מנדלבליט סוגר את התיקים נגד שרה נתניהו ויעמיד לדין את נוני מוזס בגין שוחד

במסגרת החלטותיו בחקירות נתניהו החליט היועמ"ש לא להגיש כתב אישום נגד רעיית רה"מ בתיק 4000, ולסגור את התיקים נגד מילצ'ן וכבל. בני הזוג אלוביץ' יועמדו גם הם לדין בגין מתן שוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה ובנימין נתניהו במעון רה"מ, בשנה שעברה
רויטל חובל
רויטל חובל

לצד החלטתו להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיע היום (חמישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הכרעותיו באשר לאישים נוספים שהפכו חשודים בפרשות רה"מ — תיקי 1000, 2000 ו–4000.

לקריאת החלטת היועמ"ש המלאה

שרה נתניהו: התיקים נסגרו

בעוד ראש הממשלה יועמד לדין בכפוף לשימוע, החליט מנדלבליט לסגור את התיקים נגד רעייתו שרה נתניהו שנחשדה בשתי פרשות. הראשונה היא תיק 4000 שבו היתה חשודה בלקיחת שוחד יחד עם בעלה ובשיבוש מהלכי חקירה. סגירת תיק זה מגיעה לאחר שכבר בשלביה הראשונים של החקירה הועלו סייגים מכיוונו של היועמ"ש; הוא היסס מאוד לפני שאישר למשטרה לחקור את רעיית ראש הממשלה באזהרה בחשד לקבלת שוחד. מנדלבליט מציין בכתב החשדות כי פרקליט המדינה סבר כי יש לשקול להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד, "זאת משום שקיימות ראיות רבות המלמדות כי אשת ראש הממשלה הייתה מעורבת מאוד בדרישות הסיקור שהופנו ל'וואלה', אם באופן ישיר ואם באמצעות מתווכים". אולם לשיטת היועץ, אף ששרה נתניהו היתה מעורבת בבקשות להטיית הסיקור באתר "וואלה!" ולמרות הרמזים לכך שהיתה מודעת ליחסי התן־וקח עם שאול אלוביץ', הכוכב הראשי של תיק 4000 הוא בעלה. על כן ניתן לומר כי החלטה זו היתה צפויה, וביתר שאת לאחר שבדצמבר האחרון הודיעה המשטרה על סגירת התיק נגד הבן, יאיר נתניהו, שנחשד בעבירות דומות.

כתב אישום נגד נתניהו, סיקור נרחבמנדלבליט הכריע: נתניהו יואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים בכפוף לשימוע | התיקים נגד שרה נתניהו נסגרו, נוני מוזס ובני הזוג אלוביץ' יועמדו לדין | שבעת רגעי המפתח בתיקי נתניהו | תחקיר "הארץ" שחשף את תיק 4000: כך פעל אתר וואלה בשירות נתניהו ורעייתו | ההיסטוריה מלמדת: היו תיקים שבהם השימוע שינה את ההחלטה להעמיד לדין | כרוניקה של איבוד רסן: כתב החשדות נגד נתניהו מביך, קטלני ומוצק

התיק הנוסף אותו החליט היום מנדלבליט לסגור, התעורר בעקבות הסכם עד המדינה שנחתם עם היועץ לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ ושנוגע להעסקתו. לפי החשד שעלה, נתניהו רימתה את מבקר המדינה כשהציגה מצג שווא כאילו הוציאה מכיסה כספים בעבור שירותיו של חפץ, שבמשך שנים עבד כיועץ התקשורת האישי של בני הזוג — בחינם. אך גם תיק זה לא יגיע לכדי כתב אישום.

ארנון מילצ'ןצילום: מוטי קמחי

ארנון מילצ'ן: התיק נסגר

אדם נוסף שלא יועמד לדין הוא אחד מגיבורי תיק 1000, איש העסקים ארנון מילצ'ן, שבשלבי החקירה המתקדמים של התיק נחשד במתן שוחד לנתניהו. ראשיתו של תיק זה בשלהי 2015, אז הגיע מידע מודיעיני על הקשר ההדוק של ראש הממשלה למילצ'ן. כעבור כשנה, עוד בשלב הבדיקה נגד נתניהו, מסר מילצ'ן עדות בלוס אנג'לס ונידב פרטים על קשריו עם ראש הממשלה. הוא סיפר כי במשך שנים נתן לבני הזוג נתניהו, לדרישתם, תשורות יקרות ערך ובהן תיבות סיגרים, בקבוקי שמפניה ותכשיטים. הוא אף סיפר כי הרגיש תחושת גועל אל מול הדרישות. מילצ'ן נדרש לעדות שנייה, אף היא בלוס אנג'לס, ובה ניסה לרכך פרטים מעדותו הראשונה והמזיקה. בפעם השלישית שנפגש מילצ'ן עם נציגי המשטרה, בלונדון באוגוסט 2017, הוא כבר נחקר כחשוד (בניגוד לדעתו של מנדלבליט) במתן שוחד לראש הממשלה.

מילצ'ן אמנם החל לספק לנתניהו את התשורות עוד ב–2007, לפני שנבחר לראשות הממשלה, אך החקירה העלתה כי עם היבחרו בשנת 2009, גדלו היקף ותדירות העברת "המתנות" באופן משמעותי. מילצ'ן סיפר כי לא ציפה לכל מחווה שלטונית תמורת התשורות שהעניק. נתניהו אמר שמדובר במתנות שניתנו מרצון, כחלק מחברות ארוכת שנים. אולם המשטרה המליצה להעמיד לדין את מילצ'ן בגין מתן שוחד לאחר שהגיעה למסקנה כי גם מצדו לא היתה זו מערכת יחסים תמימה: הוא זכה למחוות קלות עד בינוניות מנתניהו - מהשגת הוויזה האמריקאית ועד הניסיון לסייע לו לרכוש נתח מערוץ 2. אלא שמסקנה זו לא תתורגם לאישום.

מטעם מילצ'ן נמסר כי "החלטת היועץ המשפטי משקפת ומחזקת את עמדתו של מר מילצ'ן מתחילת הדרך, ולפיה לא נפל רבב בהתנהלותו. לאורך התהליך השיב מילצ'ן באופן מפורט לכל הסוגיות הרלוונטיות. אנו מברכים על כך שבתום הליך הבירור הארוך והיסודי אימצה הפרקליטות את עמדתו של מילצ'ן".

נוני מוזס: הגשת כתב אישום

שם שכן יצטרף לבנימין נתניהו ברשימת כתבי האישום הוא זה של ארנון (נוני) מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות". מנדלבליט הודיע היום כי מוזס — החשוד המרכזי בתיק 2000 — יועמד לדין בכפוף לשימוע — בגין מתן שוחד לראש הממשלה. בהקלטות השיחות בין רה"מ למו"ל, שהגיעו לידי המשטרה, נשמע מוזס כשהוא מתחייב לשנות את כיוון הספינה ולהפוך את קבוצת ידיעות אחרונות, העוינת את נתניהו, לאסופת כלי תקשורת שאוהדת אותו. "תסתכל לי בעיניים", פנה מוזס לנתניהו והבטיח לעשות כל מה שנדרש כדי שבן שיחו יהיה "ראש ממשלה כמה זמן שירצה". המו"ל המשפיע אף הציע לנתניהו לבחור שורה של עיתונאים אוהדי־השלטון שהוא הבטיח להעסיק, רמז שיפגע ביריבים פוליטיים של ראש הממשלה באמצעות פרסום שלילי והתחייב שאוזנו תהיה כרויה לכל הבקשות של בעל השררה.

נוני מוזס, באוקטוברצילום: ניר קידר

בחקירותיו בתיק 2000, ב–2017, מוזס היתמם. כשהוצגו לו ההבטחות המוקלטות והמפלילות לנתניהו טען המו"ל כי רצה רק לשטות בראש הממשלה, וכי גם אם היה רוצה לא היה יכול להעמיד לרשות נתניהו מכונת תעמולה משומנת, משום שהשליטה שלו בתכנים העיתונאים בקבוצה שבשליטתו מוגבלת. אולם ייתכן שאת קו ההגנה הזה יכול לפורר כמעט כל מי שעבד בידיעות אחרונות בשני העשורים האחרונים.

מנדלבליט כתב בהחלטתו כי "מוזס הציע לנתניהו הצעה שעניינה בהטיית הסיקור של נתניהו ובני משפחתו בכלי התקשורת בקבוצת 'ידיעות אחרונות' ובשינוי לרעה באופן הסיקור של יריביו הפוליטיים". לפי היועמ"ש, מדובר בהצעת שוחד.

עורכות הדין המייצגות את מוזס, נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, מסרו בתגובה להודעה: "נוני מוזס לא הציע שוחד לנתניהו. פרשנות זו לשיח שהתקיים ביניהם היא שגויה, ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית, בוודאי במצב שאין טענת שוחד כלפי נתניהו. ראיה מלאה של המציאות ושל השיח המורכב שהתקיים בין השניים, כפי שנציג בפני היועץ המשפטי בשימוע, לא רק שאינה תומכת בפרשנות פלילית, אלא עומדת בסתירה לפרשנות כזאת".

עוד נמסר: "לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות ועובדתיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר הליך השימוע - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית.
ככלל, יחסים בין תקשורת לאנשי ציבור, לרבות פוליטיקאים, הם אבן יסוד במדינה דמוקרטית. ניסיון לצבוע מערכת יחסים כזאת, מורכבת ומסובכת ככל שתהיה, בצבעים פליליים - הוא בעייתי ומסוכן. מאז שפרצה הפרשה, נמנע נוני מוזס מלהתייחס לנושאים שעלו בחקירה, וכך יעשה גם בשלב זה".

איתן כבל: התיק נסגר

ספיח נוסף של תיק 2000 הוא חקירת חבר הכנסת איתן כבל ממפלגת העבודה בחשד להפרת אמונים. כבל היה זה שיזם את "חוק ישראל היום" — שנועדה להפוך את החינמון בבעלות שלדון אדלסון לעיתון בתשלום — וקיבל הערות ותיקונים ממוזס. אילו הצעת החוק היתה עוברת, היה בכוחה להחזיר לידיעות אחרונות את מעמדו כעיתון הנפוץ בישראל (תואר אותו הפסיד לישראל היום). בינואר אשתקד נחקר בחשד לקבלת סיקור אוהד בידיעות אחרונות בתמורה לקידום חוק ישראל היום.

עוד לפני שהפך לחשוד, מסר כבל עדות פתוחה בפרשה. שינוי ההתייחסות אליו במשטרה הגיע לאחר שהתגלו פערים בין העדות שמסר לבין ראיות ועדויות שנאספו במהלך החקירה, מהן עלה כי הקשר בינו לבין מוזס היה אינטנסיבי יותר משתיאר תחילה. ואולם, היועמ"ש החליט כי לא די בכך כדי להגיש כתב אישום.

שאול ואיריס אלוביץ' בבית משפט השלום בתל אביב, באוגוסטצילום: מוטי מילרוד

שאול ואיריס אלוביץ': הגשת כתב אישום

אף כי ראש הממשלה נתניהו הוא הנאשם המרכזי בתיק 4000, הוא אינו היחיד. מנדלבליט החליט להגיש כתבי אישום גם נגד מעורבים נוספים בפרשה זו, ובראשם בני הזוג אלוביץ'. לפי החלטת היועמ"ש, בעלי בזק שאול אלוביץ' ורעייתו איריס, יועמדו לדין בכפוף לשימוע בגין מתן שוחד לראש הממשלה, הלבנת הון ושיבוש הליכי חקירה ומשפט. פרקליטיהם של בני הזוג אלוביץ׳, ז׳ק חן, מיכל רוזן-עוזר, נועה פירר ותאיר בן שושן ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר ושות׳, מסרו: ״קיבלנו את הודעת הזימון לשימוע, נלמד אותה ואת מלוא חומר החקירה ונשקול את המשך צעדינו. אנו משוכנעים שלא נפל פגם בהתנהלותם של שאול ואיריס אלוביץ".

מנדלבליט כותב כי "אלוביץ' היטה את הסיקור ב"וואלה" לטובת נתניהו, באופן חריג ביותר, כדי שייטיב עמו ועם חברות שבשליטתו ובהן חברת 'בזק'". עוד נכתב: "אלוביץ' פעל רבות למימוש הדרישות שהתקבלו מנתניהו וסביבתו, באמצעות הנחיית אנשי האתר ובראשם מנכ"ל וואלה, אילן ישועה. מדובר היה בהשתדלות חריגה ביותר בעבור נתניהו, ובהיענות חריגה לדרישותיו - מבחינה כמותית ואיכותית".

זאב רובינשטיין: הגשת כתב אישום

חשוד נוסף בתיק 4000 שיואשם בכפוף לשימוע הוא זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ', המתגורר בניו יורק ומכהן כיום כסגן יו"ר הבונדס. בעבר היה בכיר בקבוצת יורוקום של אלוביץ', אותו כינה "הבוס". על פי החשד, רובינשטיין תיווך בעסקת השוחד על שני חלקיה: הסיקור אל מול ההטבות הרגולטוריות עבור בזק. על פי כתבה שפורסמה ביוני 2017 ב־TheMarker, בני הזוג נתניהו נוהגים להיפגש איתו כשהם מבקרים בארה"ב, ובחוגים פוליטיים יש המכנים אותו "הקמב"ץ של שרה נתניהו בניו יורק" — על שום היותו זה שדואג לבני המשפחה, כולל הבנים יאיר ואבנר, לסידורים הנחוצים כשהם מגיעים לביקור בעיר.

על פי פרסום של גידי וייץ, בהזדמנות אחת, כשבוואלה פורסמה ידיעה ניטרלית וחיוורת על ביקור של ראש הממשלה ורעייתו בארה"ב, דרש רובינשטיין מאלוביץ' לשנות את הנוסח שלה כך שיתאים לדרישות המשפחה. "שאול, זה הביצים שלי", כתב לו. "זה הראש שלי. אתה רוצה שיהרגו אותי או שאתה מוכן לשנות ולנקות את זה?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ