האם שנעצרה בחשד להטבעת בנה בן הארבע באילת מואשמת ברצח

על פי כתב האישום, האם, תושבת אוקראינה, הטביעה את בנה באמבטיה בדירתה. חוות דעת פסיכיאטרית קבעה כי היא אינה כשירה לעמוד לדין ולא היתה אחראית למעשיה, אולם הפרקליטות תערער על כך. הילד בן הארבע טרם נקבר

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילד ובן זוגה של האם
אלמוג בן זכרי

על אף שחוות דעת פסיכיאטרית קבעה כי היא אינה כשירה לעמוד לדין, הפרקליטות הגישה היום (שני) כתב אישום בגין רצח נגד אמו של בן הארבע שחשודה כי הטביעה אותו למוות באילת בחודש שעבר. על פי כתב האישום, ב-11 בפברואר בשעות הערב הטביעה האם, תושבת אוקראינה, את בנה באמבטיה בדירתה. "הנאשמת המיתה את המנוח לאחר שהחליטה לעשות כן, והמיתה אותו בדם קר, מבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה, בנסיבות שבהן יכולה היתה לחשוב ולהבין את תוצאות מעשיה, ולאחר שהכינה עצמה להמיתו, והכינה אמצעי שבו המיתה אותו", נכתב.

בחקירתה הודתה האם ברצח, וטענה שעשתה זאת כי חששה שבנה יילקח ממנה. ואולם, ביום הרצח הגיעו היא ובן זוגה למשרד רשות האוכלוסין וההגירה יחד עם הילד בעניין הליך לקבלת אזרחות, שהתקדם ללא קושי. חוות דעת פסיכיאטרית שנערכה לה קבעה כי היא אינה כשירה לעמוד לדין ולא היתה אחראית למעשיה בעת ביצוע הרצח, אולם הפרקליטות הודיעה כי היא תדרוש חוות דעת נוספת בנושא. בשל העובדה שהאם אינה אזרחית ישראלית, היא עשויה לרצות את עונשה במולדתה. 

הפרקליטות ציינה בפני בית המשפט המחוזי בבאר שבע כי הודאת האשה במעשה מחזקת את האישום. לפי כתב האישום, האם הדגימה בחקירתה כיצד הטביעה את בנה באמבטיה. לפי עדות של בן זוגה, הוא יצא מן הדירה לעשר דקות כשבת זוגתו מבשלת במטבח והילד משחק בסלון. כששב, ראה את בת הזוג מחזיקה בידיה את הילד כשהוא עירום, רטוב וללא נשימה – והיא מודה בפניו שהטביעה אותו. עוד נכתב כי האם החזיקה בבנה במשך 3-2 דקות מתחת למים, וכי מסקנות מסמך ראשוני מהמכון לרפואה משפטית עולות בקנה אחד עם תיאור הדברים.

לדברי הפרקליטות, יש להאריך את מעצר האם מחשש סביר לביטחון הציבור. "התנהגותה של המשיבה מדברת בעד עצמה ומעידה על המסוכנות הגבוהה הנשקפת ממנה לביטחון הציבור", נכתב. "מעשיה אף מקימים חזקת מסוכנות מכוח החוק שהנטל להפריכה מונח על כתפיה".

בית המשפט המחוזי הורה בשבוע שעבר לקבור באוקראינה את גופת הילד. זאת, לאחר שהפרקליטות פנתה לבית המשפט בבקשה שיכריע היכן לקבור את הילד. השופטת שרה דברת דחתה את בקשת האם לקבור את הילד בישראל. היא קבעה כי יש להטיס את גופתו, שמוחזקת במכון לרפואה משפטית, לאוקראינה, שם מתגורר גבר הטוען כי הוא אביו של הילד. אם הגופה לא תוטס תוך שבוע, קבעה השופטת דברת כי היא תיטמן בארץ. סנגורה של האם שוקל לערער לבית המשפט העליון.

בפסק הדין נכתב כי בן זוגה של האם הסכים להעביר את גופת הילד לידי הגבר הטוען כי הוא אביו הביולוגי, "אלא אם האם תביע רצונה המפורש כי הקטין ייקבר בישראל וככל שכך הדבר, הסכים לטפל בכל הנדרש". לדבריה, שני ההורים "אוחזים בגופת הקטין כמשפט שלמה".

הילד הגיע לישראל עם אמו לפני כעשרה חודשים, לאחר שהשניים קיבלו היתר שהייה בארץ, והיו בעיצומו של הליך קבלת אזרחות. ל"הארץ" נודע כי לאחר הרצח, אביו החורג של הילד, בן זוגה של האם, ביקש לקבור אותו באילת, והודיע כי בכוונתו לנקוט בצעדים משפטיים לשם כך. הוא הטיל ספק בכך שהגבר האוקראיני הוא אכן אביו הביולוגי של הילד, משום שהאם טענה בעבר כי אינה יודעת מיהו האב, ומשום שבתעודת הלידה של הילד נכתב רק שמו הפרטי, ואילו שם המשפחה המופיע בו הוא זה של האם. טענת האבהות של הגבר האוקראיני הובאה לידיעתו רק לאחר שקרובה של האם, המתגוררת אף היא באילת, הודיעה על כך למשטרה לאחר מות הילד. הקשר הראשוני עם הגבר נוצר על ידי המשטרה בשיתוף פעולה עם האינטרפול.

בעקבות התערבותם של בכירי משרד המשפטים בפרשה, בהובלת מנכ"לית המשרד אמי פלמור, הוצגו בפני האב החורג תמונות משנותיו הראשונות של הילד, בהן נראים הגבר האוקראיני והילד, ובחלקן מופיעה גם האם. לאב הועברו גם תמונות שהאם שלחה לגבר שטוען לאבהות בחודשים האחרונים, כחלק מקשר מתמשך שהתקיים בין השניים ללא ידיעתו. לבסוף, נסוג האב החורג מדרישתו לקבור את הילד בארץ, לאחר שהוצגה גם הצהרת האבהות של הגבר בפני נוטריון. כמו כן, התברר שהיעדר שם משפחתו של האב בתעודת הלידה תואם את מדיניות הרישום באוקראינה לגבי ילדים שנולדים לזוגות לא נשואים, המעוניינים שהילד יישא את שם משפחתה של האם.

ל"הארץ" נודע עוד כי מסביבתו של האב החורג הועלתה בקשה ליזום בדיקת דנ"א לגבר האוקראיני, אולם זו נדחתה מכיוון שבדיקה כזו אורכת זמן רב, לטענת המדינה. בנוסף, עמדת המדינה היא כי הוצגו מספיק ראיות על מנת להפיג את הספקות לגבי אבהותו של אותו גבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ