בגלל תקלה בחקירה: הפרקליטות הסכימה לערוך משפט חוזר לאדם שהורשע ברצח ב-2007

צוותי חקירה שעבדו במקביל על שני תיקי רצח ב-2004 לא העבירו ביניהם חומרים שהיו עשויים לסייע להגנתו של ויקטור גואטה. החומרים התגלו ב-2015, שמונה שנים לאחר ההרשעה, והפרקליטות חותרת להרשעה גם במשפט החוזר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות המדינה הודיעה היום (ראשון) לבית המשפט העליון כי היא מסכימה לערוך משפט חוזר לעבריין שהורשע ברצח ב-2007 – בעקבות חומרים חדשים שיכולים לשפוך אור על הפרשה ולא הועברו בזמן אמת לסנגוריו. ויקטור גואטה הורשע ברצח יצחק (איזו) שוורץ בדירתו בנתניה ב-2004, לכאורה על רקע מאבקי שליטה על עסקי מכירת סמים בשכונת דורה בעיר. לפי הודעת הפרקליטות, ב-2015, במסגרת התפתחות בחקירת רצח של אדם בשם דורון סרוסי, שאירע בשנת 2004 בנתניה גם כן, התגלו חומרים שהיו יכולים לסייע להגנתו של גואטה – אך צוותי החקירה בשני התיקים לא שיתפו פעולה ולא העבירו ביניהם את החומרים. לדעת הפרקליטות, אין בחומרים אלה כדי ללמד על חפותו של גואטה, והיא צפויה לחתור להרשעת גואטה גם במשפט החוזר.

גואטה, ארכיון
גואטה, ארכיוןצילום: מתוך אתר פוסטה

לפי הודעת הפרקליטות לבית המשפט העליון, ב-2015, כשנחקרה התפתחות בפרשת הרצח של סרוסי, בעקבות הסכם עד מדינה שנחתם עם מקורב ליצחק אברג'יל בפרשה 512, עיינה הפרקליטות בחומרים שנאספו בימים שלאחר הרצח, ומהם עלה שחשוד ברצח של סרוסי שהה באותו תא מעצר עם גואטה. "התברר כי חומרים אלה כוללים, בין היתר, הקלטות וחומרי חקירה שנמצאו רלוונטיים גם להגנתו של גואטה. חומרים אלו לא הועמדו בזמנו לעיון ההגנה, וגם לא היו בידיעת התובעים שניהלו את משפטו", נכתב בהודעה. מדובר ב-13 הקלטות שמהן עולה, לכאורה, כי חלק מהפרטים המוכמנים שמסר גואטה למדובבים, ושעליהם, בין היתר נשענה הרשעתו, נמסרו קודם לכן על ידי החשוד ברצח סרוסי שישב איתו בתא המעצר.

גואטה שוחרר מהכלא חודשיים לפני רציחתו של שוורץ. לשניהם רקע של שימוש בסמים, כששוורץ גם היה מוכר כסוחר סמים. ערעורו של גואטה על הרשעתו נדחה בשנת 2009. כיום גואטה (55) מרצה בכלא מאסר עולם. בהודעת הפרקליטות נכתב כי חוסר התיאום בין צוותי החקירה נבע ככל הנראה מתקלה, אך לא פורטו הכשלים שהובילו אליה. "ההקלטות הנזכרות בוצעו על ידי צוות החקירה בתיק סרוסי, כלפי מי שנחשד בשעתו בביצוע רצח סרוסי, ולכן לא תויקו גם בתיקו של גואטה", נכתב.

בהודעה נטען כי עם גילוי החומרים החדשים ב-2015 פנתה הפרקליטות לבאי כוחו של גואטה. מאז החליף ייצוג, ובמארס 2018 הגיש לבית המשפט בקשה למשפט חוזר על בסיס החומרים החדשים שהגיעו לידיו. רק היום הודיעה הפרקליטות כי גילוין של ההקלטות מבסס עילה לעריכת משפט חוזר, ולכן היא מסכימה לקיימו. אולם, לפי הפרקליטות, החומר "אינו משנה את המסקנה כי יש די ראיות מעבר לספק סביר להוכחת הרשעתו של גואטה בעבירת רצח. בהקשר זה יודגש כי בחומר החדש לא נמצאה ראיה המלמדת על חפותו של גואטה".

בהסכמת סנגורו, עורך הדין ירום הלוי שייצג את גואטה בערעור, הוא יישאר במעצר עד לתום המשפט החוזר, משום שמדובר בעבירת רצח, בשל הנסיבות האכזריות בהן בוצע – חניקה באמצעות חוטי חשמל – ונוכח עברו הפלילי.

מאז קום המדינה נערכו 30 משפטים חוזרים (משפט גואטה יהיה המקרה ה-31). להוציא שני מקרים (אלירן עזריה ואורן עמיאל) התנגדה הפרקליטות לקיום ההליך החוזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ