השר לשעבר גונן שגב נידון ל-11 שנות מאסר בגין ריגול לטובת איראן

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר את הסדר הטיעון שאליו הגיעו עורכי דינו של שגב עם הפרקליטות. בחודש שעבר הודה והורשע השר לשעבר בריגול חמור ובמסירת ידיעות לאויב

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגב בבית המשפט המחוזי בירושלים, ביולי
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שלישי) 11 שנות מאסר ושנה על תנאי על השר לשעבר גונן שגב שהורשע בריגול חמור לטובת איראן ובמסירת ידיעות לאויב. בית המשפט הרשיע בחודש שעבר את שגב, שהודה במעשים במסגרת הסדר טיעון, והיום נשמעו הטיעונים לעונש. ההליך נגד שגב התנהל תחת צו איסור פרסום ובדלתיים סגורות.

שגב נעצר והואשם בשנה שעברה שמסר לטהראן עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. סעיפי האישום המקוריים נגדו היו סיוע לאויב במלחמה, ריגול נגד מדינת ישראל, ניסיון ריגול ועבירות של מסירת ידיעה לאויב. על פי כתב האישום, הוא נפגש עם מפעיליו בכמה מדינות, כולל איראן עצמה, ומסר להם מידע על גורמי ביטחון. שגב הואשם שהעביר מידע שאליו נחשף כשר האנרגיה והתשתיות. אך בשב"כ העריכו שלא היה ברשותו מידע ביטחוני עדכני, כיוון שחלפו יותר מ-20 שנה מאז עבד במשרד, אך הוא ניסה להשיג מידע כזה דרך קשריו בארץ.

עורכי הדין גאולה כהן ורחל אהרוני זאבי מפרקליטות מחוז ירושלים אמרו לאחר החלטת בית המשפט כי "כתב האישום שבו הודה שגב במסגרת הסדר, כולל עבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעות לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. שגב הודה שפעל בשירות המודיעין האיראני במשך חמש שנים, עמד בקשר רציף עם מפעיליו באמצעות מערכת קשר חשאית ומוצפנת ומסר להם מידע מגוון לרבות מידע סודי ופגש אותם באיראן ובארצות שונות ברחבי העולם בדירות מסתור".

עורכי הדין הוסיפו כי "שגב אף ניסה לקשר בין אזרחים ישראלים הקשורים לעולם הביטחוני למפעיליו האיראניים. העונש שאליו הגענו במסגרת הסדר הטיעון מאזן בין האינטרס הביטחוני המובהק כאשר לא מתנהל ההליך והסיכון האינהרנטי בתיקים מסוג זה לחשיפת שיטות פעולה וחומרים מודיעיניים תוך כדי ההליך". לדבריהם, "מלאכת החשיפה, החקירה, ההעמדה לדין וגזר הדין שניתן היום מבטאים הישג משמעותי לשב"כ, למשטרת ישראל ולפרקליטות, כאשר אדם שהתגורר באפריקה וריגל לטובת איראן מורשע ומרצה עונש מאסר ממושך בישראל".

פרקליטו של שגב, משה מזור, מסר כי גזר הדין "מידתי והולם את נסיבות הפרשה". לדבריו, "התחושה של הציבור כאילו ההסדר מקל נובעת מזה שהציבור לא נחשף לרוב רובה של הפרשה. מר שגב הביעה חרטה כנה על מעשיו, וחרף העובדה שצוין בגזר הדין שההסדר מקל, בית המשפט קיבל אותו, ואנחנו סבורים שזה בעקבות הדברים שלא נחשפו. אני חושב שהוא בעיקר הכה על חטא והביע חרטה".

שגב כיהן כח"כ ושר בשנות ה-90, ולאחר פרישתו פנה לעסקים פרטיים. ב-2005 הורשע בניסיון לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי, שהסווה כממתקים כשהוא נעזר בדרכון דיפלומטי מזויף. הוא נשלח לחמש שנות מאסר, מתוכן ריצה שלוש, ורשיון הרפואה שלו נשלל. עוד קודם לכן הורשע בהונאה של חברת אשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ