ליצמן חשוד שסייע למנוע הסגרת נאשמת בעבירות מין בקטינות

לפי החשד, סגן שר הבריאות התערב בחוות דעת לקביעת כשירותה של מלכה לייפר לעמוד לדין. בכך ניסה למנוע את הסגרתה לאוסטרליה ■ פסיכיאטרים קבעו ב-2018 כי לייפר כשירה לעמוד לדין, אולם פסיכיאטר בכיר בשירות הציבורי נמנע שלוש פעמים מלחתום על חוות דעת ■ מלשכת ליצמן נמסר כי "סגן השר ימשיך לסייע לכל פנייה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן במשרד הבריאות, בחודש שעבר

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחקר הבוקר (חמישי) ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 בחשד שהתערב בחוות דעת רפואית עבור מלכה לייפר, מנהלת בית ספר לשעבר הנאשמת בעבירות מין בקטינות. לפי החשד, ליצמן ניסה לנצל את מעמדו כסגן שר הבריאות ובכך למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה, שם היא מואשמת ב-74 מקרים של תקיפה מינית ואונס בשלוש אחיות. ליצמן חשוד כי ניסה להשפיע בכך על קביעת כשירותה הנפשית של לייפר לעמוד לדין.

לפי המשטרה, ליצמן זומן לחקירה בחשד להפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. לדברי מקורות המעורים בפרטי החקירה, החקירה הסמויה נגד ליצמן נמשכה כחצי שנה במהלכן נגבו עדויות בין היתר מגורמי רפואה. המשטרה החליטה לזמן את ליצמן לחקירה תחת אזהרה לאחר שדלף עצם קיום החקירה בעניינו. גם אחד מעוזריו של ליצמן נחקר בפרשה.

לייפר בבית המשפט בירושלים, לפני כשנהצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי החשד, ליצמן סייע ללייפר, שמחזיקה באזרחות ישראלית, ונמלטה לישראל ב-2008, שעות אחדות לאחר שהתפרסמו ההאשמות נגדה בדבר ניצול מיני של תלמידות. ב-2014 היא נעצרה בישראל, לאחר שממשלת אוסטרליה הגישה מסמכי הסגרה. מאז פברואר 2018 נמצאת לייפר במעצר בנווה תרצה.

מידע שהגיע ל"הארץ" שופך אור על פרשת הליכי ההסגרה לאוסטרליה של לייפר. ב-2016 נקבע כי לייפר לא כשירה לעמוד לדין, אולם בעקבות חקירת משטרה ועדויות שהתקבלו במשרד המשפטים מארגון JCW, קבעו בפברואר 2018 פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש איתנים כי לייפר מתחזה וכי היא כשירה לעמוד לדין. את חוות הדעת הכינו הרופאים על סמך בדיקה רפואית וכן מעקבים שבוצעו אחרי לייפר ועדויות של שכנים ומקורבים לה, שאמרו כי היא מתנהגת בצורה נורמטיבית.

עם זאת, על פי מקורות במערכת הבריאות, פסיכיאטר בכיר בשירות הציבורי נמנע שלוש פעמים מלחתום על חוות הדעת שקבעה כי לייפר כשירה לעמוד לדין. תלונה בנושא הוגשה בשנה שעברה ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית על ידי הפסיכיאטרית ונשיאת הפדרציה האוסטרלית היהודית הרפואית, ד"ר מרים קוטנר. בתלונתה ציינה קוטנר כי חוקרים פרטיים מטעם הקהילה היהודית באוסטרליה עקבו אחרי לייפר לאחר שנמלטה לישראל. חרף התלונה, לשכת האתיקה נמנעה מלדון בנושא בשל ההליך המשפטי שמתנהל נגד לייפר.

המדינה הגישה בנובמבר האחרון את חוות הדעת שהכינו רופאי איתנים, סגן מנהל בית החולים ד"ר איגור ברש, והפסיכיאטר דניאל ארגו, שקבעו כי לייפר כשירה לעמוד לדין. "בכל הצמתים של ההליך המשפטי, הנבדקת הגיבה לאיום ההסגרה בתמונה קלינית מוקצנת שכללה מרכיבים של התחזות", קבעו הרופאים. לפי חוות הדעת, "בין התקופות הללו ניהלה אורח חיים רגיל ותפקדה בצורה תקינה. מהלך זה שומט את הקרקע מתחת לטענה שמדובר במחלת נפש ממושכת. הנבדקת מבינה את משמעות ההליך המשפטי ולכן מפחדת מההשלכות ומהעונש הצפוי לה, זאת הסיבה שהיא מגיבה לסיטואציה משפטית בהקצנה ובהצגת סימני מחלת נפש קשה תוך הבנה שרק קיום של מחלה כזו יכולה לחלצה מאימת הדין".

על פי חוות הדעת, בפברואר 2018 ביצעה המשטרה תרגיל חקירה במסגרתו הופגשה עם אחיה, שאמר לה בשיחתם "אל תהיי לגמרי מנותקת". חוות הדעת מתייחסת למקרה נוסף שבו נפגשה לייפר עם בני משפחתה, ולפי הרופאים היא התנהגה כרגיל. "בשלב מסוים נכנסה לחדר שליחת פיצה, אשר נראה כי הלחיצה את המטופלת ובני משפחתה, והתנהגותה של גב' לייפר השתנתה והפכה לדומה להתנהגותה במחלקה", נכתב בחוות הדעת. בעוד שבועיים צפוי להתקיים דיון נוסף בעניינה בבית המשפט המחוזי בירושלים.

הודעת המשטרה פורסמה בזמן שליצמן השתתף בפגישה בנושא הגבלת הכנסת חמץ לבתי חולים פסח בלשכתו של הרב הראשי יצחק יוסף. בפגישה השתתף גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאישר למשטרה לחקור את סגן השר.

הרב יצחק יוסף, ליצמן, מנדלבליט ורז ניזרי בלשכת הרב הראשי בירושלים, היום

מלשכת ליצמן נמסר לאחר פרסום הודעת המשטרה כי "סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, הוזמן היום למשטרה בגין פרשה הקשורה לפניית ציבור לעזרה. ליצמן מסר את גרסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש. סגן השר ליצמן סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיעה ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים".

אחת מנפגעותיה של לייפר, דסי ארליך, מסרה בתגובה לחקירת ליצמן: :ההמתנה ארוכת השנים לעשיית צדק היתה קשה וכואבת מאוד. עם זאת, חיכינו בסבלנות מתוך הבנה כי ההליך הפלילי לוקח זמן. לצערנו, הגילוי כי ההמתנה נגרמה לכאורה בשל שחיתות ברמות הגבוהות ביותר גורם לנו לתחושה קשה מאוד. אנו מקוות שהגילוי יהיה צעד משמעותי ולמרות כל ניסיונות הסיכול, ההחלטה על ההסגרה תתקבל בקרוב".

מנהלת ארגון JCW, שאנה אהרונסון, המלווה את הנפגעות של לייפר מבחינה משפטית, מסרה: "לצערנו, החשדות לכאורה נגד השר ליצמן אינם מפתיעים אותנו. JCW השקיע משאבים רבים ותודות לפעילות הארגון הוכח כי לייפר איננה לוקה בנפשה כפי שטענו עורכי דינה. בשנים האחרונות נתקלנו בגורמים רבים בקהילה, שעושים הכל כדי שלייפר לא תוסגר לאוסטרליה. ארגון JCW ימשיך לעמוד לימינן של המתלוננות עד להוצאת הצדק לאור ועד להסגרתה של לייפר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ