בג"ץ ביקר את הצעת "מתחמי החמץ" בבתי חולים והורה למדינה לנמק את המדיניות

המדינה הציעה מתווה לפיו ניתן יהיה לאכול חמץ באזורים מוגדרים בחצרות, אך בית המשפט הוציא צו שמורה לה לנמק מדוע אי אפשר להשתמש בכלים חד פעמיים או בפתרון מידתי אחר

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בחודש שעבר
בית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בחודש שעבר צילום: אמיל סלמן

שופטי בג"ץ ביקרו היום (שלישי) את הצעת המדינה לפיה יוקמו "מתחמי חמץ" בחצרות בתי החולים בפסח. בדיון בעתירה נגד האיסור על הכנסת החמץ, הוציא בית המשפט צו שמורה למדינה להסביר למה אי אפשר להשתמש בכלים חד פעמיים בתוך בית החולים או בפתרון מידתי אחר, וכן מדוע מאבטחים מעורבים באכיפת ענייני כשרות. 

במהלך הדיון ביקרו השופטים את ההצעה ותהו כיצד בית החולים ידרוש מחולים מאושפזים המרותקים למיטותיהם להגיע אל מתחמי החמץ שמחוץ למבנה, וציינו כי המדינה לא הציגה פרטים באשר ליישומה ולעלותה. המדינה נדרשת להציג את תגובתה עד ה-1 ביוני, כלומר לאחר חג הפסח השנה.

בית המשפט הוציא את צו הביניים היום לאחר שבשבוע שעבר עדכנה פרקליטות המדינה  כי הרבנות הראשית הסכימה למתווה לפיו יוקמו "מתחמי חמץ" בחצרות בתי החולים בפסח, אך יוצבו מאבטחים בכניסה לכל מבנה שנעשה בו שימוש בכלי האוכל של בית החולים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט תמך במתווה זה. הוצאת הצו היום פירושה שהדיון בעתירה נגד איסור הכנסת חמץ לבתי חולים תמשיך להתנהל, על אף הצעת המדינה. 

בהחלטה שניתנה הורו שופטי בית המשפט העליון ניל הנדל, עוזי פוגלמן ועופר גרוסקופף לנציגי המדינה להסביר "מדוע לא יאפשרו הכנסת מזון (לרבות חמץ) לבתי החולים בתקופת הפסח, תוך קביעת הסדרים מתאימים אשר יאפשרו שמירה על כשרות המזון המוגש על ידי בית החולים; זאת בין בדרך של הגשת המזון המסופק על ידי בית החולים בכלים חד פעמיים או על ידי מציאת פתרון מידתי אחר. עוד ינמקו המשיבים מדוע לא יימנעו המאבטחים בבתי החולים מלנקוט צעדים לאכיפת נושא הכשרות בפסח, לרבות בדרך של הערות לבאי בתי החולים בנושאי מזון וכשרותו". 

לדברי עו"ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה, שהיה בין מגישי העתירה, "בית המשפט אותת באופן ברור למדינה, כי הכפייה על באי בית החולים אינה סבירה או מידתית וכי יש למצוא איזונים שיגנו על זכותם של מבקרי בית החולים לשמור כשרות, מבלי לפגוע בחרות הפרט של החולים והעובדים הערבים, לצד אחרים שאינם שומרי כשרות".

זהר הוסיפה כי "בית המשפט העיר בדיון כי המכלאות שהציעו המדינה והרבנות, שיש בהן כדי להשפיל את החולים, אינו פתרון סביר כמו גם שאינו בר-יישום. יש חשיבות רבה גם להחלטה בנושא המאבטחים, שכן החריגה מסמכותם לצורך אכיפת דיני כשרות, מובילה לפגיעה בזכויות החולים ובכבודם".

הפורום החילוני, שהגיש גם הוא עתירה בנושא, מסר בתגובה: "בג"ץ הוציא היום צו על תנאי שמשמעותו היא אחת: קבלה מלאה של טענות הפורום החילוני ויתר העותרים שיוצגו על ידי עו"ד יאיר נהוראי, והפניית נטל הנימוק למדינה. הצו על תנאי כמו הדיון שקדם לו מעיד שבית המשפט אינו מקבל את המצב הקיים, לפיו אין אפשרות להכניס מזון לבית החולים. כך גם לגבי פתרון המכלאות שיוקמו בשולי בית החולים לחילונים ולא יהודים, אותו הציעה המדינה ובית המשפט מתעלם ממנו בהחלטתו. בית המשפט נתן למדינה כשלושה חודשים למצוא פתרון שייראה בפניו כסביר ומידתי. בית המשפט רומז בבירור למדינה שהפתרון המועדף עלינו, דהיינו, שימוש בכלים חד פעמיים להבטחת הכשרות, נראה בעיניו פתרון ראוי. חבל רק שבגלל שהמדינה מרחה זמן בתרגילים שונים, נמנעה מהציבור קבלת החלטה סופית כבר היום".

תנועת "ישראל חופשית" ותנועת "נאמני תורה ועבודה", שצורפו כידידי בית המשפט בדיון הבוקר, מסרו: "מתוך הבנה כי בתי חולים הם סוגיה ברגישות מיוחדת לאור מגוון האוכלוסיות אותן הם משרתים, ייצרנו פתרונות פרקטיים כך שבניגוד לרבנות הראשית, ובניגוד להצעת המדינה שזכתה לביקורת חריפה של השופטים - בית המשפט ביקש לבחון דווקא את הצעתינו. עוד התריעו מפני "תוצאה הרסנית שתייצר בתי חולים לא כשרים לחילוניים ובתי חולים כשרים לדתיים, באופן שפוגע בזכויות הפרט רק בשם עמדה הלכתית מחמירה שאיננה דרושה כאן".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ