המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את ח"כ דוד ביטן על שוחד

המשטרה צפויה להמליץ על העמדה לדין על שוחד בכמה פרשות, ולסיים את החקירה עד הבחירות ■ חבר הכנסת חשוד שקיבל מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים תמורת קידום מיזמים בראשון לציון ובתל אביב ■ ביטן: מהיום הראשון אמרו שתהיה המלצה כזאת, בשביל מה היתה חקירה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטן באירוע השקת קמפיין הליכוד, אתמול בכפר המכבייה

המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד) בגין שוחד בכמה פרשות. חקירתו צפויה להסתיים עד הבחירות ב-9 באפריל, ולאחר מכן יועבר התיק לפרקליטות עם התשתית הראייתית שנמצאה. 

במוקד חקירת המשטרה עומדים קשרי גומלין שהתקיימו לכאורה בעבר בין ביטן לאנשי עסקים הקשורים לכיסוי חובות שצבר בזמן שכיהן כסגן ראש העיר ראשון לציון. על פי החשד, ביטן קיבל שוחד של מאות אלפי שקלים מאנשי העסקים דרך מקורבו משה יוסף, שהפך לעד מדינה. עוד צפויה המשטרה לומר כי נמצאה תשתית ראייתית נגד ביטן בעבירות נוספות, בהן הפרת אמונים, מסים והלבנת הון. כמו כן, גויס נגדו עד מדינה נוסף בפרשה אחרת.

ביטן מסר הערב (שלישי) בתגובה: "אין שום החלטה, זו הדלפה. מהיום הראשון שהתחילה החקירה המשטרה אמרה שההמלצה תהיה כזאת. בשביל מה היתה חקירה?". 

החשד המרכזי שבו נחקר ביטן היה כי קיבל דרך יוסף כספי שוחד מאנשי ארגון הפשיעה של משפחת ג'רושי, בתמורה לקידום מכרז לעבודות עפר לטובתם בראשון לציון. יוסף הפריך חשד זה בחקירתו, אולם העיד נגד ביטן בפרשות אחרות, בהן ניסיון לפטור ממכרז עבודות במתחם האלף בראשון לציון עבור חברה שבנו של יוסף עבד בה. בפרשה זו נקשר גם ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור, שנחקר אף הוא.

בחלק מכספי השוחד מימן יוסף על פי החשד את חתונת בתו של ביטן. במקרה אחר, נחקר ביטן בחשד שסייע ליוסף לקדם את בניית ביתו ביישוב משמר השבעה. בתיק נוסף, שבו העיד איש העסקים דרור גלזר כעד מדינה, חשוד ביטן כי ניסה לקדם פרויקט בניה בתל אביב דרך סגן ראש העיר לשעבר ארנון גלעדי. זאת, על פי החשד, בתמורה למאות אלפי שקלים שהועברו לו דרך יוסף.

בתיק אחר חשוד ביטן שקיבל שוחד ממנכ"ל חברת דניה סיבוס בתמורה להקלות שונות בראשון לציון. בנוסף, נחקר ביטן בחשד שניסה לקדם פרויקט בניה בראשון לציון בתמורה לקבלת דירה במתחם, אולם לבסוף הדבר לא יצא לפועל. ביטן נחקר 13 פעמים, ועומת עם נחקרים אחרים ועם עד המדינה משה יוסף. הוא הכחיש את החשדות נגדו.

קודם לכהונתו בכנסת, נחשב ביטן לאחד האנשים החזקים בראשון לציון. הוא כיהן כחבר מועצה מאז 1988, וב-2005 התמנה לסגן ראש העיר. בין 2008 ל-2010 ושוב מ-2013 גם עמד בראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והחזיק בתיק ההנדסה בעירייה. במקביל, הוא נקלע לחובות כבדים לאחר שלקח הלוואות בשוק האפור. חלק משכרו עוקל וננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל. חובותיו של ביטן נחשפו בתחקירים שהתפרסמו בעיתונות המקומית בראשון לציון, והעלו סימני שאלה ביחס לדרך שבה פרע אותם.

לפי עדותו של יוסף, רוב השוחד ניתן לאחר בחירתו של ביטן לכנסת. לדברי יוסף, לא תמיד הוא ידע מה היתה התמורה שביטן היה אמור לתת לשוחד. בעדותו תיאר איש העסקים את ביטן כתלוי בו, ואמר שחבר הכנסת התקיים למעשה מהכספים שהעביר לו. הוא סיפר לחוקרים שניהל חשבונות מפורטים, ובכל פעם שהעביר לביטן כסף פתח חשבון חדש שבו החסיר את הסכום מסך החוב של חבר הכנסת. בפשיטה על חנות הרהיטים "מצדה" בבעלות יוסף, שבה הועברו לפי החשד כספי השוחד, הצליחה המשטרה לשים את ידה על פתק ובו ההתחשבנות בין יוסף לביטן.

בחקירותיו תיאר יוסף כיצד הועברו לכאורה הכספים: הוא וביטן היו נפגשים בחנות, שם היו מצטופפים בפינה צדדית, מחשש שמישהו מהעובדים או מהלקוחות יראה אותם, ונצמדים זה לזה. יוסף היה מוציא מכיסו כסף — בין חמשת אלפים לעשרת אלפים שקלים ולעתים יותר — ומכניס אותו לכיסו של חברו. יחסי השוחד נמשכו לדברי יוסף כמעט חמש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ