היועמ"ש דוחה את בקשת נתניהו: אין צורך לגבות עדויות נוספות בתיקי רה"מ

בהודעת היועץ נמסר כי חלק מהגורמים שהוזכרו בפניית נתניהו כבר העידו במשטרה. הובהר גם כי מנדלבליט לא הסתפק במסמכים שהכינה פרקליטות מחוז ת"א, אלא "העמיק חקר בעצמו בראיות הגולמיות עצמן" ■ נתניהו: מצער שהלחץ של השמאל והתקשורת השפיע על היועמ"ש

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן, נובמבר 2018
מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן, נובמבר 2018צילום: מגד גוזני

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחה היום (רביעי) את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להשלמות חקירה בקרב יותר מ-60 עדים בתיקים שבהם הוא חשוד. בקשת הפרקליטים נשלחה ב-31 בינואר, ערב ההודעה של מנדלבליט על כוונתו לדחות את בקשת הסנגורים לעכב את פרסום ההכרעה בתיקים עד לאחר הבחירות. נתניהו: "מצער שהלחץ של השמאל והתקשורת כנראה גורם ליועמ"ש להיחפז ולהודיע על שימוע לפני הבחירות".

"בתשובה ששוגרה לסנגורים, נמסר מפי עוזרו הבכיר של היועמ"ש לממשלה, כי בשלב בו אנו נמצאים לא נדרשות פעולות חקירה נוספות", נכתב בתשובה שעליה חתום עוזרו של היועמ"ש, גיל לימון. "הובהר לסנגורים כי המידע המצוי בידיהם חלקי ביותר, ואף צוין כי כמה מן הגורמים המוזכרים במכתבם, שלגביהם ביקשו כי תיגבה עדותם, כבר מסרו עדות במהלך החקירה".

נתניהו טען בנאומו בחודש שעבר, כי עדים שדבריהם היו עשויים לחזק את עמדתו לא נקראו למסור גרסה, והזכיר את אסף אילת, לשעבר ממלא מקום הממונה על ההגבלים העסקיים, שאישר את עסקת בזק-יס, עוד לפני שראש הממשלה התמנה לשר התקשורת. כמו כן, אמר בנאומו כי השוחד שלכאורה ניתן לו בתיק 4000 אינו כסף אלא סיקור אוהד, והוסיף שאם כך, יש צורך לחקור גם את קשריו של יאיר לפיד, שתמך בחוק "ישראל היום", עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

מכתב התשובה לסנגורים נבות תל-צור, טל שפירא ועמית חדד, התייחס גם לטענת הסנגורים, שלפיה היועץ מסתמך בהכרעתו על חוות דעת של הפרקליטות ולא יהיה מסוגל לעיין בעצמו בהיקף הראיות העצום שנאסף בתיק ועל כן קיים חשש שיחמיץ ראיות. "יובהר כי בניגוד לנטען במכתבכם, במסגרת בחינת התיקים, לא הסתפק היועץ המשפטי לממשלה בלימוד המסמכים שהוכנו בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), אלא העמיק וחקר בעצמו בראיות הגולמיות עצמן, ככל שהדבר נדרש להבנתו לשם הבנת מלוא התמונה הראייתית ואף ביקש הכנת מסמכים משלימים בסוגיות מסוימות", נכתב.

במכתב ששלחו הסנגורים ליועץ, הם ביקשו ממנו להורות על חקירתם של 43 חברי הכנסת שתמכו ב–2014 בחוק האוסר להפיץ את "ישראל היום" חינם; של חברי כנסת שיזמו בעבר חוקים להגבלת תפוצתו של העיתון ושל ח"כים נוספים, שלדבריהם נפגשו עם המו"לים של "ידיעות אחרונות" ו"הארץ", נוני מוזס ועמוס שוקן, וזכו לכאורה לסיקור אוהד בכלי התקשורת שבבעלותם. עורכי הדין חזרו על דרישתו של ראש הממשלה, לערוך עימות בינו לבין כל העדים שגרסאותיהם סתרו את זו שלו.

לפי החוק, לנתניהו יש זכות להגיב לטענות נגדו בתוך 30 יום מיום העברת חומר החקירה מהמשטרה לתביעה. אלא שהפרקליטות מעולם לא העבירה הודעה רשמית כזאת באף אחד משלושת התיקים, על אף שהמשטרה פרסמה זאת ברבים. רק לאחר שהסנגורים דרשו זאת, נמסרה ההודעה ב-17 בינואר. על כן, המועד האחרון לתגובה צפוי בימים הקרובים. רק לאחר קבלת התייחסות זאת, יודיע היועמ"ש על הכרעתו, שצפויה להתפרסם בשבועות הקרובים, לפי הערכות.

נתניה מסר בתגובה: "מצער שהלחץ של השמאל והתקשורת כנראה גורם ליועמ"ש להיחפז ולהודיע על שימוע לפני הבחירות, בשעה שהאמת תצא לאור בתהליך השימוע רק אחרי הבחירות. צר לי שהיועמ"ש דחה את בקשתי להתעמת עם עדי המדינה וגם את בקשת פרקליטיי לחקור עשרות עדים שלא נחקרו ושמוכיחים את צדקתי. כל זה יקרה בתהליך השימוע שיתקיים רק אחרי הבחירות ושבו יתרסקו כל הטענות נגדי, כפי שקרה לטענות נגד אישי ציבור אחרים שיצאו ללא רבב לאחר שניתנה להם ההזדמנות להגן על עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ