מנדלבליט הכריע |

כתב אישום נגד נתניהו בכפוף לשימוע: שוחד בתיק 4000, מרמה והפרת אמונים ב-1000 וב-2000

היועמ"ש כתב לגבי תיק 4000 כי פעולותיו של נתניהו הניבה לאלוביץ' לפחות 1.8 מיליארד שקל. על תיק 1000 כותב מנדלבליט לנתניהו: "הבאת להשחתת עובדי ציבור הכפופים למרותך וסטית מן השורה". נתניהו אמר הערב כי "השמאל יצא למסע ציד כדי להפיל את ממשלת הימין"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בוושינגטון, ב-2015
רויטל חובל

בפעם הראשונה בתולדות המדינה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום בעבירת שוחד נגד ראש ממשלה מכהן: היועץ אביחי מנדלבליט פרסם היום  (חמישי) את החלטתו להעמיד לדין את בנימין נתניהו בשלושת התיקים נגדו, בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, בכפוף לשימוע. השימוע צפוי להתקיים רק לאחר הבחירות, שיתקיימו בעוד 40 יום. סנגוריו של נתניהו פנו ליועמ"ש בבקשה לעכב את הפצת חומרי החקירה עד לאחר הבחירות, מחשש להדלפות. בהצהרה לתקשורת הערב אמר נתניהו כי "השמאל יצא למסע ציד כדי להפיל את ממשלת הימין בראשותי ולהעלות את גנץ ולפיד לשלטון".

עיקרי החלטת היועמ"ש

  • תיק 4000: בין נתניהו לבעלי וואלה, שאול אלוביץ', נרקמה עסקת תן וקח. ראש הממשלה עסק בעניינים העסקיים של אלוביץ' באופן שהניב לו לפחות 1.8 מיליארד שקל.
  • ראש הממשלה ורעייתו שרה נתניהו העבירו באופן עקבי בקשות לשינוי הסיקור באתר וואלה כך שישרת אותם ואת מטרותיהם הפוליטיות ויפגע ביריביהם.
  • תיק 2000: נתניהו ובעלי "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, דנו בעסקת שוחד, וראש הממשלה ניצל את ההצעה כדי להיטיב את הסיקור בעניינו בעיתון.
  • תיק 1000: ראש הממשלה קיבל לאורך השנים טובות הנאה מבעלי ההון מילצ'ן ופאקר בסך יותר מ-900 אלף שקלים.
  • החלטת היועמ"ש מנוגד לעמדת פרקליט המדינה שי ניצן, שייעץ להעמיד לדין את נתניהו בשוחד בשלושת התיקים.

כתב אישום נגד נתניהו, סיקור נרחבמנדלבליט הכריע: נתניהו יואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים בכפוף לשימוע | התיקים נגד שרה נתניהו נסגרו, נוני מוזס ובני הזוג אלוביץ' יועמדו לדין | שבעת רגעי המפתח בתיקי נתניהו | תחקיר "הארץ" שחשף את תיק 4000: כך פעל אתר וואלה בשירות נתניהו ורעייתו | ההיסטוריה מלמדת: היו תיקים שבהם השימוע שינה את ההחלטה להעמיד לדין | כרוניקה של איבוד רסן: כתב החשדות נגד נתניהו מביך, קטלני ומוצק

בתיק 4000, שנחשב למרכזי מבין השלושה ובמרכזו העסקה לסיקור חיובי של רה"מ ורעייתו באתר וואלה, תמורת הטבות רגולטוריות לבעלי האתר שאול אלוביץ', החליט היועמ"ש להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. בהכרעתו כתב מנדלבליט כי בין רה"מ לאלוביץ' התפתחה מערכת יחסים של תן וקח: "במקביל לכך שדרשת וקיבלת מבני הזוג אלוביץ' את המתת, ובהתאם לציפיותיו של אלוביץ', עסקת באופן עקבי בעניינים הנוגעים לעסקיו של אלוביץ'". לפי היועמ"ש, פעולותיו של נתניהו לטובת אלוביץ' הניבו לאחרון לפחות 1.8 מיליארד שקלים.

היועמ"ש מפרט את הדרישות שהעביר נתניהו להתערבות בתכנים בוואלה, בין היתר "דרישות לפרסום ידיעות בעלות מסרים פוליטיים שחפצת בהפצתם לציבור, כגון דרישתך לפרסם בבולטות ובמשך שעות רבות סרטון מטעמך ביום בחירות 2015, בו התרעת כי 'הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפיות' וקראת למצביעי הימין להצביע עבור מפלגתך".

לפי מנדלבליט: "אין מדובר בשינוי סיקור נקודתי לטובת נתניהו, אלא בגיוס מערכתי ושיטתי של אתר וואלה לשינוי שיטתי של הסיקור. אלוביץ' יצא מגדרו ועשה כל שלאל ידו כדי לספק סיקור כמבוקש לנתניהו באתר וואלה, וזאת מתוך כוונה ברורה, העולה מחומר הראיות, לכך שבתמורה, נתניהו ינצל את סמכותו הביצועית וכוחו השלטוני כדי להיטיב מבחינה רגולטורית עם חברת בזק וחברות נוספות הנתונות לשליטתו".

בתיק 2000, שבמרכזו עסקה שנרקמה בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ערב בחירות 2015 לסיקור חיובי תמורת החלשת "ישראל היום", החליט היועמ"ש כי ראש הממשלה יועמד לדין בגין מרמה והפרת אמונים. מנדלבליט כתב כי מעשיו של נתניהו פגעו פגיעה מהותית בטוהר המידות ובאמון הציבור. "הגם שלא ביקשת או התנית שוחד", כתב היועמ"ש לנתניהו, "ניצלת את הצעתו של מוזס במטרה להשפיע על אופן סיקורך בכלי התקשורת בקבוצת 'ידיעות אחרונות' בתקופת הבחירות, ולהימנע מפרסומים שליליים שיפגעו בך או במשפחתך, לפחות כל עוד השיחות ביניכם נמשכות, ובכך לשפר משמעותית את סיכוייך לשוב ולהיבחר לראשות הממשלה". בעוד נתניהו יואשם במרמה והפרת אמונים בתיק זה, מוזס יואשם במתן שוחד. 

בכתב החשדות, מתאר היועמ"ש כיצד פעל נתניהו כדי שוועדת השרים תחליט על מתן חופש הצבעה לשרי הממשלה, בקריאה הטרומית על הצעת חוק ישראל היום, כחלק ממגעי השוחד בתיק 2000. בינואר 2017 פרסם יוסי ורטר ב"הארץ" מסמכים המעידים כי בניגוד לטענת נתניהו ש"עשה הכל נגד חוק ישראל היום", הוא לא השתמש בסמכותו ולא נקט צעדים פרוצדורליים אלמנטריים שבכוחם היה לגנוז את החוק שאיים לפגוע בתפוצה ההמונית של החינמון.

בתיק 1000, שעניינו קבלת טובות הנאה מאיל ההון ארנון מילצ'ן, הודיע מנדלבליט כי נתניהו יועמד לדין בגין מרמה והפרת אמונים. "פגעת בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו", כתב מנדלבליט לנתניהו בהכרעתו. לדברי היועמ"ש, "לאורך שנים נתנו מילצ'ן ופאקר לנתניהו ורעייתו שרה טובות הנאה, בעיקר סיגרים ובקבוקי שמפניה בסך מצטבר של 956,801 שקלים".

בכתב החשדות כותב מנדלבליט על נתניהו: "במסגרת פעולותיך פעלת תוך ניגוד עניינים, הפעלת סמכויות שלטוניות תוך שקילת שיקולים זרים הנוגעים לטובתך האישית ולטובת משפחתך, הבאת להשחתת עובדי ציבור הכפופים למרותך וסטית מן השורה". עוד נכתב: "במעשיך אלו, עשית על פי החשד שימוש לרעה בתפקידך ובמעמדך ופגעת פגיעה מהותית וקשה בתקינות פעולותיו של המנהל הציבורי, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ובמשרתיו".

מנדלבליט מתייחס גם לבקשת סנגוריו של נתניהו "לנצור את חומרי החקירה בתיקים הקשורים לראש הממשלה ולהימנע ממסירתם לגורמים מעורבים כלשהם" עד לאחר מועד הבחירות, "מחשש לאבדן שליטה על חומרים אלה ולפוטנציאל של שטף הדלפות לאמצעי התקשורת". היועמ"ש מבקש לקבל הבהרות בנושא, ועד קבלת תשובות הודיע כי לא יעביר את החומרים המדוברים, בהם תמלולי חקירה ועדויות שונות, לחשודים בפרשות.

בנאומו הערב מבית ראש הממשלה אמר נתניהו כי "הלחץ של השמאל הצליח" וכי "מה שקרה פה דבר שפוגע בדמוקרטיה הישראלית". לדבריו, "פעם ראשונה בתולדות המדינה שמגישים כתב אישום כמה ימים לפני הבחירות, שנועד להפיל את ממשלת הימין ולהעלות את השמאל. אין הסבר לזה. זאת המטרה שלהם".

הליכוד מסר בתגובה להודעה: "איש לא מופתע מהודעת היועץ, שהגיעה אחרי שלוש שנים של מכבש לחצים אדיר שהופעל עליו על ידי התקשורת, השמאל והפקידות המשפטית כדי שיגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בכל מחיר – גם כשאין כלום. העיקר שזה יהיה לפני הבחירות. מדובר ברדיפה פוליטית".

החלטתו של מנדלבליט מתפרסמת אחרי ישיבות מרתוניות ממושכות, תוך התייעצות עם כ-20 מבכירי משרד המשפטים הבקיאים בראיות העולות מהתיקים - שחקירתם נמשכה כשלוש שנים. החלטת היועמ"ש בתיקים מנוגדת לעמדת פרקליט המדינה שי ניצן וצוות הפרקליטים בראשות עו"ד ליאת בן ארי, שהמליצו להאשים את נתניהו בשוחד בשלושת התיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ