תושב ערד הורשע בהסתה לגזענות ואלימות כלפי ערבים ברשת

בית משפט השלום הרשיע את שלומי אברהם ב-39 פרסומים מסיתים, בין היתר בעמוד הפייסבוק "כנופיות אל-יהוד". בפוסט שנכתב אחרי רצח הנער מוחמד אבו-ח'דיר, קרא לרצוח ערבים

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול בית המשפט המחוזי בירושלים במהלך גזר הדין במשפט רצח מוחמד אבו ח'דיר, ב-2015
אלמוג בן זכרי

בית משפט השלום בבאר שבע הרשיע אתמול (ראשון) את שלומי אברהם, תושב ערד בן 41, שהסית לגזענות ולאלימות ברשת כלפי הציבור הערבי. בעקבות חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בשנת 2014, פתח אברהם דף פייסבוק בשם "כנופיות אל-יהוד". לאחר רצח הנער מוחמד אבו ח'דיר, פרסם אברהם פוסט הקורא לבצע מעשי חטיפה ורצח נוספים, דבר שהוביל לחסימת החשבון, אולם בהמשך פתח אברהם דף נוסף ושם המשיך להפיץ את מסריו.

שופטת בית משפט השלום שרה חביב הרשיעה את אברהם ב-12 פרסומים המסיתים לאלימות וב-27 פרסומים המסיתים לגזענות. השופטת חביב דחתה את טענות הפרקליטות לגבי הגזענות והאלימות העולים מפוסטים אחרים.

אברהם הודה בפרסום של חלק מהפוסטים, אולם כפר בפרשנות שהעניקה להם הפרקליטות וטען כי אין בהם קריאה לגזענות או למעשי אלימות. סנגורו, עורך הדין דני בונדר, טען כי יש לזכות את אותו בשם חופש הביטוי. לטענתו, חופש הביטוי הוא גם "החופש לבטא דעות מרגיזות אשר הציבור סולד מהן ושונא אותן". עוד טען בונדר כי "תוכנם של הפרסומים, אף אם אינו נעים, רחוק מלהיות מסית".

הפגנה מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים, במהלך דיון במשפט רצח מוחמד אבו ח'דיר, ב-2014צילום: אמיל סלמן

בהחלטתה, התייחסה השופטת חביב בין היתר לפוסט שבו נכתב: "רוצחים לנו את האחים. אונסים לנו את האחיות. נמאס לשתוק. נגמר נוער הגבעות. נגמרו המתנחלים. נגמר תג מחיר. אנחנו השם הבא: כנופיית אל יהוד". היא קבעה כי מדובר בעבירה על סעיף הסתה לאלימות. בפוסט אחר נכתב: "מזיינים את הילדות שלנו. שוחטים את הילדים שלנו. ואנחנו שוחרי שלום". השופטת חביב קבעה כי אין בפוסט הסתה לאלימות או לגזענות. "מדובר באמירה חסרת אסתטיקה, שעלולה להרגיז חלקים בציבור, אך אינני סבורה כי יש מקום לקבוע שמדובר בפרסום אסור", ציינה בהחלטתה.

אחד הפוסטים שהביאו להרשעתו של אברהם פורסם, כאמור, לאחר חטיפתו ורציחתו של הנער מוחמד אבו ח'דיר, שגופתו אותרה ביער סמוך לירושלים. בפוסט, אברהם סופר את המתים הערבים והיהודים, וכותב: "התחילו. אנחנו נמשיך ונסיים את המערכה. ובינתיים 3:1 היום יהיה 3:9 לעם היהודי. כנופיית אל יהוד בדרכים".

"מדובר בפרסום מסית לגזענות באופן מובהק וצר לי כי אני נאלצת לנמק קביעה זו", ציינה השופטת חביב בנוגע לפוסט, והוסיפה כי "העובדה שהנאשם מבהיר שאחרים התחילו ו'אנחנו נסיים את המערכה' היא לא רק קריאה של עידוד ושבח למעשה אלימות שכבר בוצע (מעשה מזעזע של חטיפת נער ושריפתו בחיים), אלא קריאה לביצוע פעולות אלימות נוספות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ