הפרקליטות מסרבת לחזור להליך גישור מול יצחק אברג'יל ונאשמי פרשה 512

המדינה דחתה את המלצת השופט עמית להגיע לעסקת טיעון בתיק המתנהל נגד ראשי הפשיעה המאורגנת, והסבירה כי עדותו של אברג'יל הובילה ל"שינוי של ממש" בחומר הראיות המייתר עסקה כזאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק אברג'יל מעיד בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפרשה 512, בדצמבר

פרקליטות המדינה הודיעה הבוקר (רביעי) לבג"ץ כי היא אינה מוכנה לחזור להליך הגישור מול נאשמי פרשה 512, הנחשבת לתיק הדגל של מערכת אכיפת החוק כנגד הפשיעה המאורגנת בישראל, וזאת על אף המלצת שופט בית המשפט העליון יצחק עמית לחזור להליך הידברות. ביום ראשון המליץ השופט עמית לפרקליטות לחזור להליך גישור מול נאשמי התיק, בין היתר בשל "משאבי משפט", הכוללים את זמן עבודת השופטים ואת האפשרות לשחררם לטפל בתיקים אחרים, כשברקע עומדות עלויות משפט גבוהות המגיעות עד למאה אלף שקלים ליום דיונים.

"לאחר שקילת הדברים בכובד ראש ותוך עמידה על מכלול השיקולים הצריכים לעניין, בהם המשאבים שהושקעו עד כה בתיק העיקרי והמשאבים שעתידים להיות מושקעים בו, עמדת פרקליט המדינה היא כי אין להיענות לבקשת העותרים", נמסר מהפרקליטות. הפרקליטות גם הדגישה בתגובתה כי בזמן שחלף מאז התאריך האחרון לקיום עסקה, בחודש יוני האחרון, סיימו מספר עדי תביעה להעיד, וכי נאשם מספר אחד, יצחק אברג'יל, סיים להיחקר בעצמו במשך 16 חקירות, הן על ידי ההגנה והן על ידי התביעה. לדבריהם, כ-2,300 עמודי פרוטוקול, המהווים כרבע מהתיק, התווספו אליו.

משה מלול, אחד נאשמי הפרשה שעתר לבג"ץ, בבית המשפט, בדצמברצילום: מוטי מילרוד

"מטבע הדברים, התקדמות ההליך בתיק העיקרי הובילה לשינוי של ממש במאזן הראייתי, ולפיכך היא מהווה שיקול משמעותי להגעה להסדר טיעון", נכתב בתגובת הפרקליטות. "נוכח האמור עמדת המשיבים (הפרקליטות) היא כי האינטרס הציבורי מחייב אמירה ברורה וחד משמעית, שמחייבת את הצורך לסיים את המשפט ולהגיע להכרעה ברורה באישומים".

בג"ץ צפוי כעת להמשיך ולדון בעתירה אותה הגישו סנגורי שמונה מהנאשמים, כדי שזו תכבד את הסכם הטיעון שעמד להיסגר עמם. עם זאת, בדיון המקדמי שנערך ביום חמישי האחרון, העיר השופט עמית כי סיכויי העתירה להתקבל נמוכים. "אני מבין את הפרקליטות", אמר, "כך זה גם במשא ומתן מסחרי".

כזכור, במסגרת הליך גישור שלישי בפני סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב גלעד נויטל, סוכם באפריל אשתקד כי אברג'יל ירצה עונש של 30 שנים, אך הפרקליטות הציבה תנאי שלפיו שאר הנאשמים יחתמו גם הם על עסקאות, והתיק יסתיים כמקשה אחת. כשהגיע הדד ליין הסופי לעסקאות, ביוני של השנה שעברה, רק חלק מהנאשמים הסכימו להסדרי הטיעון. כשאלה הסכימו, הפרקליטות סירבה וטענה שאיחרו את המועד. הסדר טיעון נחתם בסוף רק עם שניים מתוך 15 נאשמים, מאיר אברג'יל ומוטי חסין. זמן קצר לאחר מכן, גולן אביטן, נאשם אחר בפרשה, נמלט לחו"ל, והמשפט נמשך נגד 15 נאשמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ