שרה נתניהו בחקירתה: אנחנו לא מחזיקים כרטיסי אשראי מחשש שנאבד אותם

החקירה התקיימה ב-31 בדצמבר 2015, והובילה כמעט שלוש שנים אחרי לכתב אישום נגדה, על שקיבלה במרמה ארוחות בעלות של מאות אלפי שקלים. לדברי רעיית רה"מ, "כל ההאשמות שקריות, כוזבות, מרושעות. כולן מתבססות על עדויות הנוכל והשקרן מני נפתלי"

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה, בטקס הנחת אבן פינה לבית מדרש על שם יוני נתניהו, לפני כשבועיים
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

תמלילי חקירתה הראשונה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בפרשת המעונות פורסמו הערב (ראשון) בכאן 11. החקירה התקיימה ב-31 בדצמבר 2015, והובילה כמעט שלוש שנים אחרי לכתב אישום נגדה, על שקיבלה במרמה ארוחות בעלות של מאות אלפי שקלים, "תוך ניצול מעמדה כרעיית ראש הממשלה". זאת, בניגוד לנהלים האוסרים על הזמנת ארוחות מבחוץ אם במעון מועסקת מבשלת. לפי כתב האישום נגדה, נתניהו היתה מודעת לאיסור זה והורתה לעובדי המעון להסתיר את דבר העסקתה של המבשלת והיא הוצגה כעובדת ניקיון. 

לפי פרסום של מוטי גילת, כשחוקר המשטרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה הטיח בה את החשדות נגדה, השיבה: "לא היה ולא נברא. אני מצהירה שכל ההאשמות שקריות, כוזבות, מרושעות. כולן מתבססות על עדויות הנוכל והשקרן מני נפתלי". 

חוקר: "מה מעמדך ביחס להוצאות מעונות ראש הממשלה - יש לך סיי?".

נתניהו: "אין לי נגיעה לתקציב מעון ראש הממשלה. לא אני המחליטה".

שרה נתניהו ובעלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ממריאים לוורשה שבפולין, בשבוע שעברצילום: לע"מ עמוס בן גרשום

חוקר: "באילו הוצאות אתם נושאים מכספיכם הפרטי?".

נתניהו: "כל מה שקשור לאוכל, המדינה משלמת לראש הממשלה ולרעייתו. אם אנחנו הולכים למסעדה, אנחנו משלמים. מלון וצימר אנחנו משלמים. אנחנו יוצאים מהכלל מבחינה זו ונוהגים זהירות יתרה".

חוקר: "איך את משלמת?".

נתניהו: "אני משלמת בצ'קים ובמזומן. אנחנו לא מחזיקים כרטיסי אשראי מחשש לאובדנם. איבדנו אותם פעמים רבות. לשאלתך, הפעם האחרונה שהחזקנו כרטיסי אשראי היתה לפני כ-15 שנה. הצ'קים יוצאים מחשבוננו הפרטי".

נתניהו טענה כי לא קיבלה הסבר על המותר והאסור בהוצאות מעון ראש הממשלה, וקיבלה חוברת כללית הנוגעת למעונם הפרטי בקיסריה. 

חוקר: "אזרח רגיל שלא קורא את כל חוקי התעבורה, אינו פטור מאחריות. לכן אני שואל - האם הבנת שעליך לקרוא את החוברת?".

נתניהו: "לא. זה נראה לי משעמם מוות".

כשחוקר המשטרה שאל על אירוח פרטי של חברים של בני הזוג נתניהו במעון, על חשבון הציבור, השיבה: "לא הייתי מודעת לשום מגבלה ולשום נהלים... אני לא שאלתי כי לא מדובר בכסף שלי".

חוקר: "דווקא בגלל שזה לא הכסף שלך היית צריכה לשאול".

נתניהו: "לא, אני רוצה להגיד שכל מה שקשור לילדים שלי, ההוצאות חלות עליי... הדבר היחיד שידעתי זה שיש אירוח דיפלומטי ולא דיפלומטי". 

הזוג אדלסון והזוג נתניהו באריאל, ב-2017. שרה נתניהו: אדלסון היה מביא את השף הפרטי שלו צילום: מוטי מילרוד

לדבריה, נאמר לה כי מותר לה לארח גם אנשים פרטיים. "זה מה שאמרו לי", טענה, "לא שאלתי סכומים".

חוקר: "מי אמר לך?".

נתניהו: "אני לא זוכרת… מותר לארח גם חברים פרטיים עד מספר מסוים של אנשים – עשרים ומשהו אורחים. לא הטרדתי את עצמי בזה כי אף פעם לא הגענו למספר הזה".

חוקר: "מה ההבדל המהותי באוכל כגון סוג אוכל, שף, ומלצרים בין אירוח דיפלומטי לאירוח לא דיפלומטי?".

נתניהו: "תקציב יותר גדול. באירוח דיפלומטי בא שף עם צוות מלצרים, ובאירוח אחר לא...".

חוקר: "לא ביקשת להזמין שף או אירוח ברמה גבוהה לאנשים שאינם דיפלומטים?".

נתניהו: "אף פעם לא ביקשתי".

חוקר: "אני אומר לך שמחומר החקירה עולה שביקשת לשלוח שפים לארוחות עם חברים ואף נקבת בשמם של השפים שיבשלו לחברים שלכם. תגובתך?".

נתניהו: "לא היה ולא נברא".

חוקר: "עזרא סיידוף אומר בחקירתו כי את ידעת שכאשר מבשלים בבית אסור להזמין אוכל מבחוץ. אני מצטט אותו: 'היא אמורה להבין שאי אפשר גם לבשל ולקנות פרודוקטים לבית לבישול וגם להזמין ארוחות. היא לא אשה טיפשה. היא אשה חכמה מאוד. היא כל הזמן מתפארת בזה שהיא פסיכולוגית מומחית ויותר חכמה מכולם'". תגובתך?".

נתניהו: "זה לא נכון".

חוקר: "מהחקירה עולה כי במשך ארבע שנים הוזמנו למעון ראש הממשלה בבלפור ארוחות ממסעדות בהנחייתך בניגוד לנוהל, אף שבאותה התקופה היתה מבשלת במעון ולפעמים יותר מאחת".

נתניהו: "שקר וכזב. לא היו מבשלות במעון נקודה, סימן קריאה. זה לא היה לפי ידיעתי ודרישתי".

עוד נשאלה נתניהו על שפים שהוזמנו לאירוחים פרטיים עם האחים אדרי, שלדון אדלסון, ארנון מילצ'ן, יצחק תשובה, ישראל כץ, אהוד ברק, זאב רובינשטיין, שאול אלוביץ', לב לבייב ועוד. בתגובה השיבה: "לכל החברים הפרטיים לא הוזמן שף - לא לשלדון, לא לארנון, לא לזאביק ולא למשפחה. שלדון מביא את השף שלו. שלדון היה בבית ראש הממשלה כמה פעמים". 

חוקר: "היו מקרים שהוא הגיע בלי השף שלו?".

נתניהו: "פעם או פעמיים. הוא אכל אז המבורגר של מקדונלד'ס". 

בהמשך ציינה כי גם בני הזוג מילצ'ן נהגו להביא למעון שף שלהם. כשחוקר המשטרה הטיח בה כי המדינה נשאה בתשלום לשף, עידן צנציפר, לטובת ארוחת הערב עם המילצ'נים, אמרה: "לא זכור לי. יכול להיות שזה השף שלהם, לא מכירה את השם, לא ידעתי שהמדינה נשארה בתשלום השף". 

לפי כתב האישום, נתניהו הנחתה את אב הבית מני נפתלי להציג את המבשלת שהועסקה במעון כעובדת ניקיון וכך פעלה להסתירה, "תוך קבלת מימון כפול על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון". בכתב האישום צוין כי סיידוף העביר אף הוא למבשלות ולעובדים במעון את ההנחיה לפיה יש להסתיר את דבר קיומה של מבשלת במעון. וכן, הסתיר מגורמי החשבות את דבר קיומה של מבשלת במעון, על מנת שיאושרו התשלומים עבור הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות.

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "עוד הדלפות פליליות ממוחזרות מתוך החקירות, שדינן שלוש שנות מאסר. בפעם הראשונה בהיסטוריה מגישים כתב אישום נגד רעיית מנהיג על פתיתים וחמגשיות מלפני שבע שנים. מדובר בפתיתים וחמגשיות שהוזמנו על ידי עד המדינה מני נפתלי ונצרכו על ידי עובדיו, בניגוד לרצונה של הגברת שרה נתניהו. בניגוד לנטען, השפים שהוזמנו למעון הוזמנו רק לארוחות רשמיות ולא לארוחות משפחתיות.

חוק יסוד הממשלה קובע שרק ועדת הכספים של הכנסת מוסמכת לקבוע את היקף ההוצאות במעון ראש הממשלה, ורק היא. 'נוהל המבשלת', שנקבע בחוסר סמכות על ידי שלושה פקידים, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו של ראש הממשלה לתפקיד ב-2009, מעולם לא קיבל את האישור הנדרש מוועדת הכספים ולכן אינו חוקי. בתי המשפט כבר המליצו לפרקליטות לבטל את האישום והביעו דעה שמדובר בתיק אוכל שמוטב שלא יתנהל בבית משפט. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ