ליצמן על החשדות נגדו: "כל מה שעשיתי היה למען הציבור ולפי חוק"

סגן שר הבריאות, שנחקר בשבוע שעבר בחשד שהפעיל לחץ על פסיכיאטרים בכירים בנסיון למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר, אמר היום כי עשה "בדיוק את מה שצריך לעשות"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן בפתיחת מחלקת ילדים חדשה במרכז הרפואי ברזילי באשקלון, היום
ליצמן בפתיחת מחלקת ילדים חדשה במרכז הרפואי ברזילי באשקלון, היוםצילום: דוברות המרכז הרפואי ברזילי

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר היום (רביעי) על החקירה שנפתחה נגדו: "אני לא יכול לדבר, למרות שיש לי הרבה מה להגיד. אומר בכל זאת שכל מה שעשיתי היה למען הציבור ולפי חוק. עשיתי בדיוק את מה שאני צריך לעשות". הוא אמר את הדברים בטקס פתיחת מחלקת ילדים חדשה בבית החולים ברזילי באשקלון.

בשבוע שעבר נודע שהמשטרה חקרה את ליצמן בחשד שעוזריו פנו בשמו לפסיכיאטרים בכירים ואף איימו עליהם בניסיון למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר, הנאשמת בעבירות מין בקטינות. בידי המשטרה מצויות עדויות של כמה פסיכיאטרים בנוגע ללחצים שהופעלו עליהם, עד כדי רמיזות ברורות בעניין העברתם מתפקידם אם לא ישתפו פעולה.

מלכה לייפר בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברה
מלכה לייפר בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

נגד לייפר, שניהלה בית ספר חרדי לבנות במלבורן ונמלטה לישראל ב-2008, עומדים 74 אישומים באונס ובתקיפה מינית של שלוש אחיות שהיו תלמידותיה. הפסיכיאטרים, לפי החשד, נדרשו להגיש חוות דעת שלפיהן לייפר אינה כשירה לעמוד לדין, שנדרשו כדי למנוע את הסגרתה. צ'רנס נמנע שלוש פעמים מלחתום על חוות דעת הפוכה, שקבעה כי לייפר מתחזה לחולת נפש בניסיון לחמוק מהעמדה לדין. נשיאת הפדרציה הרפואית היהודית באוסטרליה, ד"ר מרים קוטנר, התלוננה על כך ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל, אך הלשכה נמנעה מלדון בתלונה כיוון שמתנהל הליך משפטי בעניין לייפר. צ'רנס לא הגיב לפניות "הארץ" בנושא.

פרשת לייפר אינה המקרה הראשון שבה התערבותו של ליצמן בתחום בריאות הנפש מעוררת סימני שאלה. כך, ב-2009 דווח בחדשות 2 כי הוא פנה לפסיכיאטרים בכירים וביקש מהם לרכך חוות דעת על עברייני מין חרדים שריצו מאסרים. חוות דעת אלו שימשו לקביעת הסדרי הפיקוח על האסירים בחופשות ולאחר שחרורם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ