האסון בנחל צפית: מנהל מכינת בני ציון והמדריך יואשמו בהריגה

פרקליט המדינה קבע כי יוגשו כתבי אישום נגד השניים בכפוף לשימוע, בגין מותם של עשרה מחניכי המכינה בשיטפון. ההורים השכולים: "עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכינת בני ציון בתל אביב, בחודש אפריל
מכינת בני ציון בתל אביב, בחודש אפרילצילום: עופר וקנין
אלמוג בן זכרי

פרקליטות מחוז דרום הודיעה היום (רביעי) כי תגיש כתב אישום בגין הריגה נגד מנהל מכינת "בני ציון" יובל כאהן ונגד המדריך אביב ברדיצ'ב. זאת, בגין מותם של עשרה מחניכי המכינה בטיול שנערך בחודש אפריל בשנה שעברה בשיטפון בנחל צפית. הפרקליטות הזמינה את השניים לשימוע, שייערך במועד מאוחר יותר. 

אביב ברדיצ'בצילום: מתוך פייסבוק

בהמלצת המשטרה נקבע כי החשד נגד ברדיצ'ב הוא הריגה, אך לכאהן יוחסה גרימת מוות ברשלנות. פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט להחמיר את העבירה נגד כאהן להריגה, לאחר שבפרקליטות השתכנעו שהתנהלותו חמורה יותר ממה שחשבו במשטרה.

על פי הודעת הפרקליטות, "למרות הצטברות התרעות ואזהרות רבות, בימים שקדמו לאירוע, מפני שיטפונות הצפויים בנחלי הדרום באזור אשר בו תוכנן הטיול, אשר היו בידיעתם המלאה של החשודים לפני היציאה לטיול ובמהלכו, החשודים לא ביטלו את הטיול והתעקשו לקיימו".

ראש המכינה יובל כאהןצילום: מתוך אתר המכינה

בהודעה נכתב כי בימים שקדמו לתקרית כאהן היה חשוף למידע על פיו "כל הטיולים של משרד החינוך באזורים של השיטפונות בוטלו", אך הוא התעלם  מהמידע. כמו כן, שני החשודים נחשפו ל"מידע אודות חוות דעתו המקצועית של סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה, שהתנגד לקיום הטיול במועד בו תוכנן". בנוסף, אחת המדריכות במכינה הפצירה בכאהן ובברדיצ'ב לא לקיים את הטיול משום שהיא חוששת משיטפון, אך הם התעלמו מאזהרותיה. יתר על כן, החשודים נחשפו למידע מחברת חיזוי מזג אוויר שנשכרה על ידי המכינה לשם כך, לפיו ביום הטיול קיים חשש כבד לשיטפונות בנחלי האזור.

מאמצי החילוץ בנחל צפית בחודש אפריל

עוד נכתב בהודעה כי כאהן וברדיצ'ב קיבלו אזהרות ביום הטיול ואף "זמן קצר מאוד לפני שהקבוצה נכנסה לתוך ערוץ נחל צפית" לפיהן קיים חשש לשיטפונות. לפי ההודעה, בכתב החשדות נכתב כי לכאורה, "במעשיהם ובמחדליהם האסורים, החשודים גרמו למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים למכינה, בקלות דעת, וזאת בכך שהשניים נטלו סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאות הקשות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן".

ההורים השכולים הגיבו להודעת הפרקליטות. "זהו יום עצוב ונורא לכולנו", מסרו. "החלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע בגין הריגה מדברת בעד עצמה ועל הכשלים והמחדלים האיומים שהביאו לאסון. עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא. כל עונש שיושת על האחראים לא ישיב את ילדינו. אנחנו נעקוב מקרוב אחר ההליך הפלילי ונצפה להבטחת ראש הממשלה להקמת ועדה ציבורית לבחינת פעילות המכינות ובטיחות התנהלותן".

פרקליטיוו של כאהן, עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין, מסרו: "אנו מבקשים תחילה להביע צער עמוק לכאבן של המשפחות, שאיבדו את היקר להן מכל באסון הנורא ושולחים להן את תנחומינו הכנים. באשר להחלטת הפרקליטות על העמדתו לדין של יובל כאהן - ולבטח בעבירה חמורה כעבירת ההריגה - סבורים אנו כי זו איננה מתיישבת עם דמותו של יובל כמנהיג ערכי, איש חינוך מהמעלה הראשונה ועם התנהלותו האחראית, ככלל ובאירוע המדובר, בפרט. אנו תקווה כי לאחר שנשטח משנתנו במסגרת הליך השימוע, תגיע הפרקליטות לכלל מסקנה כי אין מקום להעמידו לדין".

אזור האסון בנחל צפית, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

ההבדל בין גרימת מוות ברשלנות להריגה הוא היסוד הנפשי: בעוד שבעבירה של גרימת מוות החשוד לא יכול היה לצפות את תוצאות מעשהו, עבירת ההריגה מחייבת אדישות או פזיזות ביחס לתוצאות. לפי החשד, ההתרעות שהובאו בפני ברדיצ'ב היו חמורות מאלו שנמסרו לכאהן.

"בני ציון" הודיעה שתחזור לפעילות בשנת 2019 ותתחיל לגייס חניכים חדשים בשבועות הקרובים. המכינה פרסמה דו"ח תחת הכותרת "בדק-בית לאפיון נקודות החוזק והחולשה שלה" – אך ציינה בו כי אינה מתייחסת באופן ישיר לאסון בנחל צפית באפריל, מפני שהוא נחקר עדיין במשטרה. בתגובה להודעה, הורי החניכים שנהרגו חזרו על דרישתם להקים ועדת חקירה לאסון.

הבדיקה הפנימית, שהתבססה על שאלונים שחולקו לבוגרי המכינה, התמקדה בהתנהלות הכללית של המוסד ב-11 שנות קיומו. בוגרי המכינה העלו במסגרת השאלון טענה שלא תמיד נשמר גבול ברור "בין קיום הפעילות לבין שמירה על ביטחון המשתתפים". עוד נטען שם, כי גם כאשר התרחשו בעבר אירועים שהעמידו את החניכים בסכנה - לא בוצעה לאחריהם הפקת לקחים מספקת.

במסקנות הדו"ח, התחייבו אנשי המכינה לשבעה סעיפים, בהם: גיוס ופיתוח צוות מנוסה; ליווי אישי מובנה לכלל החניכים; אינטנסיביות בריאה ומאוזנת בדגש על אורחות חיים; יצירת תרבות ומעטפת בטיחותית ופיתוח מנגנוני בקרה; הגדרה בהירה ומגוונת של דמות הבוגר, וליווי מותאם לאחר שנת המכינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ