רויטל חובל
רויטל חובל

ראש לשכתו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, דוד שרן, טען בחקירתו במשטרה כי נתניהו הורה לו לקדם את העסקה בין חברות התקשורת בזק ויס ולסייע בכך לבעל השליטה בהן, שאול אלוביץ'. כך מתברר מעיון בכתב החשדות שהעביר שלשום (חמישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרקליטי נתניהו. עדותו של שרן בתיק 4000 עולה בקנה אחד עם החשדות נגד נתניהו, לפיהם פעל להיטיב עם אלוביץ' בתמורה לסיקור אוהד באתר וואלה שבבעלותו, ומחזקת את עדותו של שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שהפך לעד מדינה בתיק. לאור עדותו, שרן צפוי לשמש עד מרכזי נגד ראש הממשלה אם התיק יגיע לבית המשפט.

בנובמבר 2014, עם התפטרותו של גדעון סער מהכנסת, החל נתניהו לכהן גם כשר התקשורת במקום גלעד ארדן - שמונה להחליף את סער במשרד הפנים. במקביל, שרן נכנס לתפקידו ומונה להיות אחראי גם על ענייני משרד התקשורת. באותה עת לעסקת בזק-יס כבר עמד אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, ונדרש לה אישור ממשרד התקשורת וממועצת הכבלים והלוויין. עשרה ימים לאחר שנתניהו נכנס לתפקידו כשר התקשורת, הוא נפגש עם אלוביץ' במעונו בארבע עיניים.

נתניהו בבית ראש הממשלה, אתמולצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מכתב החשדות עולה כי שרן העיד שבתחילת 2015 שאל אותו נתניהו מדוע מתעכב אישור עסקת בזק-יס. שרן פנה יחד עם עו"ד איתן צפריר, שכיהן כראש מטה שר התקשורת, ליו"ר מועצת הכבלים כדי לברר כיצד ניתן לקדם את קבלת המלצת הוועדה. בהתאם לתשובתה, ניסחו צפריר ושרן מכתב שעליו חתם נתניהו, ומאותו רגע החלה המועצה בהליך בדיקת העסקה.

שרן קיווה אז להתמנות לתפקיד מזכיר הממשלה, שהתפנה בעקבות מינויו של מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה. כשהבין שאין בכוונתו של נתניהו למנותו לתפקיד, עזב את לשכת ראש הממשלה. בעוד שבפרשת הצוללות נעצר שרן ונחקר כחשוד מרכזי, בתיק 4000 הוא זומן למתן עדות, כמו רבים אחרים שעבדו בלשכתו של נתניהו.

נתניהו ידע על טענותיו של שרן נגדו עוד לפני שקיבל את כתב החשדות ביום חמישי, מפני שהן הוטחו בפניו בחקירותיו. בחודש שעבר הביע נתניהו תמיכה פומבית בשרן, שהתמודד בפריימריז בליכוד כחלק מהבחירות במחוז תל אביב של המפלגה. חרף תמיכת ראש הממשלה בו, שרן הפסיד בבחירות הפנימיות למיכל שיר, הנחשבת מקורבת ליריבו הפוליטי של ראש הממשלה גדעון סער.

שרן עצמו חשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות על פי חוק מימון מפלגות ובחירות בתיק 3000 (פרשת הצוללות). על פי החשד, בעת ששימש ראש לשכת נתניהו וממלא מקום ראש הסגל בלשכה, קיבל שרן 130 אלף שקל ממיקי גנור בתמורה לקידום ענייניו. בנוסף, הוא חשוד כי גייס ב-2012 תרומות באמצעות אנשי קש למערכת הבחירות של מקורבו, יובל שטייניץ, שהעיד בפרשה אולם לא נחקר בה כחשוד. התיק של שרן הועבר לפרקליטות ומחכה להכרעה.

אלוביץ' נגד ארדן 

עוד עולה מכתב החשדות כי ארדן ביקש להמשיך בתפקידו כשנתניהו ביקש למנותו לשר הפנים במקום סער, אך נתניהו סירב. לפי הראיות שנאספו בתיק, היה לכך קשר לעובדה שאלוביץ' התלונן על היחס שקיבל ממשרד התקשורת בראשות ארדן. אלוביץ' נהג להתלונן בפני אנשיו של נתניהו, בהם חפץ, על התנהלותו של ארדן. בין השאר, אלוביץ' הביע את התנגדותו לכך שארדן ימשיך לכהן כשר תקשורת.

ארדן קידם רפורמה שנועדה להגביר את התחרות בתשתיות תקשורת, מול התנגדות עזה של בזק. גורמי המקצוע במשרד התקשורת התנו את עסקת המיזוג בין שתי החברות של אלוביץ', בזק ויס, בקידום הרפורמה - תנאי שהוסר בהוראת נתניהו. עוד עולה מכתב החשדות, כי אלוביץ' ביקש מנתניהו לוודא שארדן ידאג לאינטרסים שלו, דוגמת אישור עסקת מכירת יד2. נתניהו אף פנה לארדן ושאל אותו אם הוא קשוב לטענות בזק בכל הנוגע לקידום הרפורמה. לדברי ארדן לאחר פרסום החלטת מנדלבליט, נתניהו רק שאל אותו אם איפשר לבזק להשמיע את עמדתה במהלך גיבוש הרפורמה.

לדברי ארדן בחדשות 12 הערב, "ראש הממשלה לא ניסה אף פעם להשפיע על דעתי. מה שכתוב בכתב החשדות כאילו ראש הממשלה ביקש ממני להיות קשוב לחברת בזק -  זה פשוט לא נכון". את הדברים ציין גם בפוסט בטוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ