ביהמ"ש הורה לקבור באוקראינה את גופת בן הארבע שאמו חשודה כי הטביעה אותו

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע הורה להטיס תוך שבוע את גופת הילד לארץ מוצאה של אמו, שם מתגורר הגבר הטוען כי הוא אביו הביולוגי. האם החשודה ברצח ביקשה לקבור אותו בישראל

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילד ובן זוגה של האם. בית המשפט דחה את בקשת האם לקבור את גופתו בישראל
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הורה היום (רביעי) לקבור באוקראינה את גופת הילד בן ה-4 שאמו חשודה כי הטביעה אותו למוות באילת לפני כשבועיים. זאת, לאחר שהפרקליטות פנתה שלשום לבית המשפט בבקשה שיכריע היכן לקבור את הילד. השופטת שרה דברת דחתה את בקשת האם, החשודה ברצח, לקבור את הילד בישראל. היא קבעה כי יש להטיס את גופתו, שמוחזקת במכון לרפואה משפטית, לאוקראינה, שם מתגורר גבר הטוען כי הוא אביו של הילד. אם הגופה לא תוטס תוך שבוע, קבעה השופטת דברת כי היא תיטמן בארץ. סנגורה של האם שוקל לערער לבית המשפט העליון.

בפסק הדין נכתב כי בעלה של האם הסכים להעביר את גופת הילד לידי הגבר הטוען כי הוא אביו הביולוגי, "אלא אם האם תביע רצונה המפורש כי הקטין ייקבר בישראל וככל שכך הדבר, הסכים לטפל בכל הנדרש". לדבריה, שני ההורים "אוחזים בגופת הקטין כמשפט שלמה".

במהלך הפסקה בדיון בנושא, אמו של הילד, אזרחית אוקראינית שנישאה לישראלי ושמאז מות בנה מאושפזת במחלקה פסיכיאטרית סגורה, אמרה כמה פעמים כי הגבר שטוען שהוא אביו הביולוגי אינו באמת אביו. עם זאת, היא גם אמרה את ההיפך. מבחינת המדינה, אין ספק בשאלה מיהו אביו של הילד, מכיוון שאותו גבר מוכן לשאת בעלות הטסת הגופה, וכן הציג תצלומים משותפים שלהם, ולאחר שהילד נולד הוא חתם בפני נוטריון כי הוא אביו. כשנשאלה לגבי האב הביולוגי במהלך הדיון, אמרה האם כי הוא "אהב להיות כאן ואני רוצה שייקבר כאן. הוא היה משחק בגן שעשועים".

צוות המשטרה מחוץ לבית המשפחה, לפני כשבועיים באילת. פסיכיאטר קבע כי האם לא כשירה לעמוד לדיןצילום: דוברות מד"א

בפרקליטות מתכוונים להגיש כתב אישום נגד האם, אך ממתינים לקבלת חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית. גורם המעורה בחקירה, ששוחח עם "הארץ", אמר כי בבדיקה פסיכיאטרית שנערכה לאם, היא נמצאה כמי שאינה כשירה לעמוד לדין ואינה אחראית למעשיה בעת הרצח. בן זוגה, שאינו אביו הביולוגי של הילד, צעק בזירה "הרגת את הילד".

הילד הגיע לישראל עם אמו לפני כעשרה חודשים, לאחר שהשניים קיבלו היתר שהייה בארץ, והיו בעיצומו של הליך קבלת אזרחות. ל"הארץ" נודע כי לאחר הרצח, אביו החורג של הילד, בן זוגה של האם, ביקש לקבור אותו באילת, והודיע כי בכוונתו לנקוט בצעדים משפטיים לשם כך. הוא הטיל ספק בכך שהגבר האוקראיני הוא אכן אביו הביולוגי של הילד, משום שהאם טענה בעבר כי אינה יודעת מיהו האב, ומשום שבתעודת הלידה של הילד נכתב רק שמו הפרטי, ואילו שם המשפחה המופיע בו הוא זה של האם. טענת האבהות של הגבר האוקראיני הובאה לידיעתו רק לאחר שקרובה של האם, המתגוררת אף היא באילת, הודיעה על כך למשטרה לאחר מות הילד. הקשר הראשוני עם הגבר נוצר על ידי המשטרה בשיתוף פעולה עם האינטרפול.

בעקבות התערבותם של בכירי משרד המשפטים בפרשה, בהובלת מנכ"לית המשרד אמי פלמור, הוצגו בפני האב החורג תמונות משנותיו הראשונות של הילד, בהן נראים הגבר האוקראיני והילד, ובחלקן מופיעה גם האם. לאב הועברו גם תמונות שהאם שלחה לגבר שטוען לאבהות בחודשים האחרונים, כחלק מקשר מתמשך שהתקיים בין השניים ללא ידיעתו. לבסוף, נסוג האב החורג מדרישתו לקבור את הילד בארץ, לאחר שהוצגה גם הצהרת האבהות של הגבר בפני נוטריון. כמו כן, התברר שהיעדר שם משפחתו של האב בתעודת הלידה תואם את מדיניות הרישום באוקראינה לגבי ילדים שנולדים לזוגות לא נשואים, המעוניינים שהילד יישא את שם משפחתה של האם.

ל"הארץ" נודע עוד כי מסביבתו של האב החורג הועלתה בקשה ליזום בדיקת דנ"א לגבר האוקראיני, אולם זו נדחתה מכיוון שבדיקה כזו אורכת זמן רב, לטענת המדינה. בנוסף, עמדת המדינה היא כי הוצגו מספיק ראיות על מנת להפיג את הספקות לגבי אבהותו של אותו גבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ