה שרוצח בתה ייתפס. "אני מקווה שיתפסו את הרוצח של ורדית ואזכה לראות את זה לפני שאני אמות", אמרה בקרקנוט ל"הארץ", "המשטרה עומדת איתנו בקשר בשנים האחרונות וגם יורם, שמטפל בזה אישית. בעלי נפטר לפני שמונה שנים ולמרות שהיה סביב החקירה, לא זכה לראות את זה". בקרקנוט התייחסה לרוצח של נועה אייל שהורשע לאחרונה. "שמחתי עבורם, ואני מקווה שתהיה גם לנו מתישהו סוג של סגירת מעגל אחרי כל כך הרבה שנים", אמרה.

עו"ד עירוני, המייצג את סאקוביץ מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר אתמול כי "מרשי מכחיש בתוקף כל חשד שמופנה כלפיו, משתף פעולה עם צוות החקירה ונותן להם את הפרטים הרלוונטיים". עירוני הוסיף כי העובדה שהחשוד מסר לחוקריו כי היה בזירה מעידה כי אין לו מה להסתיר. עם זאת, ציין כי המשטרה מפעילה לחץ מאוד גדול על החשוד להודות במעשים: "אני לא רוצה למצוא את עצמי בפרשיות דומות שהתיק כולו נבנה על הודאה, אם ההודאה תהיה הודאת שווא". 

בדיון הקודם טען עורך הדין כי המשטרה הפרה את זכויותיו של החשוד, בכך שמנעה ממנו מפגש עם עורך דין בשלביה הראשונים של החקירה. המשטרה טענה מנגד כי לחשוד הוצע להתייעץ עם עורך דין, אך הוא לא רצה בכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ