ועדת השחרורים קיצרה את עונשו של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר

מצגר הורשע בהסדר טיעון בעבירות שוחד ומרמה בהיקף של מיליוני שקלים. הוא ישתחרר מחר לאחר שריצה שנה ועשרה חודשי מאסר, מתוך 3.5 שנות מאסר שנגזרו עליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצגר בבית המשפט המחוזי בירושלים, ב-2017

ועדת השחרורים קיבלה היום (שלישי) את בקשתו לשחרור מוקדם של הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, והוא ישתחרר מחר בבוקר בתנאים מגבילים. זאת, לאחר שריצה שנה ועשרה חודשי מאסר, מתוך שלוש וחצי שנים שנגזרו עליו בשל שוחד ומרמה בהיקף של מיליוני שקלים. 

בנימוקים להחלטה צוינו התנהגות טובה, דו"חות שב"ס חיוביים, השתלבות בסדנאות חינוכיות ועבודה במכבסה. השחרור יהיה בתנאים מגבילים. לקיצור עונשו של מצגר מצד ועדת השחרורים הצטרף קיצור עונש מנהלי, בעקבות עדכון חוק השחרור המוקדם שנכנס לתוקף לפני כחודשיים. החוק קבע קיצורי עונש גורפים לאסירים שנגזרו עליהם פחות מארבע שנות מאסר, בין היתר בשל הצפיפות בבתי הכלא.   

מצגר בפתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, ב-2016צילום: ליאור מזרחי

בהחלטת ועדת השחרורים נכתב כי נציגת הפרקליטות בדיון, עו"ד גבי פאר, "פרסה באריכות את נימוקיה מדוע אין התנגדות לקבלת בקשתו של האסיר לשחרור מוקדם".

בניגוד לרבים מהאסירים המשוחררים על תנאי, ועדת השחרורים לא הטילה על מצגר מעצר בית לילי. עוד נקבע כי הוא ישולב בקבוצה טיפולית לעברייני עבירות מרמה מחוץ לכותלי הכלא. לדברי גורם המקורב למצגר, במהלך הדיונים הוא הביע חרטה על מעשיו.

"אנחנו מברכים על ההחלטה שהיא ראויה ומאוזנת", אמרה עו"ד רותם טובול שייצגה את הרב הראשי לשעבר, "האסיר השתלב במעגל התעסוקה בכלא ותרם רבות במסגרת החינוכית, לימד אסירים קרוא וכתוב והשתתף במגוון טיפולים".

מצגר החל לרצות את עונשו בבית הכלא מעשיהו שברמלה במאי 2017, לאחר שבית המשפט העליון הפחית את עונשו לשלוש שנות מאסר וחצי. מצגר הורשע בהסדר טיעון בעבירות שוחד ומרמה בהיקף של מיליוני שקלים. במסגרת ההסדר הופחתו האישומים נגד מצגר והוא נדרש לשלם חמישה מיליון שקלים, הכוללים חילוט של דירה בבעלותו, תשלום קנס ותשלום חובות מס. 

כתב האישום המקורי נגד מצגר הוגש ב-2015, ובו יוחסו לו שורה של עבירות שביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, ובהן עבירות שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה הלבנת הון, עבירות מס והדחה בחקירה. לפי כתב האישום, שכלל שמונה עבירות, מצגר קיבל תשלום בתמורה לסיוע לתושבי חוץ בהליכי גיור ובירור יהדות תוך ניצול תפקידו. בנוסף הואשם מצגר כי פעל לגיוס תורמים לעמותות, בתמורה לקבלת אחוזים מהתרומות לכיסו הפרטי, והן בקבלת סכומי כסף משמעותיים במסגרת אירועים פרטיים, בעד פעולות הקשורות בתפקידו כרב הראשי לישראל.

במסגרת הסדר הטיעון נמחקו למצגר כמה עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע, פחת מספר העבירות של לקיחת שוחד, כאשר שניים מתוך שמונת האישומים נמחקו לחלוטין. כמו כן, הסכומים הנוגעים לעבירות מס צומצמו ועבירת ההדחה בחקירה הומרה בעבירה של שיבוש מהלכי משפט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ